Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Za rok bude znát Myštěves každý. Kompletní osmnáctka se hlásí o slovo

Golfové hřiště Myštěves. | foto: Martin Kabát

5 2010
Rozdíl mezi někým, kdo hřiště zná, a nováčkem bude v Myštěvsi činit hezkých pár ran. Co pár, třeba i tucet! Čerstvě zkompletovaná osmnáctka mezi Novým Bydžovem a Hořicemi (nebo taky mezi Hradcem Králové a Jičínem, jak kdo chce) čeká na další příděl hráčů, co z druhé skupiny přejdou do té první.

Je otázka, kolik z těch, kdož stihli projít celé hřiště v červencových vedrech, se sem vbrzku vrátí. Už jen vydržet výheň první (staré, Červené) devítky dá zabrat. Po projití oázou zalesněné deváté jamky, která je ovšem noční můrou odpůrců velkých vodních překážek pod odpalištěm, čeká na devítce druhé (nové, Černé) ještě víc slunce.

Ale příjemný podzim čí předjaří, když zrovna nejsou záplavy, to bude ten správný čas sem zajet, za velice příjemné ceny si zahrát golf a ještě se při něm nechat ohromit tím, jak zrádná a potměšilá může být taková louka mezi lesem a kukuřičným polem.

Golfové hřiště Myštěves.

To taky nemusíte nutně vidět dopadovou zónu po drivu. Nebo se naopak necháte splést lákadlem dobrého výhledu na green a optický klam vzdálenosti povede k fatální chybě při volbě hole.

Na golf? Na koně!

"Ty devítky jsou jako nebe a dudy," říká manažer areálu Tony Mrtka a hned vysvětlí: "Stará je spíš technická, hráč na ní musí přemýšlet o vzdálenostech a kam míč pošle. Nová je delší, v západním stylu. Máme tam par 5 o délce 580 metrů, přes vodu, přes cestu..."

Muž, jenž se nechal do nového angažmá přesvědčit majiteli a svým otcem, jenž tu působil jako profesionál, zároveň omlouvá nedodělanost Černé devítky. Třeba bunkery byly připraveny provizorně pro otevírací Prokopský turnaj a teď je personál ořezává a dopískovává, což pochopitelně chvíli trvá. Za rok už by mělo být všechno v požadovaném stavu.

Golfové hřiště Myštěves.

Plány ovšem nezůstávají u prostého dokončení a cizelování hřiště. "Mým cílem není jen golf," vysvětluje Mrtka, "chci celoroční provoz." A pak se rozhovoří o jezeru v lese, o cyklostezce, dětském hřišti a dalších aktivitách, které z Myštěvsi udělají centrum aktivit pro volný čas. Ostatně, už teď si tady negolfista v rodině může objednat vyjížďku na koni.

A tak kdo v příštím roce narazí na jednotlivé součásti propagační kampaně na golfové hřiště, o němž spousta lidí buď neví, nebo jen cosi tuší, odteď má náskok.

Dokonalý výhled na zámek

V centru všeho samozřejmě zůstane hřiště. A v centru hřiště zámek Blažkov, postavený pro milenku pozdně středověkého rytíře. Bývala tu věznice, archiv Národní knihovny, sklad látek, brambor i řepy. Sloužilo to tu jako rekreační zařízení České televize, točily se tu pohádky. Po restituci se proměňuje stejně jako krajina v okolí.

Výhled na budovu zámku z odpaliště oné ikonické deváté jamky je dokonalý. Ale přestřelit to jezírko...

Golfové hřiště Myštěves.

Manažer spojuje své plány i s architektonickou dominantou. "Postupně sem dodáváme moderní vybavení, zámecký nábytek. Celé je to podsklepeno, máme tam už saunu a bazének, budujeme celé relaxační centrum, fitness. V příštím roce přibudou hned vedle klubovny dva tenisové kurty. A znáte to jak se hledají schránky s ukrytými předměty? Tak to tu budeme mít taky," trumfuje Mrtka fenoménem adventurní turistiky nového tisíciletí.

Málokde se stane, že se z křovisek vynoří spolumajitel, zaklapne zahradnické nůžky a jde si s hostem vypít kávu či pivo. V Myštěvsi v osobě Ludvíka Hainze ano. Je to zkrátka areál plný překvapení.

Host-nováček, jenž nejprve projede kolem veřejného hřiště (Modré, par 30), může projít chvilkovými pochybnostmi, ale Mrtka obhajuje i tuhle devítku: "Můžete tam hrát bez zelené karty. A taky dá zabrat, fairwaye jsou úzké."

Golfové hřiště Myštěves.

Na kombinaci Červená + Černá si slabší hráč může vylámat zuby, ale už střední handicapy si v Myštěvsi tohle svoje důležité golfové číslo mohou příjemně upravit žádoucím směrem.

A mezitím se mrknout na trénink místního profesionála Daniela Krejcara, aktuálně 22. hráče finančního žebříčku Czech PGA Tour.Najdete na iDNES.czmobilní verze