Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kvalifikace na Velkou pardubickou: Myškův Goscater za sebou nechal díru

HLAVNÍ DOSTIH. Jaroslav Myška s valachem Goscaterem vedou pole koní kurzem IV. kvalifikace na 126. Velkou pardubickou. | foto: Michal Klíma, MAFRA

12 2016
Před třemi týdny zvítězil ve třetí kvalifikaci na říjnovou Velkou pardubickou zaskakující jezdec. Teď o víkendu, v závěrečné čtvrté, se to pro změnu poštěstilo náhradnímu koni. Osmiletému hnědáku valachu Goscaterovi ze stáje Jeso, kterého si pro 5 800 metrů dlouhou steeplechase cross country zvolil žokej z Valů u Přelouče Jaroslav Myška. Statný kůň přitom od srpna 2015 pauzíroval, pronásledovala ho zranění.

„To, že v kvalifikaci startoval, nebyl úmysl, ale náhoda,“ vykládala při dekorování Goscatera kokardou v malém paddocku trenérka Štěpánka Myšková, manželka vítězného žokeje. „Zranil se nám Lorain a kvůli tomu si ani neudělal kvalifikaci. Tak si Jarda místo něho vybral tuhle variantu,“ vysvětlovala.

Goscater se v popředí dostihu pohyboval od jeho začátku a většinu ho odtáhl. Vedení se bezpečně ujal na Irské lavici. To už byl ze hry Josef Váňa starší, jenž skončil s Rabbit Hawk Wingem na prodlouženém Taxisově příkopu.

Když 63letý veterán českého turfu spadl ze sedla, na tribuně to jenom zahučelo. Nic vážnějšího se mu však nestalo - pouze si bolestivě narazil ruku. Že je v pořádku jeho kůň, bylo zjevné hned. S prázdným hřbetem se jal pronásledovat ostatní účastníky.

Na Goscatera zatím dotírali Status Quo (Marcel Novák), Nikas (Marek Stromský) a Al Jaz (Josef Sovka), snažili se i Broker (Jan Faltejsek) nebo Avec Charme (Jan Kratochvíl). Před rokem ve Velké po diskvalifikaci Nikase třetí Universe of Gracie (Martin Liška) se po rychlém začátku propadal. Na dropu pak „havarovali“ Sherson s Janem Derychem a vidět cíl nebylo souzeno ani dvojici Status Quo-Novák.

Myška s Goscaterem na čele nepolevovali v tempu. Na začátku travnatého oválu před ně sice krátce vystrčil hlavu Nikas, ale toho rychle setřásli. Na cílové rovince po posledním skoku se už mohl Myška s předstihem radovat - Nikas viditelně ztrácel a Goscatera neměl kdo ohrozit. Vyhrál zadrženě o 17 (!) délek. Druhé místo bral Nikas, třetí s odstupem dalších osmi koňských délek Al Jaz.

Výborně zajetou kvalifikací si Goscater důrazně řekl o nasazení do blížícího se vrcholu sezony. Zatím do něj ale není nahlášený. „Když bude po dostihu zdravý, doufám, že bude majitel souhlasit a dohlásíme ho,“ řekla trenérka Myšková.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze