Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Z exotické Malty míří futsalový trenér Stříž do Mělníka

5 2009
Jeho učením je futsal, jeho svatou knihou jsou zřejmě pravidla této hry. Trenér Michal Stříž se vrací z Malty, kde trénoval reprezentaci a šířil nové metody, aby se ujal Olympiku Mělník v české lize. "Na Maltě jsem si dokázal, že moje know-how funguje. Založil jsem reprezentaci, učil jsem je, jak se má hrát liga, zavedl jsem play-off. Otevřel jsem jim oči a ukázal, co je futsal. Byla to průkopnická práce," vypráví muž, který vyměnil sídlo ve Středozemním moři za Hradec Králové, z něhož pochází.

Byla Malta velkou exotikou?
Neřekl bych úplně exotikou. Ale mentalita jižních národů je úplně jiná. Život byl v té zemi strašně příjemný, hodně jsem si odpočinul, bydlel jsem u moře, nebylo to tak hektické. Ale ta jejich povaha, kdy si užívají sluníčka, odpočívají, to není pro sport moc dobré.

Proč jste se rozhodl Maltu opustit?
Ze dvou důvodů: za prvé mi chyběla rodina, tři čtvrtě roku jsem tam byl sám. Za druhé rozhodla sportovní stránka. Malta nemá kvalitní hráče a já jsem cítil, že jsem s nimi dosáhl na jejich strop. V únoru jsme dohráli kvalifikaci a další rok a půl se nic hrát nebude, takže mi přišlo zbytečné trávit tam další čas.

Kdyby maltská reprezentace hrála českou ligu, prosadila by se?
Těžko říct. Při poslední konfrontaci, kdy jsme hráli s českou jednadvacítkou, byl mezi týmy velký rozdíl ve prospěch Česka. Jde o kvalitu hráčů, o mentalitu celého národa i o futsalové myšlení. Asi bychom hráli někde ve spodní části tabulky.

Když mluvíte o sestupu: vy jste převzal Mělník, který se v lize zachránil na poslední chvíli. Bude i pro příští rok hlavním cílem záchrana?
Nejdu Mělník zachraňovat, věřím, že se dostaneme do play-off.

Reprezentace Česka – reprezentace Malty – Mělník. Není to, co se týče prestiže, trochu sestupná tendence?
Proč myslíte? Já to tak nevidím. Byl jsem u české reprezentace, pak jsem dostal nabídku jít do zahraničí. I když to byla Malta, tak pro mě to byl krok dopředu, protože jsem mohl dělat profesionálního trenéra, což v Česku nešlo. Poslední rok a půl jsem tam byl i asistentem u fotbalové reprezentace. Pro mě to bylo velké plus: mohl jsem se zdokonalit v angličtině, viděl jsem, jak funguje fotbalová reprezentace v kvalifikaci na světový šampionát, a hlavně jsem měl čas na sobě jako na trenérovi pracovat. Po třech letech jsem se rozhodl, že se vrátím do ligy, a není to pro mě krok zpátky.

Z jakého důvodu jste se rozhodl pro Mělník?
Byl to první klub, který mě oslovil. Já měl eminentní zájem trénovat ligu, abych se zase dostal do toho prostředí, poznal, co se změnilo, poznal hráče. V Olympiku je navíc velmi schopný manažer Pavel Šuba, kterého znám už delší dobu. Bude to pro mě zajímavé angažmá.

S mělnickým Olympikem jste se dohodl na roční smlouvě a manažer týmu Pavel Šuba řekl, že do budoucna máte vyšší cíle. Takže byste se za rok chtěl posunout někam výš?
Rád bych se v budoucnu vrátil k české reprezentaci. Vývoj v českém futsale sleduji a vím, že Chrudim je v současnosti jasně nejlepší klub, má hodně reprezentantů i nejlepší podmínky. Já bych v budoucnu rád trénoval nejlepší tým. Ale to jsou všechno plány a realita bývá jiná. Za ten rok bych se tu chtěl rozkoukat a trochu na sebe upozornit. Ukázat, že i s menším klubem se dají udělat dobré výsledky.

Příští ročník ligy si zahrají Slavia, Teplice, Klokani... Soutěž se zatraktivní, že?
Určitě. Hlavně je dobré, že do toho vstoupí druhé profesionální mužstvo. Další ročník bude vyrovnanější a zajímavější. Jsem rád, že jsem se vrátil v tuhle dobu.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze