Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vítr ve Finsku odfoukl pohárové závody sdruženářů a skokanů

Větroměr je ve finské Ruce ostře sledovaným přístrojem. Vítr komplikuje závody Světového poháru v severské kombinaci a ve skocích na lyžích. | foto: Reuters

29 2015
Úvodní závody sezony Světového poháru v severské kombinaci ve finské Ruce byly zrušeny. Kvůli silným poryvům větru nemohli sdruženáři absolvovat skokanskou část. Odpadly i plánované závody skokanů na lyžích.

Pořadatelé nejprve v sobotu odložili začátek závodu z 9:00 SEČ na poledne, ale nakonec se po dohodě s trenéry ještě s předstihem rozhodli soutěž odvolat. Podobně se situace vyvíjela i v neděli, sdruženáři s jediným českým reprezentantem Tomášem Portykem nakonec čekali pod můstkem marně a sezonu by tak měli zahájit až za týden v norském Lillehammeru.

Vítr ve Finsku neumožnil sdruženářům ani v minulých dnech absolvovat alespoň provizorní kolo, které při nepřízni počasí nahrazuje soutěžní skok. Závody tak musely být škrtnuty a zatím není jisté, jestli budou v dalším průběhu sezony nahrazeny.

Prokletý můstek

V Ruce u Kuusama bývají problémy s větrem na tamním můstku často, minimálně jeden závod tam musel být zrušen už v letech 2004, 2005, 2006, 2008 a předloni.

Finům nyní hrozí, že o Světový pohár sdruženářů přijdou. „Tento víkend byl opravdu hodně špatný. Poprvé jsme tu museli zrušit oba závody,“ řekl ředitel podniku Lasse Ottesen. Pořadatelé měli navíc potíže s nájezdovou stopou, neboť kvůli dešti a teplu se v ní držela voda. „Chladící systém se porouchal. Mokrá stopa byla nebezpečná, museli jsme ji celou nově vyfrézovat,“ uvedl v sobotu během tréninku šéf závodů FIS Walter Hofer.

Počasí v Ruce zbořilo program i skokanům specialistům. Mělo se skákat už v pátek a po zrušení závodu byla na sobotu naplánována jednokolová náhrada. Pořadatelé ji nakonec museli definitivně škrtnout a stejně dopadl v zájmu bezpečnosti skokanů i již rozběhnutý závod, v kterém stejně neměli skokané rovnocenné podmínky. „Vítr je příliš silný, riziko příliš velké,“ zněl verdikt jury.

Z českého kvarteta absolvoval soutěžní skok jen Lukáš Hlava a v době přerušení mu patřilo dvacáté místo. Ve větrné loterii předvedl suverénně nejdelší pokus Němec Andreas Wank (129,5 m). Naproti tomu řada závodníků velkou část doskočiště po krátkých skocích jen sjela, Rakušan Andreas Kofler či Kazach Marat Šarapov se tak tak vyhnuli pádu.

Soutěžní víkend bez jediného dokončeného kola zažil naposledy v roce 2010 Harrachov.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze