Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Premiéru Obr Drásala vyhrál Jobánek. Šílený závod, ulevil si

Momentka z Bikemaratonu Drásal | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

7 2014
Už neměl téměř kde brát fyzické ani psychické síly. O to větší euforii ale cítil v cíli. Jan Jobánek vyhrál premiéru bikemaratonu Obr Drásal, skrz Hostýnské vrchy najel 175 kilometrů, nastoupal pět tisíc výškových metrů a v sedle horského kola strávil třetinu dne - přesně 7 hodin, 42 minut a 29 vteřin.

Rekordní Drásal: kultovní bikemaraton přes Hostýnské vrchy přivábil do Holešova 1 947 závodníků. Hlavní trať vyhrál Pavel Boudný. Hrdinou 21. ročníku se ale stal Jan Jobánek, který ovládl extrémní premiéru dlouhou 175 kilometrů.

„Šílený závod. Smekám před každým, kdo to objede. Někteří kluci tam stráví daleko více hodin než já. Možná bych tam nevydržel už ani chvilku,“ ulevil si 30letý Jobánek bezprostředně po dojezdu v areálu holešovského zámku. „Nebyl to boj se soupeři, ale s tratí a sám se sebou,“ povídal dvojnásobný vítěz klasické trati na 115 kilometrů.

Fotogalerie

Drásal je mezi českými bikemaratony kultovním podnikem, letos se jel pojedenadvacáté a díky novince dostal další rozměr. „Ohlasy před i po závodu byly pozitivní. Pozoroval jsem kluky i holky v cíli, byla to pro mě obrovská euforie. Všichni byli nadšení, děkovali za zážitek,“ prohodil Ondřej Fojtík.

Čtyřnásobný vládce Drásala a jeho nový šéf je duchovním otcem extrémní verze. A už teď přemýšlí, jak Obra inovovat. Při premiéře absolvovali bikeři přibližně polovinu trati dvakrát, Fojtík by raději přidal nový úsek.

„Do toho bych asi šel,“ přiznal Jobánek, který při nájezdu do druhého okruhu prožíval vnitřní muka. „Drásala znám dokonale a věděl jsem, co mě čeká. Nedokázal jsem si to představit.“

Na startu o půl šesté ráno

Na start Obr Drásala se postavilo 140 odvážných, klasifikováno jich bylo 120 včetně čtyř žen. Kromě mimořádné délky závodu se přitom museli vyrovnat také s brzkým začátkem. Na trať se vydali za kuropění, o půl šesté ráno.

„Jsem zvyklý vstávat kolem osmé a vyrážet na kolo v deset. Šel jsem si lehnout před desátou, ale zabral jsem až o půlnoci,“ přiznal Jobánek, že toho moc nenaspal.

Kalvárii za vítězstvím začal pozvolna, na první mezičas dojel pátý, na druhý třetí.

„Bylo to docela rychlé, ale věděl jsem, že nemá cenu nikam spěchat. Sám jsem nevěděl, do čeho jdu. Takhle dlouhý závod ani trénink v terénu jsem nikdy nejel, takže jsem se snažil šetřit,“ povídal Jobánek, jehož také zdržely v půlce technické potíže s řazením.

„Ztratil jsem dvě minuty. Horší ale bylo, že se mi to stalo v úseku, kde zrovna jeli kluci klasického Drásala. Musel jsem se prodírat a byl trochu nervózní, jestli to stihnu.“ Stihl. Strojovým tempem dohnal vedoucí dvojici Šťastný - Šíbl a do cíle si vybudoval náskok téměř čtyři minuty.

Půl hodiny před ním slavil Pavel Boudný svůj první triumf na klasickém Drásalovi, který tentokrát zůstal ve stínu Obra. Boudný se však na něho nechystá. „Hlavním závodem je trať na 115 kilometrů. To je priorita. Tak dlouhá trať je už pro mě na hraně a víc nepotřebuji,“ pravil Boudný.

Bikemaraton Drásal

Hlavní závod (115 km)
Muži:
1. Boudný 4:47:57, 2. Buksa (oba Česká spořitelna Specialized) -8:20, 3. Adel (Superior Rubena) -8:22.
Ženy: 1. Vlášková (Kellys Bike Ranch) 6:16:05.

Obr Drásal (175 km)
Muži: 1. Jobánek (Rubena) 7:42:29, 2. Šťastný (ČS Specialized) -3:42, 3. Šíbl (4ever Cyklo Bulis) -11:03.
Ženy: 1. Javorová (Valachbike Cyklomira) 10:32:55.

Krátké Drásal (53 km)
Muži: 1. Rauchfuss (Kellys Bikeranch) 2:14:38.
Ženy: 1. Berková (Amenity-Extrem Sport Team) 2:35:09.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze