Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Yoong měl pozitivní test na doping

27 2003
Los Angeles - Podle informací amerického deníku Los Angeles Times měl čtvrtkař Jerome Young v roce 1999 pozitivní test na anabolický steroid. Vítěz úterního finále běhu na 400 metrů na světovém šampionátu v Paříži měl patřit mezi třináctku atletů, jejichž prohřešek byl v letech 1996-2000 utajen. Mohl se proto zúčastnit olympijských her v Sydney, kde přispěl k vítězství štafety.

Světová antidopingová agentura (WADA) dnes v reakci na článek vyzvala představitele Mezinárodního olympijského výboru, aby začali případ vyšetřovat. "Legitimnost amerického prvenství v závodu na 4x400 metrů je ohrožena. Tím, že neinformovala IAAF o pozitivním nálezu, se americká federace dopustila zamlčování faktů. Youngův prohřešek zamítla, takže nikdo další se nemohl tím případem zabývat," uvedl šéf WADA Dick Pound.

Podle Los Angeles Times, které se odvolávají na dobře informovaný zdroj, měl Young 26. června 1999 pozitivní test na nandrolon. Zkoušky vzorků odebraných o dva týdny dříve a o šest dní později však byly negativní a atlet pocházející z Jamajky uspěl při odvolacím řízení. Američtí atletičtí funkcionáři následně vymazali jeho jméno ze seznamu dopujících atletů a případ nepředali Mezinárodní atletické federaci (IAAF).

Novopečenému světovému šampionovi, jenž se zatím k těmto obviněním nevyjádřil, však žádný trest nehrozí. "Sportovní arbitrážní soud na konci minulého roku rozhodl, že všechny dopingové případy z tohoto období jsou uzavřené. Americká i mezinárodní atletická federace se rozhodly toto stanovisko respektovat a k uvedeným případům se nehodlají vracet," vysvětlila situaci tisková mluvčí americké federace Jill Geerová.

Sportovní arbitrážní soud (CAS) navíc v lednu letošního roku rozhodl, že američtí funkcionáři nemusejí zveřejnit jména třinácti dopingových hříšníků. Podle amerických zákonů by totiž jinak americkému svazu hrozily milionové žaloby za porušení práva na ochranu osobnosti provinilých atletů.

Členům IAAF se tento postup nejprve příliš nezamlouval, nyní však rozhodnutí CAS respektují a odmítají Youngovu kauzu komentovat. "Rozhodnutím arbitráže pro nás celá záležitost skončila, nemáme k tomu co říci. Je to historie a ani tento případ nás nezajímá," řekl generální sekretář IAAF István Gyulai.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze