Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Soupeř ti dá půl housky. Blíží se závod napříč bývalým Československem

Závod 1000 Miles Adventure. | foto: organizace závodu 1000 Miles Adventure

25 2015
Nasednete na kolo, případně vyrazíte pěšky na úplném východě Slovenska v Nové Sedlici. Divokou slovenskou přírodou se dostanete do Čech a horami podél severní hranice se prokoušete až do cíle v Ašském výběžku. Jde o závod, který nemá v Evropě obdoby.

Takový je scénář 5. ročníku extrémního ultramaratonu Isoma 1000 Miles Adventure, který startuje v neděli 5. července a vede napříč bývalým Československem. Také letos jej chystá český extrémní biker Jan Kopka - někdejší silničář, který v uplynulém dvacetiletí absolvoval na několika kontinentech celou řadu podobných podniků, etapových i non-stop, a obsazoval v nich přední příčky.

„Když jsme v roce 2011 začínali, netušili jsme, že limit sto závodníků naplníme během několika hodin,“ říká jedenapadesátiletý Kopka. „Letos jsme jsme zkušebně limit zvedli na sto padesát a startovní čísla jsme vyprodali za tři minuty,“ líčí.

Ti nejrychlejší dosud zvládli trasu za osm dní, ti nejpomalejší včetně chodců za 22 dní. „Ale limit není stanovený.“

Letošní ročník bude mít dosud nejpočetnější startovní pole i pokud jde o zahraniční účast - kromě českých a slovenských absolvují trasu i „závodníci“ z Německa, Švýcarska, Polska, Británie a Španělska. Uvozovky proto, že mezi účastníky budou i ryzí amatéři. „Takoví, kteří si chtějí dokázat, že to zvládnou,“ vypráví Kopka.

V lichých letech se začíná na Slovensku, v sudých v Česku. Podobně jako v minulosti čeká na bikery, ale i běžce, chodce nebo koloběžkáře celkem 1600 kilometrů, nyní to bude přesně 1623 km.

Paraglidista buď poletí, nebo pošlape

Novinkou bude start předního českého paraglidisty Jana Škrabálka. „Trať můžu zvládnout za pár dní - když bude dobrý vítr, kopců je po cestě dost. Když ale foukat nebude, budu muset sbalit náčiní a jít pěšky. Nemůžu čekat na vítr,“ usmívá se Škrabálek.

Účastníci se pohybují po trati bez jakéhokoli zajištění, musejí se spoléhat sami na sebe a přežít s tím, co si vezmou s sebou. Trať závodu je jasně daná včetně kontrolních bodů - povinná je GPS s nahranou trasou, kterou musí dodržet. Výjimkou jsou chodci, kterým stačí projít 22 záchytnými body a zbytek trasy je na nich.

„Můžete si koupit jídlo v obchodě, když vám ovšem bude stát za to třeba hodinové odbočení z trasy. První ročník byl drsný - na startu pršelo, teplota osm stupňů, brody s ledovou vodou. Ráno jsem čekal sto „esemesek“, že to všichni balí. Přišly jen tři, a to kvůli technickým problémům - všichni ostatní, byť zdecimovaní, pokračovali,“ přibližuje zakladatel a šéf závodu rok 2011, kdy dokončila třetina ze startujících. „Loni už to byla polovina.“

Jí se, když je příležitost

Na dobu závodu prý se z účastníků stávají bezdomovci. „Nikdy totiž nevědí, kam dojedou nebo dojdou a kde budou spát. A někdy může být problém najít příhodné místo. Podobné je to s jídlem, někdy berete zavděk tím, co vám nabídnou místní. Jeden ze závodníků v minulosti řekl: Účastník tisíce mil nejí, když má hlad, ale když má příležitost,“ dokresluje Kopka.

Podle něho závod stírá sociální rozdíly, z neznámých lidí se uprostřed námahy a vypětí stávají kamarádi. „Všichni jsou si rovni. Platební kartu mít můžete, ale žádná karta nevyváží okamžik, když se s vámi soupeř rozdělí o housku.“

Daleko od civilizace

Kopka tvrdí, že v závodě 1000 Miles Adventure jde o jediné. „Daleko od civilizace se poprat s nelehkými podmínkami, vyhrát boj nad svou hlavou a závod dokončit. Během něho si vyčistíte hlavu, utřídíte priority a posunete svoje limity dál.“

Přesto někteří ze závodu odstoupí. „Variantou je poloviční závod na 500 mil s cílem v Jeseníkách. Tam mohou skončit i ti, kterým dojdou síly nebo jim končí dovolená.“

Závod 1000 Miles Adventure začíná v neděli 5. července a lze jej sledovat v přímém přenosu na webu www.1000miles.cz. Organizační výbor bude pravidelně dodávat informace a fotografie.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze