Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Wimbledon objevuje tenistku Vaidišovou

30 2006
Londýn - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Vysoká a silná. Ranařka z Bollettieriho akademie, které by měla sedět hra na trávě a mimo kurt ráda pózuje. Náš tip: čtvrtfinále. Tak charakterizoval Nicole Vaidišovou londýnský deník The Daily Mail. Nebo to zkusme jinak: Nejnovější světová tenisová značka, která čeká na zviditelnění.

Má figuru kdesi mezi olympijskou plavkyní a supermodelkou. Je to Češka narozená v Německu, která hovoří floridským akcentem.

Tak vidí Vaidišovou reportér společnosti BBC.

Tři týdny po průlomu na pařížské antuce objevuje sedmnáctiletou tenistku Mekka této hry, travnatý Wimbledon. A s ním celá Anglie.

Pravda, zprvu to bylo poněkud složitější.

K prvnímu kolu proti Koukalové ji organizátoři nasadili až na kurt číslo 13, jehož tribuny sice patří k větším, ale nacházejí se až na samém konci areálu. Po chodníku za zadní čárou harašily uklízečky, které právě stěhovaly popelnice, zatímco příslušník londýnských hasičů hlídal diváky, aby na sedačky usedali disciplinovaně.

Druhé kolo proti Bondarenkové? Kurt číslo 14. Tribuny takřka žádné, zato restaurace s terasou opodál.
A přece, pozorní diváci pochopí, že i na zastrčených dvorcích hraje kdosi výjimečný. V rohu u zadní čáry sedí slavný muž v bundě s nápisem Italia, jehož hájemstvím je však Florida. Nick Bollettieri, král tenisových koučů. Vedle něj jeho pravá ruka Jaramillo Gabriel, sportovní ředitel akademie. Věrný svému zaměstnavateli má na kšiltovce i mikině obří nápis Bollettieri.

"Come on, baby. Vámos. Skvělý míč. Teď to přijde." Bollettieri křičí, Gabriel vstává a ukazuje Vaidišové bojovně zaťaté pěsti.

Na opačné straně dvorce je jiná dvojice. Tichá, mlčky sledující každou výměnu. Aleš Kodat, nevlastní otec i kouč Vaidišové, a s ním Olivier van Lindonk, její vysoký nizozemský manažer. Kodat nepatří k příznivcům hlasitého povzbuzování. "Ale to je OK, oni jsou tak zvyklí," říká směrem k Bollettierimu, který k němu po zápase pospíchá. "Ali, Ali, cha chá," volá jako správný Jižan a objímá Kodata. Bodyguard zatím proráží Vaidišové cestu mezi fanoušky.

Do velkého sálu pro tiskové konference zatím Vaidišovou nepozvali. Tam chodili Henman, Federer, Murray, Šarapovová a další hvězdy. Jí zatím stačila malá místnůstka, kam se s ní vešlo pět českých novinářů. Manažer van Lindonk vysedával před dveřmi a když rozhovor skončil, ptal se: "Byla na vás milá?"

Bulvárním listem The Sun je zatím opomíjena. Do své galerie tenisových krásek tentokrát zařadil Šarapovovou, Kirilenkovou, Hantuchovou a Dementěvovou. Přestože Vaidišová si s nimi nikterak nezadá.

Ovšem zájem bude narůstat geometrickou řadou s každým dalším vítězným zápasem. To ví i Aleš Kodat. "Nicole se tady učí, jak zvládat roli favoritky. Každá z velkých hráček si tím prošla. Je jen na ní, jak rychle se s tím srovná."

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze