Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Woods řekl Čeladné „ne“, evropská špička by přijet měla

Jamka číslo 18 loňského turnaje Moravia Silesia Open. Pro letošní Czech Open je hřiště v Čeladné změněno. | foto: Michal Šula, MF DNES

25 2010
Letošní Czech Open se obejde bez Tigera Woodse. Promotér srpnového turnaje evropských profesionálů v Čeladné Stephen Flanagan na dnešní tiskové konferenci bez mrknutí oka prohlásil, že management světové jedničky nesplnil požadavky moravských pořadatelů.

Trochu furiantské prohlášení pak převedl na racionální rovinu: "U Woodse jde o strategii managementu. Odpověď zněla, že český trh je příliš malý."

Moravia Silesia Open 2009 - promotér S.J.A. FlanaganZástupce firmy Quirit Alfa však vrátil svým slovům nádech velikosti. "Byl bych hloupý promotér, kdybych to nezkusil," pokrčil Flanagan rameny na téma Tiger Woods. "A mohu vám říct, že každý boží rok to budu zkoušet."

Pro případnou účast amerického golfisty měl údajně připraveného sponzora, který by zaplatil startovné. V případě loňské Woodsovy účasti na Australian Masters uvolnili pořadatelé tři miliony dolarů.

Hráči dostanou luxus

Rozpočet Czech Open (letos opět bez titulárního sponzora) převýší 100 milionů korun. "Aby vše odpovídalo standardu European Tour, pod tuto částku se turnaj uspořádat nedá," dodal Flanagan.

Kolik peněz nakonec promotér utratí, bude záležet i na tom, jak se mu podaří uspokojit požadavky jednotlivých hráčů.

češi na czech open 2010

Profesionálové - vítěz Order of Merit Czech PGA Tour 2009 (Marek Nový), první trojice z Order of Merit Czech PGA Tour 2010 k 1. srpnu, dva z kvalifikace (24./25. 6.), několik divokých karet sponzorů.

Amatéři - mistr republiky na rány, mistr republiky na jamky, juniorský mistr republiky, dva z kvalifikace (24./25. 6.), jedna divoká karta hostitelského klubu.

Zatímco loni se Peter Kovarčík, jemuž bylo pořadatelství turnaje odebráno (hrálo se pod názvem Moravia Silesia Open), dušoval, že startovné vyplácet nebude, jeho nástupci se na věc dívají realističtěji a přístupněji.

Výhodou letošního ročníku je termín. Spousta profesionálů bude usilovat o místo v evropském týmu pro říjnový Ryder Cup a Čeladná jim poskytne poslední možnost získat body.

Jistá je účast populárního českého rodáka v německých barvách Alexe Čejky, turnaj na "svém" hřišti by neměl vynechat Španěl Miguel Ángel Jiménez (na snímku). V jednání jsou ale i populární Američan John Daly a jeden z nejlepších současných evropanů, Angličan Ian Poulter.

Moravia Silesia Open 2009 - 2. kolo, Miguel Ángel Jiménez

Spolumajitel Quirit Alfa Aleš Buksa prohlásil: "Zvětšili jsme zázemí s přistavěli, aby hráči měli naprostý luxus." Změnou oproti loňsku je například i to, že golfisté nebudou do Prosper Golf Resortu dojíždět z Ostravy, ubytováni budou přímo v Čeladné.

Voda pomalu odtéká

Zatímco startovní pole se bude sestavovat ještě dlouho, turnaj už má nové logo. Autorka prozatím zůstává v anonymitě, její návrh zvítězil v konkurenci 207, které přišly do soutěže.

Renovované hřiště, zasažené nedávnými záplavami, se dostává z nejhoršího. Z výše položených jamek voda již stekla, ty spodní jsou stále podmáčené. "Hřiště vypadá po změnách naprosto skvěle," ujistil španělský ředitel turnaje Miguel Vidaor, že do turnajového týdne (16. - 22. 8.) bude vše hotovo.

Moravia Silesia Open 2009 - vítěz Oskar Henningsson.

(Loňský vítěz Oscar Henningsson ze Švédska.)Najdete na iDNES.czmobilní verze