Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zakouřilová jela svůj nejlepší slalom

29 2003
Lienz, Praha - Slalom Světového poháru v Lienzu. V hlavní české roli: Zakouřilová místo Záhrobské. Čtrnácté místo je nejlepším výsledkem její kariéry. „Proč jsem lepší? Asi že jsem stará,“ vtipkovala Petra Zakouřilová u cíle. V pětadvaceti letech konečně proniká do elitní společnosti slalomářek. „Dala jsem si hezký dáreček k Vánocům,“ libovala si.

Nebyl však ojedinělý. „Dostala jsem jich letos tolik, že Ježíšek snad k nikomu jinému ani nestihl dojít. Asi jsem hodná holka,“ smála se.

Povahou je flegmatička, nic ji nerozhází. Příležitostně vyšívá, maluje, zvládla hotelovou školu. „Ale na učení jsem lenoch.“

Otec, podnikatel Boris Zakouřil, souhlasí: „Občas potřebuje do práce dokopat.“ Kariéru dcery dotoval miliony korun. Díky nim se připravovala v lyžařské akademii slavného kouče Dietera Bartsche. Od loňska doprovází lyžařku trenér Jakub Čeřovský.

Na světovém šampionátu ve Svatém Mořici dokončila slalom sedmnáctá. „Od té doby si věřím, že na to mám,“ prohlásila. V Lienzu svá slova stvrdila i s vysokým číslem 38.

Další plány? „Třeba první desítka? ...Ale nemůžeme chtít všechno najednou. Jsem spokojená," řekla slalomářka. "Možná začnu v Brně studovat i vysokou školu. Jakou, to zatím neprozradím,“ svěřila se ještě.

Čtrnácté místo je výsledkem zkušeností, které postupně získává. "V tréninku jsme nic výrazně nezměnili. Jak postupně stárnu, tak se k tomu dopracovávám," uvažovala Zakouřilová.

Nadmíru se jí povedlo první kolo. S vysokým startovním číslem se rozbitou tratí prodrala bez zaváhání a rychle. "Bylo to dost těžký, ale moc se mi to povedlo," pochválila se pětadvacetiletá závodnice z Liberce. V druhé jízdě neměla úplně dobrý pocit. "Mohlo to být lepší. Chybičky jsem udělala, ty ještě musím časem odbourat, ale táta říkal, že to nebylo tak špatný," doplnila Zakouřilová.

Teď Zakouřilovou čeká oddech. Příchod Nového roku oslaví doma s přáteli. "Chci být hlavně spokojená a do desítky se chci dostat dlouhodobě, tak to snad jednou vyjde," přála si do roku 2004. Další slalom Světového poháru pojede 5. ledna ve francouzském Megéve. Stále bude mít vyšší startovní číslo. "Potřebuji ještě jeden takovýhle výsledek, abych se dostala do třicítky," řekla Zakouřilová.

Společně se Šárkou Záhrobskou má nyní česká reprezentace dvě slalomářky schopné bodovat do patnáctého místa. "Určitě je z toho hodně lidí překvapených, že se dvě Češky dostávají do třicítky, ale někteří už to přijali," pochvalovala si Zakouřilová.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze