Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Závod míru: jak se bojuje na nejtěžším kopci v Česku. A Lefevere se dívá

Michal Schlegel (vpravo) v cíli druhé etapy Závodu míru | foto: Jan Brychta / TTV sport group

5 2016
Ví, že ho Patrick Lefevere, manažer prvodivizního Etixxu sleduje. Taky ví, že to výsledky ho do elitní stáje dostanou, ne nejlepší testy před sezonou. I proto chtěl Michal Schlegel vyjet na Dlouhé stráně osamoceně s rukama nad hlavou. Jenže až tak veselé to v sobotu na Závodě míru do 23 let nebylo. Královskou etapu ovládl Francouz David Gaudu, český mladík přijel nahoru jako devátý a celkově je s odstupem 19 vteřin sedmý.

Byl to v Jeseníkách zase jednou pořádně rychlý den. „Celou etapu se jelo příšerně rychle,“ říkal později v cíli Francouz Gaudu.

Trápící se Ťoupalík

Minulý týden ještě závodil na etapovém závodě v Belgii a všechno bylo v pořádku. Forma kulminovala a Adam Ťoupalík se těšil domů, že pomůže kamarádovi Michalu Schlegelovi k co nejlepšímu výsledku na Závodě míru U23. „Jenže co jsem dorazil do Čech, je to trápení. Možná se po cestě něco stalo, něco mi nesedlo, nevím,“ vykládal v sobotu v cíli na Dlouhých stráních. Tam dorazil jako 103. se ztrátou více než dvaceti minut. „Odpadl jsem už na tom předposledním kopci, ale strašné to bylo už od začátku, nemůžu vůbec nic, jsem absolutně bez síly. Jsem rád, že jsem to vůbec dojel,“ vykládal. Aktuální vicemistr světa v cyklokrosu už přitom o silnici uvažuje víc a víc. „Ještě dvě sezony se budu určitě soustředit na cyklokros, pak se rozhodnu, co dál. Nebo spíš až konečně získám ten duhový trikot, tak budu pomýšlet na silnici,“ zasměje se při vzpomínce na lednový světový šampionát v cyklokrosu.

Cyklisté vyjížděli z Krnova a prvních sto kilometrů bylo „zahřívacích“. Až na konci je čekalo možná nejobávanější stoupání v České republice - Dlouhé stráně. „Neznám v Česku těžší kopec,“ přiznal reprezentační trenér Tomáš Konečný.

Brzo po startu odjela z pelotonu desítka cyklistů bez českého zástupce. Žádný velký náskok si ale vedoucí skupina nevytvořila a už před druhou vrchařskou prémií v Hraběšidích na 94 kilometru byla pelotonem pohlcena. Začal boj o pozici do závěrečného stoupání. „Skvěle mě tam přivezl Roman Lehký,“ pochvaloval si spolupráci Michal Schlegel.

Teď už to bylo jen na něm. Dlouho se držel ve vedoucí skupině, ze které odpadával jeden závodník za druhým, až tři kilometry před cílem ujela čtveřice, ke které se snažil přidat i český cyklista, ale tentokrát neměl dost sil. „Snažil jsem se tam dojet, ale jel jsem na limit a nešlo to. Ostatní měli sílu ke zrychlení, já nikoliv,“ přiznal jedenadvacetiletý mladík.

Schlegela po chvíli pohltila skupina za ním, zatímco vepředu si to čtveřice rozdávala o vítězství. Dva kilometry před cílem zkusil poprvé zaútočil David Gaudu z Francie, ještě bez úspěchu. Druhý a rozhodující útok si nechal až na poslední pětistovku. „Byli jsme si i ten kopec předevčírem projet, takže jsem ho znal. Věděl jsem, že když tam zaútočím, vyhraju,“ říkal v cíli usměvavý mladík.

Až za ním dojel s odstupem sedmi vteřin Tao Geoghegan Hart, velká naděje britské cyklistiky. „Ten kopec jsem neznal, takže jsem se snažil zůstávat vepředu a pokrývat útoky. Snažil jsem se to finále zahrát chytře a možná jsem to až přehnal, měl jsem být uvolněnější. Jsem trochu zklamaný, ale zítra je taky těžká etapa s pěkným kopcem na závěr. Chci vyhrát,“ řekl v cíli cyklista, který byl minulý rok na stáži v týmu Sky.

Francouzský vítěz druhé etapy Závodu míru David Gaudu
Tao Geoghegan Hart v cíli druhé etapy Závodu míru. Dojel na druhém místě.

Vítězný David Gaudu z Francie a druhý Tao Geoghegan Hart z Velké Británie.

Na poslední nedělní etapu se těší i Michal Schlegel, který by se v ní rád probojoval na stupně vítězů. „Zkusíme něco vymyslet. Je tam dost kopců, do toho může foukat,“ věří český mladík.

Schlegel: Bedna je pořád otevřená

Michal Schlegel (vlevo) při výjezdu na Dlouhé stráně

Michal Schlegel (vlevo) při výjezdu na Dlouhé stráně

Deváté místo v etapě, průběžně jste sedmý. Spokojenost?
S výkonem určitě. Na posledních závodech jsem měl takové problémy, až jsem se trochu bál, jak to tady bude vypadat. Ale nakonec to bylo docela dobré, nohy mě podporovaly. Trochu jsem doufal, že bych se mohl udržet i té čtyřky vepředu, ale bohužel. Dal jsem do toho všechno.

Ve kterém momentu jste odpadl z vedoucí skupiny?
Na horizontu za lanovkama u větrné elektrárny. Chytil jsem mezeru a byl jsem v tu chvíli na limitu. Hned za mnou jela další skupina, tak jsme se spojili a neustále měli vedoucí čtveřici na očích, ale nešlo si je dojet. Ty poslední kilometry už jeli všichni na maximum.

Spolupracovali jste ve druhé skupině?
Jak kdo. Třeba Britové měli vepředu svého závodníka, zatímco my ne. Ti, co vepředu nikoho neměli, museli jet.

Co vám na nejlepší chybělo?
Tady už rozhodují detaily. Výkonnostně jsme na tom byli podobně, akorát ta čtyřka prostě kousek odskočila a pak už si ten malý náskok držela. V tom kopci už je pak těžké si je dojet. Nebyla to taktická chyba, protože v závěru už jedete nadoraz a buďto tam jste, nebo ne. Asi nemám v nohách takové zrychlení, abych dokázal na takové nástupy reagovat, postupně jsem si je dojížděl, ale nakonec jsem na to neměl.

Kdo z týmu s vámi vydržel nejdéle?
Těsně pod kopcem mě ještě dopředu dovážel Roman Lehký, který se snažil, abych byl na úpatí kopce na špici balíku, což se povedlo. Ale celou etapu jsme se snažili držet stanovených cílů. Zkoušeli jsme i něco vymyslet v tom technickém sjezdu a využít toho, že známe terén. Ale jelo se docela vysoké tempo, takže to nevyšlo. Kluci mně každopádně určitě dost pomohli.

V neděli vás čeká znovu těžká závěrečná etapa do Jeseníku...
... a my budeme bojovat dál. Určitě není nic rozhodnuto, bedna je pořád otevřená. V nejlepší desítce jsme na tom všichni podobně, rozhodují detaily.

Máte plán, jak na ni zaútočit?
Ještě jsme to nerozebírali, protože sobotní etapa dost rozhodovala. Ale s trenérem (Tomášem Konečným) a týmem určitě něco vymyslíme. Ta etapa je trochu jiná, je delší, je na ní dost kopců a i ten cílový není vůbec jednoduchý. Budou tam i nějaké větrné pasáže, kde se to dá rozjet a využít týmu, který tady máme.

2. etapa: Krnov - Dlouhé stráně (123 km):
1. Gaudu (Fr.) 3:05:06, 2. Geoghegan (Brit.) +7, 3. Frankiny (Švýc.) +8, 4. Ravasi (It.) +8, 5. Knox (Brit.) +14, 6. Paret Peintre (Fr.), ...9. Schlegel (ČR) oba +19, 53. Kalojíros +6:13, 58. Sekanina +7:46, 71. Neuman (všichni GO! Czech team) +13:24, 83. Lehký, 89. Camrda oba +15:01, 93. Kovář (všichni ČR) +15:19, 96. Doležal (GO! Czech team) +17:13, 103. Ťoupalík +20:11, 104. Kukrle (oba ČR) +20:20, 112. Pietrula (GO! Czech team) +23:34.

Pořadí po druhé etapě: 1. Gaudu 6:16:49, 2. Geoghegan +11, 3. Frankiny +14, 4. Ravasi +18, 5. Knox +24, 6. Paret Peintre +29, 7. Schlegel oba +29, ...52. Kalojíros +6:23, 57. Sekanina +7:56, 72. Neuman +13:34, 78. Camrda +15:10, 83. Lehký +15:11, 92. Doležal +17:23, 4. Kovář +18:16, 108. Ťoupalík +23:11, 109. Kukrle +23:17, 110. Pietrula +23:44.Najdete na iDNES.czmobilní verze