Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Za atletickým skandálem je televizní pravidlo

26 2003
Paříž - (Od našeho zvláštního zpravodaje) Lítostivá show amerického sprintera Jona Drummonda nemění nic na tom, že byl při mistrovství světa diskvalifikován ze čtvrtfinálového rozběhu oprávněně. Doplatil na nová pravidla, s nimiž se většina sprinterů stále těžko smiřuje. Je povolen jediný chybný start na závod. A jako chyba se bere i rychlejší startovní reakce než jedna desetina vteřiny.

„Vysvětloval jsem mezinárodní federaci, že tohle pravidlo nemůže fungovat.
Nikdo to pravidlo nechce,“ řekl sprinter Ato Boldon z Trinidadu, který opakovaný běh vyhrál.

Přístroje měří tlak atletova chodidla proti plochám pro nohy. Závodník by měl být v úplném klidu až do okamžiku výstřelu. Ve chvíli startu vyvine velký tlak proti plochám, o něž opírá nohy. Časový rozdíl se objeví startérovi na obrazovce. Rozhodčí neměli jinou možnost než Drummonda diskvalifikovat.

„Všichni známe pravidla, a když je porušíme, musíme jít pryč. S pravidlem nesouhlasím, ale Jon dal špatný příklad,“ řekl sprinter Kim Collins z ostrova Svatý Kryštof a Nevis.

Oštěpař Jan Železný byl ještě tvrdší: „Naštěstí jsem show toho idiota neviděl. Kdybych byl manažer, tak takového závodníka už nikdy nepozvu na žádný mítink.“

Nová pravidla se od nového roku povinně používají jen na mistrovství světa či kontinentálních šampionátech.

V Americe se podle nich zatím neběhá. Změnu prosadila mezinárodní federace IAAF proto, aby se závody zrychlily a byly atraktivnější pro televizní společnosti.

„Je to dobré pravidlo. Jde o to, zvyknout si na ně,“ tvrdí František Fojt, ředitel atletického svazu.

Na druhé straně však stojí nevole závodníků. Nová pravidla pro ně znamenají mnohem větší riziko, a sprinteři proto musí být na startu opatrnější.

To se pak může projevit ve výsledných časech. Letošní sezonu sprinterská špička prokazatelně běhá pomaleji než v předchozích letech.

„Nové pravidlo určitě může být jedním z důvodů,“ říká Fojt. „Sprinteři byli zvyklí padat do výstřelů. Teď se víc bojí.“

Protestujícímu Drummondovi rozhodčí opakovaně ukazuje červenou kartu

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze