Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Začíná Zlatá lyže a na Moravě nechybějí hvězdy v čele s Kowalczykovou

Trénink na Zlatou lyži v Novém Městě na Moravě | foto: Petr Lemberk, MAFRA

11 2014
Zlatá lyže je zpátky. A do Nového Města na Moravě se po necelém roce opět sjeli světoví lyžaři. Tentokrát však ne ti se zbraněmi, jako tomu bylo při loňském šampionátu v biatlonu. Víkend ve Vysočina Areně bude na téma: sprinterský Světový pohár v běhu na lyžích. V sobotu se pojedou individuální sprinty, v neděli závody dvojic.

Ještě v únoru loňského roku tudy kroužili při mistrovství světa v biatlonu Fourcade, Svendsen či Soukalová, v pátek tratě moderního areálu zkoušeli na víkendové závody běžeckého Světového poháru třeba Kowalczyková, Krjukov nebo Vrabcová-Nývltová. "A k tratím klobouk dolů. Jsem hrozně mile překvapená, jak jsou tratě připraveny na to, jaké je počasí," chválila v pátek po tréninku česká reprezentantka.

Program SP v běhu na lyžích

Sobota (individuání sprinty volně)
14:00 Kvalifikace sprintů žen a mužů
16:00 - 17:30 Finále sprintů žen a mužů
20:15 Vyhlášení výsledků náměstí NMNM

Neděle (týmové sprinty klasicky)
9:40 Semifinále sprintů žen
10:20 Semifinále sprintů mužů
11:40 Finále sprintů žen
12:15 Finále sprintů mužů

Osmou ženu letošní Tour de Ski však svazuje únava z etapových závodů, a tak česká jednička, pro kterou sprinty nejsou to pravé ořechové, ještě v pátek odpoledne nedokázala stoprocentně říct, jestli pojede. "Dolehla na mě extrémní únava. Uvidím, jestli to do rána povolí," konstatovala. "Kdyby se jelo jinde než doma, ani bych se nepřihlásila," dodala na rovinu.

Kdo se ale při individuálních sprintech z řad českých žen představí určitě, je trojice Petra Nováková, Karolína Grohová a Sandra Šicová. "U sprintů dvojic bude záležet, jak na tom bude Eva," začal mluvit o neděli ženský trenér Lukáš Krejčí. "Moje představa byla, že by jela Vrabcová-Nývltová s Novákovou a druhá dvojice by byla Grohová s Moravcovou."

Daleko jasnější je to u mužů. Na Vysočině pojedou Aleš Razým, Martin Jakš, Dušan Kožíšek a Ondřej Horyna. "K velice slušným sprinterům patří také Honza Bartoň," zmínil ještě jedno jméno trenér Miroslav Petrásek. U mužů se poslední dny také váhalo - u Razýma a Jakše, kteří odjeli celou Tour de Ski. "Nakonec jsme se ale domluvili, že pojedou i v týmových sprintech."

A dvojice budou v tomto složení: Jakš - Razým a Horyna - Kožíšek. "Obě štafety takhle startovaly v Asiagu a jejich výsledky byly výborné," připomněl Petrásek osmé místo první party a čtrnáctou příčku té druhé.

Trénink na Zlatou lyži v Novém Městě na Moravě
Trénink na Zlatou lyži v Novém Městě na Moravě

Trénink na Zlatou lyži v Novém Městě na Moravě

Kromě českého týmu se mají na Vysočině představit závodníci z dalších dvaceti zemí. Dvě hodiny před koncem uzávěrky přihlášek ředitel závodu Vlastimil Jakeš řekl, že mužů je přihlášených 90 a žen 72. Mezi nimi nechybí lídři Světového poháru ve sprintu Rus Krjukov a Němka Herrmannová, k favoritům patří i obhájci celkového prvenství ve sprintu Švéd Jönsson a Američanka Randallová. Na startu budou i další hvězdy Ital Pellegrino, Nor Bransdal, Polka Kowalczyková či Norka Östbergová.

Závody v Novém Městě začínají sprinterskými kvalifikacemi žen volnou technikou v sobotu ve 14 hodin. Nedělní týmové sprinty jsou na programu již od 9.40 hodin. Vstup na závody je zdarma.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze