Mario Kasun (vlevo) v dresu Efes Pilsen Istanbul blokuje Davida Blu z Maccabi Tel Aviv.

Mario Kasun (vlevo) v dresu Efes Pilsen Istanbul blokuje Davida Blu z Maccabi Tel Aviv. | foto: Profimedia.cz

Záhřebskému hattricku stojí v cestě také obr s andělskými křídly

  • 0
Šanci na play-off už ztratili. V pátečním (18:00) střetnutí Jadranské ligy tak půjde basketbalistům ČEZ Nymburk už jen o čest a slávu. A taky o unikátní "záhřebský hattrick". Cibonu i Cedevitu už na své palubovce přehráli. Teď přijíždí Croatia.

V hierarchii basketbalových klubů z hlavno města Chorvatska je KK Zagreb Croatia osiguranje až tím třetím. Ale letos může být nejúspěšnějším. K duelu předposledního kola balkánské soutěže přilétá do Česka jako čtvrtý tým tabulky. A půjde mu o semifinále.

Až sem ho dovedly tři opory.

Muž, za kterého hovoří čísla

Velké rozhovory s Lukou Žoričem na internetu nenajdete. Za šestadvacetiletého chorvatského pivota hovoří čísla. Podle nich je nejužitečnějším mužem a nejlepším doskakovačem i blokařem soutěže. Druhým nejlepším střelcem. A třetím nejčastěji faulovaným hráčem. A taky vládne jedné negativní statistice - v Jadranské lize sám nejčastěji fauluje.

O jeho kvalitách se přesvědčili i basketbalisté Prostějova. S Croatií si sice v obou duelech EuroChallenge Cupu poradili, ale v tom úvodním dovolili Žoričovi double-double už za první poločas.

Goran Dragič (vpravo) ze Slovinska zakončuje přes Luku Zoriče z Chorvatska

Rodák z Dubrovniku se během nedávných let stal záhřebským patriotem. Profesionální kariéru rozjel v Ciboně, teď už ale třetím rokem válí za Croatii. A zahraničním nabídkám odolává. Třeba té z Maccabi Tel Aviv, která přišla v průběhu sezony. Má svůj důvod. V roce 2005 podepsal pětiletou smlouvu s Olimpijí Lublaň, jenomže už po půlroce byl zpět v Záhřebu.

Obr s andělskými křídly

Jestliže Luka Žorič působí dojmem skromného chlapíka, jeho někdejší spoluhráč z chorvatské reprezentace Mario Kasun je na tom trochu jinak. Kontroverzním je 216 centimetrů vysoký obr už díky svým tetováním.

Na těle má hned 30 ozdob, to první si třicetiletý pivot nechal udělat už před patnácti lety. A to největší? Má ho na zádech: anděla, prý strážného. Většina Kasunových tetování odkazuje k víře, anebo členům jeho rodiny.

Kasun byl považován za jednu z největších nadějí chorvatského basketbalu - v obou smyslech toho slova. Svůj talent ale neprodal naplno. Za dvě sezony v NBA odehrál "pouze" 73 duelů. V dresu Orlanda měl průměry 2,7 bodu a 2,6 doskoku.

Co Kasun umí dokonale: naštvat fanoušky a funkcionáře. První aférku spustil, když v roce 2000 prchl ze své vlasti, aby si zahrál NCAA za slavnou  Gonzaga University. Jenomže dostal od národní federace distanc. Pokorně se vrátil domů, jenomže dva roky strávil pouze na lavičce.

Přesto byl v roce 2002 draftován do NBA. Místo podpisu smlouvy v Orlandu ale zamířil do Německa; působil nejprve v Kolíně nad Rýnem a následně ve Frankfurtu, kde se podílel na zisku národního titulu.

Roko-Leni Ukič (vlevo) a Mario Kasun z Chorvatska se radují z vítězství nad Ruskem. V souboji o 5. až 8. místo na basketbalovém ME 2009.

Muž, jehož kariéra se odehrává zásadně ve dvouletkách, pak NBA přece jen vyzkoušel. Nikterak slavně. Načež se roku 2006 upsal FC Barcelona a v roce 2008 začal hájit barvy Efesu Pilsen Istanbul. Od loňského léta je zpátky v Chorvatsku.

Po většinu nultých let patřil Kasun k základním stavebním kamenům chorvatské reprezentace. Šesté místo z mistrovství Evropy 2009 v Polsku jej však rozladilo natolik, aby za sebou práskl dveřmi. "Pokaždé dávám do hry všechno, ale zjevně to není dost. Potřebuju si v létě odpočinout a nezranit se," vzkázal.

Veterán a cestovatel

To Damir Mulaomerovič se s chorvatskou reprezentací rozloučil už dávno. Bezmála dvoumetrový rozehrávač má ale klubům v Jadranské lize stále co nabídnout. I v 36 letech. Po letošním 17. kole si dokonce vydobyl titul muže víkendu.

Představuje studnici zkušeností, které nasbíral v Itálii. Turecku, Španělsku a především v Řecku. Ví, jaké to je nastupovat za oba znesvářené rivaly: Panathinaikos Atény i Olympiakos Pireus. Navíc si tamtéž vyzkoušel i jiné proslulé týmy - PAOK Soluň i Panellinios Atény (v jeho dresu byl ligovým střelcem roku).

Damir Mulaomerovič (vlevo) v dresu Cibony Záhřeb najíždí kolem Terrela Castla z Arisu Soluň.

Ale ani rok v Realu Madrid či dvě sezony za Efes Pilsen Istanbul nemohou být ke konci basketbalové cesty na škodu...

Klubem Mulaomerovičova srdce je ale Cibona Záhřeb, sem se v roce 2007 vracel - po dlouhých devíti sezonách v zahraničí. Tady chtěl ukončit kariéru. Jenomže rok se s rokem sešel a problémy slavného klubu ho vyhnaly jinam.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž