Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zátopkův stav je už kritický

8 2000
P r a h a - Nelehký týden plný obav o svého Emila prožívá od minulého pondělka Dana Zátopková. "Převezli jsme jej do střešovické nemocnice a stav je vážný, neví o sobě, jsem z toho velmi smutná." Osmasedmdesátiletý Emil Zátopek, český olympionik století a legenda světového sportu, byl postižen mozkovou mrtvicí a podle svědectví manželky poté, co dostal zápal plic, je napojen na kyslík. "Chodím jej navštěvovat každý den, v úterý se mi zdálo, že mě přece jenom trochu vnímal, když jsem na něj mluvila. Ale bylo to jen málo znatelné."

Čtyřnásobný olympijský vítěz prožíval olympijské hry v Sydney doma u televize. "Pustili jej z nemocnice ve druhý den atletiky, sledoval přenosy tak dvě hodiny každý den," vzpomíná Dana Zátopková. "Byla jsem moc ráda, když jsem pozorovala, jak zase ožil, především, když se běželo pět a deset kilometrů. Ale už nebyl tak bystrý jako kdysi, už nesledoval časy, nepočítal kola a neříkal, jak měl ve zvyku, tohle je dobré tempo anebo to přehnali, to je moc rychlé."

Jaroslav Elis, primář neurologie vojenské nemocnice ve Střešovicích, odmítl sdělit podrobnosti o Zátopkově stavu. "Vydali jsme oficiální stanovisko a podle úmluvy s paní Zátopkovou nemohu poskytovat žádné další informace," omluvil se.

V oficiálním sdělení primář Elis uvádí: "I přes intenzivní léčbu se nepodařilo stav Emila Zátopka stabilizovat a ten musí být hodnocen jako velmi vážný až kritický." Zátopek byl hospitalizován už na konci minulého roku se zlomeninou krčku stehenní kosti a později v září tohoto roku kvůli viróze, zápalu plic a oslabení srdeční činnosti.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze