Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Začalo to u piva. Jak Capalbo stvořil v Praze maraton

Carl Capalbo, PIM | foto: Profimedia.cz

3 2010
Před lety se byl podívat na maratonský závod v New Yorku. Tehdy si Ital Carlo Capalbo řekl: "To je ono, to chci v Praze." Tak vznikla myšlenka, která se začal realizovat u piva. "Seděli jsme v hospodě s italským maratonským běžcem Gelindem Bordinim, dali jsme pár piv a začali jsme organizovat maraton," směje se Capalbo, zakladatel Pražského mezinárodního maratonu.

Když se začal před patnácti lety chystat první ročník a Capalbo tvrdil, že hodlá přivést do Prahy tisícovky běžců, považovali ho za blázna. Všude musel podrobně představovat své plány a vize.

To už dávno neplatí. Dnes ho v atletických kruzích velmi dobře znají. A Capalbo platí za uznávaného šéfa závodu, kterého se v květnu zúčastnilo téměř 8 tisíc běžců. A zároveň se vyšplhal až na vrchol světového věhlasu. V říjnu totiž obdržel Zlatou známku světové atletické federace IAAF. Tedy nejprestižnější ocenění kvality, jaké lze silničnímu závodu udělit.

Zlaté maratony

CENA PRO PRAHU. Pražský maraton, který řídí Carlo Capalbo (vpravo), získal zlatou známku i díky podpoře Libora Varhaníka, šéfa českého atletického svazu.

Závody s nálepkou Gold Label:
Praha, Mumbaí, Otsu-City, Tokio, Soul, Paříž, Boston, Londýn, Berlín, Chicago, Peking, Atény, Frankfurt, New York, Řím, Sia-men, Dubaj.


Podmínky pro udělení: Rostoucí počet účastníků. Kvalita trati certifikované komisařem IAAF. Trať uzavřená pro dopravu. Minimálně 12 dopingových kontrol. TV přenos alespoň do pěti zemí a přímý přenos lokální TV. Účast 5 mužů s výkonem pod 2:10:30 a 5 žen pod 2:28 hod.

"Na světě je pouze sedmnáct míst, kde se koná maraton se zlatou nálepkou," řekl Carlo Capalbo pro iDNES.cz. Jeho maraton splnil náročná kritéria a zařadil se tak mezi giganty daného sportovního odvětví. Po bok masových běhů známých z Tokia, Chicaga či Pekingu. "A považte, že všechno to jsou města s téměř větší populací, než jakou má celá Česká republika," upozornil.

"A přesto byl náš závod zařazen mezi nejlepších deset maratonů na světě," vypráví fanoušek italského fotbalového klubu AC Milán. Přitom se narodil v Neapoli, v Itálii pak vystudoval práva, chodil i na americkou univerzitu Berkeley. Do Česka ho na začátku 90. let přivedly povinnosti. "Pracoval jsem jako manažer jednoho projektu Evropské unie," říká bývalý italský juniorský reprezentant ve volejbale.

Pražský maraton začal dělat ve skromných podmínkách. Závod nevydělával, dokonce ho musel dotovat. "Neměl jsem žádný kapitál, neměl jsem zkušenosti, neměl jsem velký tým... Na začátku jsme byli jen já, moje žena a holka, která nám hlídala děti. Já byl ředitel, moje žena operation manager a naše chůva expo manager," směje se. K úsměvu má důvod.

Během patnácti let se z "jeho" závodu stala jedna z nejlepších maratonských akcí na světě.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze