Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Woodsův boj o postup je chabý, ale šanci má, protože neoslňuje nikdo

Luke Donald, druhé kolo BMW Championship 2010. | foto: AP

11 2010
Tiger Woods hledí do tváře hrozbě, že pro něj sezona v zámořské PGA Tour v neděli skončí. Po druhém kole BMW Championship je na děleném 40. místě, zatím značně vzdálen možnosti, že postoupí. Turnaj v Lemontu vede lídr FedEx Cupu Matt Kuchar společně s Charliem Wim z Korejské republiky.

Soudě podle formy Phila Mickelsona se Woods alespoň nemusí obávat ztráty místa světové jedničky. Jeho vyzyvatel totiž v Cog Hill Country Clubu, kde se hraje o podíly z dotace 7,5 milionu dolarů, také zatím neoslňuje. S průběžným skóre +1 se dělí o 27. pozici a mezi oběma konkurenty je rozdíl dvou úderů.

Ani skóre hráčů na předních pozicích však nejsou vysoká. Kuchar a Wi hrají šest ran pod par a v mínusu je pouze 22 golfistů. Pořadí se ve druhé polovině turnaje ještě může hodně promíchat.

Opět double

Jak Woods zahraje, to je pokaždé loterie. I když vlastně ne. Ve čtvrtek i v pátek se Američan udržel těsně nad parem. Ve druhém kole to bylo o málo lepší, ale průběžné skóre +3 nesvědčí o tom, že by byl v bůhvíjaké formě. "Dnes jsem neudělal nic," vyjádřil se skepticky o svém výkonu.

Dělat předčasné závěry se ale v případě bývalého fenoména nevyplácí. Třeba ve víkendové části turnaje přece jen zaútočí na pozici mezi třicítkou postupujících do finálového turnaje play-off v Atlantě.

Náznaky by tu byly. Woods startoval z desátého odpaliště a na osmi jamkách nastřádal díky dvojici birdie mínusové skóre. Nebyl nijak zvlášť přesný na drivu ani úžasně nepatoval, ale buď klidným způsobem, nebo s pomocí dobré záchranné rány solidní skóre uhrál.

Tiger Woods, druhé kolo BMW Championship.

Tiger Woods, druhé kolo BMW Championship.

To přestalo platit na osmnáctce, tedy jeho deváté jamce. Tam světový hráč číslo jedna poslal už poněkolikáté míč z týčka příliš doprava a poprvé si připsal ránu navíc. Pak se mu nepovedla trojka (příhra do bunkeru a neproměněný půlmetrový putt) a dílo zkázy vyvrcholilo na pětce, kde zkombinoval dvě chyby - odpal do pravého roughu a špatný bunker shot.

Výsledkem bylo double bogey, jímž ostatně Woods pokaňkal i své první kolo na Cog Hill. "Pracuji tvrdě na změnách svého švihu a nezbývá mi čas na krátkou hru. Ta teď není ve stavu, v jakém by měla být," dodal Woods.

Postěžoval si na stav greenů, podle jeho názoru nebyly všechny na dobré úrovni. "Ani ti kluci před námi toho moc nenahráli. Cítil jsem, že dávám dobré putty, ale nic tam nespadlo, míče ztrácely rychlost," podpořil své mínění.

Anglický nájezd

Na nic takového nežehral Kuchar, ačkoli ve druhém kole zahrál 73 ran jako Woods. Jeho hra byla docela divoká, připsal si pětici birdie a šestkrát bogey. Nic, co by zdobilo šampiona, ale při letošní vyrovnanosti startovního pole dost na to, aby si Američan udržel pozici, získanou vítězstvím před čtrnácti dny na The Barclays.

Výhodu velkého úspěchu by mohl pocítit také Wi, jehož by případná výhra v BMW Championship katapultovala na druhou pozici za Kuchara. A to mohl být nestor světových greenů v mnohem výhodnější pozici, nebýt triple bogey na šestnácté jamce, kde osmatřicetiletý hráč dropoval s trestnou ranou po drivu mezi stromy.

Matt Kuchar, druhé kolo BMW Championship 2010.

Matt Kuchar, druhé kolo BMW Championship 2010.

"Když to vyjde, tak to vyjde. Ale nevyjde to, když budu netrpělivý, dostanu se pod tlak a budu dělat blbosti," uvedl Wi, jenž tak daleko nikdy nedošel a uznal, že finálová třicítka je cíl každého hráče, jenž zahajuje v lednu sezonu.

Aniž by to výslovně odsouhlasil, nejlepším výkonem dne 65 ran se na třetí pozici vyšvihl nenápadný Australan Marc Leishman, jenž by se tímto výsledkem také vměstnal mezi třicítku finalistů.

A začíná být reálné, že se do ní vejde i kvarteto Angličanů, kteří v Lemontu zaujímají pozice v první desítce: Ian Poulter, Paul Casey, Luke Donald (všichni -4) a Justin Rose (-3) zdárně konkurují domácím hráčům.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze