Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Začíná dostihová sezona, v plánu je 58 dnů na 11 závodištích

Momentka z Českého derby - ilustrační foto | foto: Karel Pešek, MAFRA

31 2017
Po pětiměsíční zimní přestávce se otevřou brány tuzemské dostihové sezony. Úvodní dostihový den je naplánován na neděli v pražské Velké Chuchli a fanoušci se letos celkem můžou těšit až na 450 dostihů.

Rok má tradiční vrcholy. Na rovině bude hlavní událostí 97. České derby, které se vrací do nedělního termínu a pojede se 25. června. Oblibu v tuzemsku ale i v zahraničí si získal Evropský pohár žokejů a jeho třetí ročník se uskuteční 2. září.

Ve steeplechase je jednoznačně nejproslulejší Velká Pardubická. Před startem 127. ročníku 8. října bude opět sledované, zda se do sedla odhodlá Josef Váňa, nebo jestli Jan Faltejsek dokáže vyhrát již popáté za poledních šest let.

Prvním dostihem roku je v chuchelském Conseq parku nedělní 90. ročník Betino Gomba handicapu na 1 200 metrů. Diváci neuvidí v sedle Kazacha Bauyržana Murzabajeva. Trojnásobný český šampion z let 2013 až 2015 má sice stále českou licenci, ale pracuje Hoppegarten a jezdit bude hlavně v Německu.

Dostihové vrcholy roku 2017

Klasické rovinové dostihy

7. května, Velká Chuchle: 69. Jarní cena klisen.

14. května, Velká Chuchle: 96. Velká jarní cena.

25. června, Velká Chuchle: 97. České derby.

2. září: 3. Evropský pohár žokejů

1. října, Velká Chuchle: 71. St. Leger.

Steeplechase

8. října, Pardubice: 127. Velká Pardubická.

Obhájit pozici žokeje šampiona se pokusí Jan Rája, který loni vyhrál čtyřicet dostihů. Nad překážkami byl loni s třinácti vítězstvími nejlepší Jan Kratochvíl.

Hodně českých žokejů působí v zahraničí. Bývalý český šampion Václav Janáček jezdí ve Španělsku, Tomáš Lukášek v Kataru a v Polsku, kde je i Martin Srnec, Milan Zatloukal je ve Švýcarsku a Filip Minařík dlouhodobě v Německu. Z překážkových žokejů je na stálém angažmá v zahraničí Faltejsek, který jezdí v Anglii.

Na jedenácti závodištích v ČR je v plánu 58 dostihových dnů a neopakuje se problém s výší poplatků za přihlášky a startovné, kvůli kterému se loni začalo se zpožděním. Poplatky totiž klesly z pěti na čtyři procenta. Novinkou bude, že na jedenáct dostihů v Česku včetně Velké pardubické se bude dát sázet ve Francii.

V Česku trénovaní koně mají za sebou nejúspěšnější vstup do roku 2017. V zahraničí si za první čtvrt rok ve steeplechase a na proutěných překážkách i v krosu už připsali 17 výher a majitelům vydělali sedm a čtvrt milionu korun.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze