Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Turnaje v Mariánských Lázních: za dva roky Galeův pohár, teď žáci

Denisa Hindová | foto: Ivo Vymětalík, MF DNES

7 2015
Město, které hostilo tenisovou soutěž juniorských reprezentačních celků Galeův pohár, od roku 1967 do začátku devadesátých let, už posedmé přivítalo mezinárodní turnaj hráčů do šestnácti let. Minulý týden se jich na kurtech TCF Signalbau prohánělo v úmorném vedru přes stovku. Domácí se neztratili, pár Nelly Jandová a Tereza Krejzová vybojoval v deblu bronz.

„Návaznost na Galeův pohár to není, protože ten bychom chtěli přivést zpět do Mariánských Lázní,“ upozorňuje Stanislav Česal, hlavní pořadatel turnaje a předseda TCF Signalbau Mariánské Lázně. „Už jsme o tom jednali s agenturou, která jej pořádá.“

Vše pozdržela plánovaná rekonstrukce areálu klubu, kvůli níž byla loni odsunuta na druhou kolej i extraliga. Z té Mariánské Lázně po dvanácti letech působení sestoupily.

Čeká se na rekonstrukci

Nyní se čeká, až bude dokončena rekonstrukce areálu. „Měla to být rekonstrukce, ale po zahájení prací se přišlo na to, že objekt nemá žádné základy a je v havarijním stavu. Proto se muselo demolovat a nyní se řeší povolení. Proto jsme se trochu zdrželi. Do začátku příští sezony by mělo být hotovo,“ vysvětluje Česal.

Původní komplex šaten a zázemí u vchodu z Anglické ulice byl zbořen. Koncem února se začaly kopat základy a na tom místě vyroste třípatrový apartmánový dům s restaurací, fitness, saunou, bazénky. Prázdné místo stále zůstává z výše uvedených důvodů. Plánem je mít funkční areál, na dvou kurtech vyroste pevná hala.

„Komplex by měl být hotový do konce roku a financován je celý z vlastních zdrojů, případně úvěru. Areál jsme od města koupili a je náš, stavíme ze soukromých prostředků,“ říká Česal.

Za dva roky Galeův pohár

Příští rok by tedy mělo být dostavěno a další rok bychom už měli hostit Galeův pohár.

Do té doby se v Mariánských Lázních pořádá mezinárodní juniorský turnaj hráčů do šestnácti let. Pořádá se každý rok ve stejném termínu na konci června a začátku července. „Pro klub a pro město je vhodné mít dobrý mezinárodní turnaj světové úrovně,“ míní Stanislav Česal.

Letos se zúčastnilo šestnáct států z celého světa. „Přijelo 72 kluků a 35 holek, celkem 107 hráčů z celého světa,“ upřesňuje Česal. Účastnili se hráči z celé Evropy např. Rusové, Němci, Poláci, Ukrajinci, Rakušané plus hráči z Indie. „Byli tři, ani jeden z kvalifikace do turnaje neprošel. Měli zde měsíc tréninkový kemp a na závěr měli jako bonus, že se zúčastnili turnaje,“ vysvětluje.

Překvapení turnaje

Mezi dívkami se z nejvýše nasazených hráček nedostala mezi poslední pouze jednička. Trojka Kristyna Lávičková skončila v semifinále a dvojka Hindová se čtyřkou Benešovou hrály finále.

Svedly spolu dramatickou bitvu, která vypadala ze začátku lépe pro Hindovou. Ta po vyhraném prvním setu 6:4 vedla ve druhém 4:1 a 40:0 a nakonec prohrála 4:6. Třetí už zvládla poměrně hladce 6:2 a zaslouženě zvítězila.

„Poslední roky se nějaká česká hráčka dostala do finále,“ přibližuje Stanislav Česal.

Mezi kluky byla „úmrtnost“ favoritů mnohem větší. Nejvýše nasazený Jonas Erdmann, loňský vítěz, skončil v semifinále na raketě svého krajana Tima Hegera, který jako sedmička turnaje hrál nakonec finále s šestkou Moritzem Pfaffem. „To bylo trochu překvapení, Erdmann prohrál semifinále ve třech setech,“ vyzdvihuje Česal jedno jméno. V semifinále byl ještě před turnajem pasovaný jako vítěz až patnáctý Čech Lukáš Doubek.

„Dalším překvapením je, že málo českých hráčů se dostává do závěrečných kol. První ročníky vyhrávali nebo byli aspoň ve finále a poslední dva tři ročníky jsou tam němečtí hráči. Ústup českých hráčů, čím to je, nevím,“ dumá Česal.

Bronzové domácí

Ve čtyřhře dívek překvapily třetím místem mariánskolázeňské Nelly Jandová a Tereza Krejzová. „To je velký úspěch našeho klubu,“ raduje se Česal.

Z chlapců nehrál žádný domácí. „Dorůstá nám silná generace mladších žáků, do dvou tří let tyto turnaje hrát budou,“ předpovídá předseda TCF Signalbau Mariánské Lázně Stanislav Česal. Vede jej k tomu fakt, že skončili třetí v republikové soutěži mladších žáků.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze