Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Žádné Giro, ale vysvětlování. Parťákovi Kreuzigera hrozí trest za doping

JÁ JSEM PODEZŘELÝ. Italský cyklista Franco Pellizotti nejede na Giro. Dopoval? | foto: Reuters

4 2010
Už jenom kousek, říkal si loni. To italský cyklista Franco Pellizotti skončil na domácím Giru druhý. Letos bude favoritem, věštili mu. Jenže sobotní start růžových etap v Amsterdamu se odbude bez něj - nepustí ho tam nezvyklé krevní hodnoty.

Mezinárodní cyklistická unie UCI 32letého Itala z Kreuzigerovy formace Liquigas dočasně suspendovala pro podezření z užívání nepovolených látek. Jeho krev totiž loni před Tour de France vykazovala ve srovnání s údaji v jeho biologickém pasu nezvyklé hodnoty.

Kromě Pellizzotiho jsou podezřelí dva další jezdci - Slovinec Valjavec z týmu Ag2r a Španěl Rosendo jezdící za druhodivizní Andalucia-Cajasur. Ani oni se na Giro nepodívají.

"Jsme přesvědčení, že se jedná o užití zakázaných látek. Závodníci dostanou možnost obhájit se," slíbil prezident UCI Pat McQuaid.

Pellizotti dojel v minulém ročníku Gira na třetím místě. Po dopingovém skandálu krajana Di Luky, který byl vyloučen pro použití látky CERA, se posunul na druhou pozici. Dva měsíce poté se zase během Tour pyšnil puntíkatým dresem nejlepšího vrchaře.

Na italských silnicích měl být letos lídrem společně s Ivanem Bassem. Giro mu mělo vyhovovat spoustou kopců i horskou časovkou na Plan de Corones s převýšením přes tisíc metrů, kterou před dvěma lety vyhrál.

V pondělí ale dostal vzkaz: Nikam nejedeš. Náhradníkem týmu Liquigas bude Vincenzo Nibali.

"Je to velká ostuda, reprezentuje náš největší tým," posteskl si Renato Di Rocco, prezident italské cyklistické federace pro agenturu Reuters. "Ale Giro se kvůli tomu nezastaví. Plánujeme při závodě provést na pět stovek testů, tak doufejme, že tohle je poslední případ. Cyklistiku takové incidenty bolí."

Itálie považuje doping za trestný čin, kromě dvouletého trestu hrozí Pellizottimu i žalář.

V biologickém pase, který vznikl spoluprací Světové antidopingové agentury WADA a UCI, jsou evidovány krevní hodnoty vzešlé z dlouhodobého sledování cyklistů. Od ledna 2008 poskytlo krevní vzorky pro vytvoření chemického profilu víc než 850 závodníků napříč všemi disciplínami.

Jakékoliv podezřelé hodnoty prozkoumá panel devíti nezávislých expertů z celého světa. Ti rozhodnou, jestli jsou důkazy dostatečné pro zahájení stíhání. V případě Pellizottiho UCI požádala o zahájení disciplinárního řízení.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze