Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


ZÁPISNÍK: Australan Hansen na Giru adoptován, Češi jedou

AUSTRALAN Z BESKYD. Cyklistický dříč Adam Hansen žije už léta v Česku, které je mu druhým domovem. | foto: Tomáš Macek, MAFRA

23 2016
Že vám na Giru chybějí čeští cyklisté? A přesto, českých stop a souvislostí tu i letos naleznete dost. Při pohledu na fanoušky, na soupisku týmu Lotto-Soudal, na jméno lídra závodu i na městečko, kde se nyní závod na den zastavil.

„Deset kilometrů do hotelu jsem po etapě jela autem dvě a půl hodiny,“ postěžuje si v sobotu večer Laura Meseguerová, španělská reportérka Eurosportu.

„Máme tu náhradní kola, půjčíme vám,“ nabídne jí Bob Jungels z Etixxu.

„Jen když to bude z­ kopce,“ přistoupí Laura na jeho hru.

Transfer ze sobotního cíle sice z kopce byl, jenže doprava na něm zkolabovala. Automobily týmů, organizátorů, novinářů a diváků vytvořily špunt, který se místní carabinieri marně snažili vytrhnout.

Mezi desítkami aut se tady „plazila“ i mnohá s českými espézetkami.

Leopold König měl být na Giru druhým lídrem týmu Sky a profil závodu mu mohl sedět.

„Co je s Königem? A co s Intxaustim? Co s Henaem? Co doopravdy bylo s Landou? Sky mlčí. Záhada. Samá záhada,“ dohaduje se v tiskovém středisku na Alpe di Siusi skupinka britských a italských reportérů, pracujících pro cyklistické servery.

Königa nepustil na Giro podle našich informací zánět v bolavém koleni, který jej na tři měsíce vyřadil ze závodů. Jeho návrat je stále nejistý.

Roman Kreuziger, Zdeněk Štybar a Jan Bárta ladí formu na Tour. Snad i Petr Vakoč se ve Francii ukáže. A později, v srpnu, by Kreuziger, König a Bárta mohli startovat na Vueltě. Bude komu fandit.

A přece i tady, podél italských silnic, potkávám českých vlajek a fanoušků požehnaně, s vlastními koly i bez nich.

Jsou plodem cyklistického boomu v Česku, který i současná generace jezdců způsobila.

A že nestartuje žádný Čech? Skutečně?

Partička českých fanoušků vartující s obytným vozem u­ stoupání na Valparolu zjevně nesouhlasí. Adoptovali totiž Adama Hansena.

Australský extremista a všeuměl z týmu Lotto--Soudal jede rekordní čtrnáctou Grand Tour v řadě a pro ně je přinejmenším polovičním Čechem. Nebo vlastně Valachem. Už deset let žije a trénuje v Beskydech.

Česká stopa se vkrádá na mysl i jindy. Třeba když se Steven Kruijswijk obléká do růžového dresu. Při ročníku 2011 se na Giru rval s Romanem Kreuzigerem o ten bílý pro nejlepšího mladíka - a prohrál. Loni bojoval s Leopoldem Königem o 6. místo - a zase prohrál.

21.května 2016 v 17:51, příspěvek archivován: 23.května 2016 v 10:22

Na Giru2011 prohrál @s_kruijswijk souboj s @Roman86_K o bílý dres, loni s @LeopoldKonig o 6. místo. A teď je růžový pic.twitter.com/L8NNbnmC2m

„Češi jsou tu mým osudem,“ říkal mi tehdy Kruijswijk v Turíně u týmového autobusu LottoNL-Jumbo. Snad ho těší, že letos mu v Itálii žádný cestu nezkříží.

Také o volném pondělí v Brixenu nebo chcete-li po italsku v Bressanone nalézáme na Giru českou stopu.

Týmy BMC, Kaťuša, Cannondale a Nippo se ubytovaly nedaleko od domku, kde žil v exilu Karel Havlíček Borovský.

Ačkoliv žádný ze 167 přeživších jezdců tohoto Gira nejspíš netuší, kdo to ten Havlíček byl...

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze