Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zahrát 59 ran je výtečné, ale golfový rekord je ještě o čtyři nižší

Homero Blancas (druhý zprava), autor zápisu do Guinessovy knihy rekordů.

16 2010
Hráči na Portugal Masters hovoří o možnosti dostat se na hřišti Oceanico Victoria v bezvětří na magickou golfovou hranici 59 ran. Na Frys.com Open se zase poprvé v historii sešli tři profesionálové, jimž se podařilo toto číslo na PGA Tour zahrát. Ale rekord, ten je ještě o čtyři rány nižší.

Bylo to ovšem na amatérském turnaji. Tím, kdo při Premier Invitational na hřišti Longview v Texasu zahrál kolo na 55 ran, byl čtyřiadvacetiletý Mexičan Homero Blancas.

Poprvé se o něm zmínil Jimmy Demaret při Masters v roce 1959: "Viděl jsem hodně mladých hráčů, ale tento chlapec hraje opravdu nevídané rány. Má před sebou velkou budoucnost."

Blancas, pocházející stejně jako Demaret z Houstonu, potvrdil rodákova slova především v roce 1962 při univerzitním turnaji v Longview. Jeho třináct birdie a jeden eagle na hřišti s parem 70 znamenalo nejnižší výsledek zahraný na výkonnostním turnaji a zápis do Guinnesovy knihy rekordů.

A to i přesto, že byl dosažen na dnes už neexistujícím devítijamkovém hřišti s dvojitými odpališti – rozdílné pro první a druhou devítku. Hřiště Longview, na kterém Blancas zahrál svůj skvělý výsledek, mělo délku jen kolem 5000 yardů (tedy asi 4,5 kilometru), ale vyžadovalo extrémní přesnost.

Skóre jsem nevnímal

A Blancas tento požadavek splnil: trefil přesně 17 greenů v regulaci, jednou zvládl chip-in na eagle a potřeboval pouze 20 puttů.

Cestu za svým rekordním skóre popsal lapidárně: "Spoluhráč mi říkal, že jsem šest pod po šesti jamkách, ale já jsem si myslel, že si dělá legraci. A pak mi připomněl znovu, že jsem po čtrnácti už mínus dvanáct. Nějak jsem vůbec nevnímal skóre, chtěl jsem prostě jenom vyhrát tento turnaj."

A to se také stalo. Blancas se poté vydal na dráhu profesionála a hned v prvním roce na US PGA Tour získal titul Nováček roku. Později se čtyřikrát radoval z vítězství a startoval také v Ryder Cupu v roce 1973.

Po dovršení padesáti let si připsal jedno vítězství i mezi seniory. Jeho kariéra tedy nebyla ani zdaleka tak oslnivá, jak předvídali někteří odborníci. Ale to nic nemění na tom, že neuvěřitelné rekordní číslo 55 u jeho jména zůstává nadále.

Stuart Appleby, vítěz Greenbrier Classic 2010.

Stuart Appleby, vítěz Greenbrier Classic 2010.

Jak extrémní to byl výkon, dokládá fakt, že oněch magických 59 se golfoví příznivci letos dočkali po více než deseti letech. Zámořská sezona byla v tomto ohledu přelomová, podařilo se to hned dvakrát: Stuartu Applebymu na Greenbrier Classic a Paulu Goydosovi na John Deere Classic.

Paul Goydos, druhé kolo John Deere Classic 2010.

Paul Goydos, druhé kolo John Deere Classic 2010.

Třetím do party na současném turnaji v kalifornském San Martinu je David Duval. Ten zapsal 59 ran do skórkarty v roce 1999 v pátém kole Bob Hope Classic.

Zbylí dva rekordmani mezi profesionály Chip Beck (54 let) a Al Geiberger (73) už na US PGA Tour nejsou.Najdete na iDNES.czmobilní verze