Zakouřil zvládl obří slalom nejrychleji

Š p i n d l e r ů v M l ý n - Borek Zakouřil ukončil dvouleté kralování Tomáše Krause na trůnu českého mistra obřího slalomu. Reprezentant Liberce zajel trať na domácím šampionátu v alpském lyžování nejrychleji, o čtrnáct setin před Ondřejem Bankem. Třetí místo vybojoval ve Špindlerově Mlýně Čechokanaďan Stanley Hayer, suverén loňských sezon Kraus nedokončil druhé kolo. "Mám za sebou letos nejlepší závod," liboval si v cíli Zakouřil.

S mlhou na startu, vytrvalým sněžením a nárazovým větrem se v prvním kole nejlépe vypořádal juniorský reprezentant Bank. Vedl ovšem jen o setinu vteřiny před konečným vítězem. Třetí byl Polák Vojtech Podgorny společně s Petrem Záhrobským. Pět desetin po prvním kole ztrácel Jan Holický, o desetinu zpět byl Hayer.

Na sněžení doplatil obhájce titulu Kraus. Startoval s číslem jedna a v neprojeté stopě byl po prvním kole dvanáctý. "Jednička mi štěstí nepřinesla," uvedl Kraus. Ve druhé jízdě riskoval, čtyři branky před cílem upadl a zlomil lyži. "To jsem naposledy dokázal před čtyřmi lety," řekl Kraus a titul přál Bankovi. Tip na vítěze mu nevyšel, protože Bank ve druhé jízdě chyboval. "Začal jsem vlažně, pak jsem to chtěl nakopnout a párkrát jsem vyjel z ideální stopy," řekl devatenáctiletý závodník. "Tady se mi nikdy nedařilo, snad jsem to dnes protrhl," dodal.

Třiadvacetiletý Zakouřil zvládl druhé kolo technicky čistě a třetí čas mu vynesl titul. "V obřím slalom mám za sebou letos nejlepší závod. Před druhým kolem jsem si věřil," řekl Zakouřil. "Trať byla za daných podmínek docela slušná," hodnotil vítěz.

První českou medaili získal novopečený reprezentant Hayer, ještě loni závodník Kanady. "Byl jsem přece jen trochu nervózní, ale nakonec jsem získal medaili, i když má špatnou barvu," konstatoval bronzový Hayer, nejrychlejší ve druhém kole.

Muži - obří slalom:
1. Zakouřil (Geos Liberec) 2:24,86 (1:11,98+1:12,88), 2. Bank (Ski Zlín) 2:25,0 (1:11,97+1:13,03), 3. Hayer (Ski Brema) 2:25,24 (1:12,66+1:12,58), 4. Záhrobský (Ski klub Krkonoš) 2:27,05 (1:12,47+1:13,39), 5. Holický 2:26,30 (1:12,57+1:13,73), 6.
Kopřiva (oba USK Praha) 2:26,32 (1:13,67+1:12,65) a Maxa (Dukla Liberec) 2:26,32 (1:12,71+1:13,61), 8. Vráblík (Zlín) 2:26,87 (1:13,37+1:13,50, 9. Podgorny (Pol.) 2:27,05 (1:12,47+1:14,58), 10. Čerovský (Solido Liberec) 2:28,22 (1:13,95+1:14,28).