Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čeští kajakáři opanovali závod SP, Dostál vyhrál před Špicarem

Josef Dostál (v modrém) v akci | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

4 2016
Kajakáři Josefu Dostálovi se daří. Po Račicích vyhrál i další závod Světového poháru, v Montemoru za ním na kilometrové trati dojel na druhém místě Jakub Špicar. Ten s mistrem světa z předloňského roku prohrál o sekundu a 108 tisícin a ve Světovém poháru se poprvé probojoval na stupně vítězů.

Zatímco Dostál kraloval závodu od prvních metrů, Špicar útočil ze zadních pozic. Třetí skončil domácí Portugalec Fernando Pimenta, až za nimi dojel čtyřnásobný olympijský medailista Adam van Koeverden z Kanady.

„Tohle bylo tvrdší vítězství než v Račicích. Přepálil jsem začátek. Foukal tu docela silný protivítr a já jel první pětistovku hodně rychle,“ uvedl v tiskové zprávě Dostál. „Závěr závodu hodně bolel.“

V cíli si pak zařval radostí, předvedl pistolnické gesto a při vyhlášení si vychutnal hymnu, která se v Račicích nehrála. „Krásně jsem si ji zazpíval. Myslím, že i pro Kubu Špicara to byl docela zážitek, když jsme tam stáli dva Češi a v Portugalsku nám hrála česká hymna,“ řekl Dostál.

Na jaře mívá loňský vicemistr světa obvykle pomalejší rozjezd, letos si však na začátek připsal čtvrté místo v Duisburgu a pak dvě vítězství. „Teď pojedeme trénovat objem do Livigna na vysokohorskou přípravu. Doufám, že pak mě to vystřelí ještě výš,“ dodal. „Dvě vítězství Pepy Dostála v řadě jsou vynikající, i když na olympijských hrách bude konkurence tvrdší,“ uvedl reprezentační trenér Pavel Hottmar.

Zatímco Dostál už stupně vítězů v SP dobře zná, pro Špicara to byla premiéra. „Je to výborné, skvělé. Pro mě je druhé místo překvapení. Před startem jsem si říkal, že jsou tam tři rychlí kluci a že budu bojovat o třetí čtvrté místo. Za pětistovkou jsem viděl, že jsou tam tři spolu. Věděl jsem, že je začnu stahovat, jel jsem svou jízdu a nechal jsem si něco na finiš. Naštěstí mi síly zůstaly,“ podotkl.

Oba čeští kajakáři se narodili v roce 1993 a Špicar dlouho zůstával v Dostálově stínu. „Protože za stát může na mistrovství světa či Evropy startovat pouze jedna loď, přicházel Jakub o medaile už v juniorech,“ řekl Hottmar.

Finále na 1 000 metrů jeli také deblkajakáři Daniel Havel a Jan Štěrba. Skončili na pátém místě, vítězní Portugalci byli rychlejší o dvě a půl vteřiny.

Špicara, medailistu z mistrovství světa i Evropy do 23 let, zkoušel trenér Hottmar v minulých závodech zapracovat do elitního čtyřkajaku. Ten nyní v závěrečném závodě SP v Portugalsku startuje v tradičním složení Havel, Dostál, Lukáš Trefil, Štěrba a po prvenství v rozjížďce hladce prošel do nedělního finále.

Ze semifinále postoupili i kajakáři Filip Šváb na dvoustovce a Špicar na pětistovce.

Závěrečné závody SP v rychlostní kanoistice

v Montemor-o-Velho (Portugalsko)

Muži:
200 m:
K2:
1. Lemke, König (Něm.) 32,012.
C2: 1. Byzu, Chaban (Ukr.) 39,832.

1 000 m:
K1:
1. Dostál 3:31,564, 2. Špicar (oba ČR) 3:32,672, 3. Pimenta (Portug.) 3:32,804.
K2: 1. Silva, Ribeiro (Portug.) 3:20,796, ...5. Havel, Štěrba (ČR) 3:23,356.
C1:
1. Kaczor (Pol.) 3:58,784.

Ženy:
200 m:
K1:
1. Carringtonová (N. Zél.) 40,556.
K2: 1. Walczykiewiczová, Mikolajczyková (Pol.) 40,424.
C1: 1. Borowská (Pol.) 51,652.
500 m: K2: 1. Najová, Mikolajczyková (Pol.) 1:44,972.
1 000 m: K1: 1. Kierklová (Pol.) 4:05,420.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze