Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kolo pro život dospívá. V Letech zahajuje 15. sezonu i s králem Afriky

Kolo pro život 2013 | foto: www.kamsdetmi.com

23 2014
Od západu na východ, ze severu na jih a od dubna až po konec září. Tuto sobotu odstartuje v Letech u Prahy půlkulatý ročník nejstaršího, největšího a nejpopulárnějšího seriálu závodů na horských kolech pro širokou veřejnost - Kolo pro život vstupuje do 15. sezony. "Letos obdrží občanku a pomalu se stává dospělým," říká Roman Čermák, ředitel série.

Pořadatelé pro letošek nachystali závody v šestnácti lokalitách po celé republice, v nichž jsou zahrnuty i dvě novinky - obě zářijové a obě na Moravě. Tou první je Nové Město na Moravě a druhé Znojmo s "burčákovým" maratonem.

A jestliže loni účast ve všech závodech těsně "lízla" 20tisícovou hranici, to znamená průměr 1300 účastníků na závod, cílem pro letošek je kromě vylepšení počasí i překonání magické hranice.

Seriál už tradičně zahajuje závod Trans Brdy. Znovu na třech možných tratích podle výkonnosti cyklistů, znovu s programem pro celou rodinu a znovu i s elitou českého maratonského pelotonu.

"Rád bych obhájil vítězství své i to celkové s týmem," zasnil se Matouš Ulman, loňský šampion z týmu Česká spořitelna - Specialized. Možná nejvíc se upíná hned k ouvertuře v Letech, protože bydlí nedaleko. "Takže trať znám dokonale, vím, kde jet jakou stopu, jak jsou kopce dlouhé, kde se lámou. Kdybych nevyhrál, asi bych byl hodně zklamaný."

Soupeře však bude mít slovutné, možná nejzvučnějším jménem bude Kristián Hynek, loni mistr Evropy, letos zase vítěz Cape Epic, největšího etapového závodu bikerských dvojic v Jihoafrické republice.

Ten dřív stával na startu mnoha závodů Kola pro život, povinnosti profesionálního týmu Topeak Ergon ho však často odvelí jinam. Ve svém skoro domácím závodě však scházet nemůže. A ani nechce.

"Trať mám skoro za barákem, je to můj tréninkový rajón a byla by ostuda nejet," říkal. "Rád se vracím ze dvou důvodů - zaprvé z těch společenských, na startu bývá kupa kamarádů a závodní vesnička mě baví, zadruhé jsou závody Kola pro život rychlejší, kratší a já, jak jsem z čtyřhodinových maratonů zpomalený, tady se zase rozjedu dorychla."

Kolo pro život 2014

26. dubna: Trans Brdy (Lety u Prahy)
10. května: Mladá Boleslav Tour (Mladá Boleslav)
24. května: Jestřebí hory (Úpice - Havlovice)
31. května: Kouty MTB maraton (Kouty nad Desnou)
7. června: Orlík Tour (Vystrkov)
14. června: Ještěd Tour (Liberec - Vesec)
28. června: Vrchlabí - Špindl Tour (Vrchlabí)
5. července: Bikemaraton Drásal (Holešov)
26. července: Praha - Karlštejn Tour (Velká Chuchle)
2. srpna: Šumavský MTB maraton (Zadov)
9. srpna: Karlovarský AM bikemaraton (Karlovy Vary)
23. srpna: Manitou Železné hory (Chrudim)
6. září: Znojmo Burčák Tour (Znojmo)
13. září: Nova Cup (Nové Město na Moravě)
20. září: Plzeňská padesátka (Plzeň)
27. září: Oderská mlýnice (Klokočůvek u Oder)

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze