Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zahřívací kolo před Velkou Pardubickou: V kvalifikaci se ukáže i Sixteen

Velká pardubická: Josef Bartoš s bělkou Sixteen (v popředí) na cílové rovince | foto: Reuters

27 2010
Více než dva měsíce ještě zbývají do startu největší tuzemské dostihové události Velké pardubické. Pro některé koně je však víc než říjnový velký závod důžitější ten, který se na pardubickém závodišti běží zítra. Právě zítra se totiž koná Slovenský den, jehož součástí je Velká cena Skanska, třetí kvalifikační závod na 120. Velkou pardubickou.

Steeplechase crosscountry kategorie Národní listed se jede na 5800 metrů. Diváci se zítra mohou těšit na vítěze Velké i nadějné koně, kteří se utkají o výsadu na dostihovém svátku vůbec startovat.

"Hlavní dostih má skvělé obsazení. Aspirant, Jung, Mandarino, Marath, Profil, Sixteen, Tomis a Wavelight Laser se již kvalifikovali.

Pro ostatní to bude jedna z posledních příležitostí," nalákal na známá jména Milan Tůma z Dostihového spolku Pardubice.

Favoritem hlavního závodu je desetiletá bělka Sixteen, dvojnásobná vítězka Velké pardubické, s žokejem Josefem Bartošem v sedle.

"Letos startovala pouze jednou, když v červnovém kvalifikačním dostihu skončila třetí. Koncem srpna již bývá ve skvělé formě a pokud neudělá chybu, vážným soupeřem by jí mohl být pouze Mandarino," označil Tůma za spolufavorita devítiletého hnědáka trenéra Stanislava Popelky.

A kdo ze zatím neúspěšných koní by se mohl kvalifikovat? Největší šanci mají Amant Gris žokeje Stromského, Profil, na němž pojede Josef Váňa starší, a možná i Bejrut žokeje Kompase.

Patrioté mohou držet palce osmiletému hnědákovi Nikodemovi ze stáje Vasury Kolesa, na němž pojede Paul Andrew Johnson. Nikodem vyhrál v Pardubicích v roce 2006 Křišťálový pohár starších proutěnkářů a jinak se specializoval na Itálii, kde vybojoval několik cenných vítězství. Loni byl v Itálii třetí a čtvrtý a koncem září šestý v Gran Premio Merano, mezitím v červenci třetí ve Velké mostecké steeplechase.

Výborně jsou obsazené i rámcové dostihy, zvláště pak Cena Asociace hotelů a restaurací České republiky, cross country druhé kategorie na 5200 metrů.

Dostih se poběží na kurzu Ceny Labe a v poli třinácti koní se objeví i loňský vítěz Velké pardubické Tiumen, jehož povede žokej Josef Váňa mladší. "Tiumen letos ještě nestartoval, a tak se o jeho šancích může jen spekulovat," uvedl Milan Tůma.

Kromě devíti dostihů se pořadatelé Slovenského dne snaží přivábit příznivce i na doprovodný program. "V duchu národních dnů bude už tradičně zaměřen na zemi, která je partnerem dostihového odpoledne. Tentokrát tedy bude probíhat ve slovenském duchu," podotknul PR manažer Dostihového závodiště Pardubice Dušan Korel.

Podle něj čekají na příchozí vystoupení sokolníků nebo vědomostní soutěže zaměřené na znalosti o našich východních sousedech.
V programu je také vložený závod poníků. Jeden vylosovaný návštěvník navíc podobně jako při předchozích dostihových dnech získá víkendové zapůjčení luxusního auta.Najdete na iDNES.czmobilní verze