Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Za smrt sáňkaře na olympiádě nikdo nemůže, určilo vyšetřování

Záběr z havárie gruzínského sáňkaře Nodara Kumaritašviliho | foto: AP

9 2010
Tragická smrt gruzínského sáňkaře Nodara Kumaritašviliho na únorových olympijských hrách ve Vancouveru nemá viníka. Podle vedení Mezinárodní sáňkařské federace šlo o nešťastnou náhodu a nedalo se jí zabránit. Gruzínec havaroval pár hodin před oficiálním zahájením her, když při tréninku vyletěl ve vysoké rychlosti z trati.

"Každý by chtěl vidět obětního beránka a ukázat na něj: To je ten, co to způsobil," řekl Svein Romstad, generální sekretář Mezinárodní sáňkařské federace (FIL) v Ženevě.

"Celá ta nehoda byla velmi unikátní a došlo ke shodě celé řady okolností," pokračoval.

Jednadvacetiletý Kumaritašvili se blížil do cíle tréninkové jízdy, když v poslední zatáčce ztratil kontrolu nad saněmi, vyletěl v rychlosti 145 kilometrů v hodině mimo trať a narazil do ocelových sloupů.

Nodar Kumaritašvili na olympijské dráze ve Whistleru.

Nodar Kumaritašvili

Den po tragické nehodě gruzínského sáňkaře doznalo osudné místo změny

Den po tragické nehodě doznalo osudné místo změny

FIL nejprve hovořila o taktických chybách gruzínského sáňkaře. Na trati ve Whistleru absolvoval 26 tréninkových jízd a čtyřikrát havaroval. Po nehodě byly ocelové nosníky obaleny molitanem a start byl snížen.

"Tu trať testovali na mém synovi," zlobil se už v únoru sáňkařův otec David Kumaritašvili. "Jezdil od čtrnácti let na drahách ve Francii, Rakousku i Kanadě a nikdy se mu nic nestalo. Jezdil Světové poháry, nebyl to nezkušený závodník. Každý může udělat chybu a zlomit si třeba nohu. Ale ne zemřít," řekl Kumaritašvili.

Kumaritašviliho smrt byla první na zimních hrách od roku 1992, v historii olympiád zemřelo šest sportovců.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze