Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zadražilovi kazí náladu jen dlouhý let

7 2006
Liberec - Už za pár dní se poměří s nejlepšími volejbalisty světa. Čeká ho vrchol kariéry. Liberecký blokař Jiří Zadražil se nečekaně objevil v nominaci českého národního týmu pro světový šampionát, který startuje 17. listopadu v Japonsku. "Upřímně říkám, že jsem v nominaci nevěřil. Pro mě už bylo nečekané, že mě trenér Haník vybral do širšího kádru jako čtvrtého blokaře," tvrdil Jiří Zadražil.

"A že jsem v týmu zůstal, to byla úžasná zpráva," dodal.

Právě jméno Zadražil je největším překvapením nominace kouče Zdeňka Haníka, jenž nakonec vyřadil zkušenějšího Staňka.

Liberecký středový hráč si řekl o místo v týmu hlavně výkonem v přípravném zápase s Rusy v Jablonci.

Pro Zadražila, který oslaví 26. narozeniny za týden v Japonsku, je to první vrcholná akce. Dres národního mužstva zatím oblékl jen v Evropské lize před dvěma lety.

"Nejvíce jsme se rozmýšleli mezi Staňkem a Zadražilem. Pro něho nakonec rozhodla lepší aktuální výkonnost," vysvětlil kouč Haník.

Na začátku přípravy liberecký ředitel Pavel Šimoníček příliš nevěřil, že se Zadražil probije do konečné dvanáctky. "Herně na to Jirka určitě má, ale jeho hendikepem je, že nehraje v cizině," tvrdil tehdy Šimoníček.

Čekalo se, že zkušení legionáři Lébl, Rak a Staněk mají místo jisté.

Opak byl pravdou. "Na začátku soustředění v Jablonci říkal pan Haník, že mu nevadí objevovat pro reprezentaci nové hráče. A to se potvrdilo," popsal Zadražil.

Přitom na začátku sezony ani nehrál v základní sestavě Liberce. To ho prý nakoplo a začal na sobě pracovat.

"Paradoxně mi to pomohlo. Měl jsem ohromnou motivaci a byl jsem odpočinutý. V tréninku jsem se hodně věnoval servisu a útoku a hra mě začala opravdu bavit. To bylo asi moje plus," uvažoval.

Účast na mistrovství světa bere jako nejlepší odrazový můstek pro zahraniční angažmá. "Je to tak, bude tam spousta manažerů. Chci hlavně pomoct reprezentaci a zároveň se při tom můžu ukázat. Věřím, že se na hřiště dostanu," netají se myšlenkami na cizinu 197 centimetrů vysoký liberecký volejbalista.

Letos v létě byl na testech v rakouském Innsbrucku, ale transfer by pro něho nebyl výhodný. Příští rok mu končí v Dukle smlouva, cesta ven tak bude schůdnější. "V Liberci jsem už od dorostu, klub mi nebude dělat problémy," věří Zadražil.

Čeští volejbalisté odletí do Asie tento pátek. Právě daleká cesta letadlem je jediné, co Zadražilovi trochu kazí náladu. "Toho se bojím. Nikdy jsem neletěl nějaké ohromné dálky, maximálně tři hodiny. Teď to bude přes dvanáct hodin, to si vůbec nedokážu představit," přiznal.

"Bohužel nejsem v reprezentaci z těch nejvyšších, takže nejlepší místa s větším prostorem dostanou jiní..."Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze