Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Veselý utekl Berdychovi z pěti mečbolů. Má bojovné srdce, říká kouč

TAKHLE NE. Tomáš Berdych sleduje v osmifinále Wimbledonu druhou stranu kurtu, na níž stojí Jiří Veselý. | foto: AP

5 2016
Londýn (Od našeho zpravodaje) - V chladu a šeru pod šedivými mraky obtěžkanou oblohou se v Londýně rozpoutalo vášněmi planoucí tenisové drama, které ve 21.22 místního času skončilo remízou. Zatím. České osmifinále Wimbledonu mezi Tomášem Berdychem a Jiřím Veselým bylo za stavu 4:6, 6:3, 7:6, 6:7 přerušeno pro tmu. Dohrávat se bude v úterý odpoledne. „Je to otevřené,“ říká Veselého kouč Jaroslav Machovský.

Partie na kurtu číslo 3 gradovala. Naprosto vtáhla stovky diváků, kteří na tribunách vydrželi navzdory nevlídnému počasí. Choulili se do bund a dek. Na odhalených částech končetin jim naskakovala husí kůže.

Rozpaloval je však děj bitvy, která vzhledem k předchozím dvěma zvlášť dlouhým utkáním ženského osmifinále začala až v šest hodin místního času.

Většina obecenstva přála méně známému Veselému. „Jiri, Jiri!“ burcovali jej fanoušci, kteří nadšeně vyskakovali ze sedaček. A on je po povedených úderech hecoval máváním svých dlouhých paží. I s jejich podporou odvrátil pět mečbolů světové devítky a uchoval si naději do úterní dohrávky, která začne po 14. hodině SEČ.

„Je to otevřené,“ řekl Veselého trenér Machovský. „Tomáš je zkušený hráč, ale Jirka nemá co ztratit, tak uvidíme.“

Do mače jeho svěřenec vstoupil skvěle. Působil uvolněně a soustředěně. Povzbuzoval se česky i anglicky. Získal osm z prvních deseti míčů. Jeho servisy létaly v průměru o 13 kilometrů za hodinu rychleji než ty Berdychovy. I proto sbíral mnohem víc es.

Fotogalerie

Kromě palby českých habánů bavil publikum i rozhodčí Mohamed Lahyani, který chvílemi ztrácel hlas, a tak se zdálo, že mutuje.

Berdych ztratil podání hned v úvodním gamu a v citelném chladu se pomaleji zahříval. Několikrát si poklepal dlaní na výplet a láteřil: „To neletí!“

V první sadě se ani nepřiblížil k brejku a ztratil ji. Ve druhé však využil příležitosti v osmém gamu a po chvíli si ji přivlastnil.

Ve třetím setu soky rozsoudil až tie-break, v němž oba sahali po vítězství. Úspěšnější byl protřelý Berdych - 10:8. I proto, že Veselý dvakrát zasáhl míč jen rámem.

Zdálo se levák z Březnice umdlévá. Pravák z Valašského Meziříčí mu utekl na 3:0. Za stavu 5:3 podával na vítězství. Veselý se vzepřel.

Berdych vedl 6:5 a 40-0 při rivalově servisu. Veselý si však za divokého jásotu přihlížejících počínal odvážně a mečboly smazal.

Zvraty byly v londýnském šeru, jež vyřadilo z provozu jestřábí oko, takřka neuvěřitelné. U obou protivníků se střídaly okamžiky naštvání a euforie.

Veselý se v tie-breaku utrhnul na 6:1. Častěji lamentující Berdych, který marně žádal přesunutí závěru utkání na centrkurt, otočil skóre šesti body za sebou. Nicméně mečbol neproměnil. A po chvíli zase - po výměně zastavené kvůli špatnému výroku čárového sudího.

Napětí se dalo krájet. Nervy se šponovaly. „Vesely, Vesely!“ znělo stadionem, zatímco na ostatních dvorcích byl dávno klid. „Come on, Tomas!“ ozývali se Berdychovi zastánci.

Veselý o víkendu sliboval, že se pokusí porazit svůj dětský idol. V pondělí to nedokázal. Ale může se mu to povést v úterý, neboť vydřel vítězství ve druhém srdcervoucím tie-breaku - 11:9.

„Z Jirkovy strany to je zatím dobrý zápas,“ řekl kouč Machovský cestou do šatny. „Ve druhém setu nevyužil svoje šance. Tomáš prodal svoje zkušenosti. O to větší bojovník Jirka je, že se dokázal vrátit do zápasu. Vím, že má ještě spoustu rezerv. Ale zdobí ho bojovné srdce. I díky němu ještě udržel naději.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze