Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Záhlavová-Strýcová: Tenis si teď užívám, ale budu na sobě makat dál

Barbora Záhlavová-Strýcová ve druhém kole na turnaji v Sydney. | foto: AP

8 2015
„Podívej, na vedlejším kurtu trénuje Bára Strýcová,“ tuhle větu si mohly v tomto týdnu často šeptat tenisové naděje v hale TK Slavie Plzeň. Současná světová dvacítka se tady chystala na dva turnaje ve Spojených státech.

A co víc, ti vyvolení si s ní dokonce mohli zahrát. „Jde spíš o to, udržet se v kondici a doladit formu,“ říkala 28letá Barbora Záhlavová-Strýcová. Do světa velkého tenisu se odrazila právě z Plzně, kde má i dnes svoji základnu, pokud je v ČR.

Kde jste nechala osobního trenéra Jerome Adamece?
Kouč letěl z Dubaje domů na Mallorku, zatímco já sem. Dali jsme si týden od sebe pauzu. (úsměv)

Vaši přípravu řídí na dálku?
Jojo, měla jsem úkoly co a jak trénovat. Posílal mi i různá cvičení.

Co se dá v sezoně natrénovat?
Ono jde hlavně o to udržet se v kondici, doladit formu a nabrat sílu. Nelze trénovat velké objemy. Spíš se zaměřit na nedostatky, které se ukázaly v předchozích zápasech.

Výsledky vás ale katapultovaly na dvacáté místo na světě, výš jste dosud nebyla. Prožíváte tenisově nejšťastnější období?
Ano, dařilo se mi, vyhrávala jsem těžké zápasy. Ale nechci to takhle říkat. Tenis mě teď nesmírně baví. Je úžasné, kde jsem, a užívám si to. Ale budu na sobě makat dál, abych třeba vystoupala ještě výš. A uvidíme, kam až to půjde dál.

Jste ale „až“ čtvrtá Češka. Nezamrzí to trochu? Ještě nedávno jste mohla být s tímto postavením jednička nebo dvojka.
Takhle nepřemýšlím. Já jsem ráda, jak to je. Jdu si svojí cestou, snažím se dělat všechno naplno. Jsme taková malá zemička a máme čtyři hráčky ve dvacítce, to je přece úžasné! Měli bychom na to být pyšní.

Fotogalerie

V poslední době jste také měla štěstí na zápasy s bývalými jedničkami (V. Williamsová, Azarenková, Wozniacká), co chybí k tomu, abyste je porážela?
To už jsou jenom maličkosti. Nechci říkat štěstí, protože to si člověk musí zasloužit. Vesměs to byly hodně vypjaté zápasy, zvlášť naposledy s Venus. To jsem prohrála z mečbolu, bylo to o balonek. Jsem ale ráda, že tyhle zápasy teď hraju častěji než dřív, jsem zkušenější. Vidím, že s nima můžu hrát, a víc si potom věřím. Třeba je jednou budu porážet. Potřebuju, aby se všechno sešlo.

První světová dvacítka byla nejspíš vaším snem. Máte už další?
Já jsem nikdy nikomu neřekla, co je můj sen. Ty si nechávám pro sebe, a tak to taky zůstane. Nechtěla bych, aby tohle byla konečná. Je spousta věcí, na kterých můžu pracovat a vylepšovat je. Nemám ani ráda řeči: teď jsem dvacátá a jedu na desítku. Takhle to nefunguje.

S jakými plány letíte do USA?
Indian Wells a Miami jsou po grandslamech největší turnaje, takže by bylo fajn tam uspět. Nemyslím tím uhrát jedno kolo, chci postoupit co nejdál. Ale každý zápas bude těžký. O body se pere spousta hráček.

Letos jste si až dosud body připisovala. Nehrozí naopak období, že jich budete hodně obhajovat?
Momentálně ne. Loni jsem třeba v Indian Wells postoupila z kvalifikace do druhého kola.

Kdy vás zase příště uvidíme v Čechách?
Budu hrát turnaj v Praze, na přelomu dubna a května.Najdete na iDNES.czmobilní verze