Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nechtěný Wiggo. Pokud chci ještě někdy na Tour, budu muset jinam, tuší

SBOHEM SKY? Britský cyklista Bradley Wiggins cítí ze zacházení v týmu frustraci a naznačil odchod jinam. | foto: Profimedia.cz

19 2014
Těšil se na start v Británii. "Celou zimu jsem pro tento okamžik dřel." Byť je sám někdejším vítězem cyklistické Tour de France, byl ochoten přejít do služeb jiného lídra. "Abych jel po Champs-Élysées a žlutý dres byl za mnou," vyprávěl Bradley Wiggins. Dlouho však kolem sebe slýchal signály, že 101. ročník nejslavnějšího závodu bude bez něj, a když předčasně opustil závod Kolem Švýcarska, naděje britského Sira nejspíš splaskla úplně.

Ve čtvrté etapě závodu, co je spolu s Dauphiné generálkou pro Tour, se Wiggins vyboural, s potlučeným tělem se mu pak nechtělo kdovíjak vracet do sedla a do cíle dojel s 12minutovou ztrátou. S odřeným stehnem, kolenem, navíc s lehkým zánětem v průduškách se rozhodl: Nemá to cenu.

"Ironií je, že jsem jel úplně na konci pelotonu, abych se problémům vyhnul," popisoval karambol. "Skočil jsem na brzdy, ale zezadu do mě někdo najel v plné rychlosti. Letos mám na pády obzvlášť štěstí."

Byl to tvrdý konec nadějí na slušný výsledek v závodě a současně konec jeho snu o tom žlutém, francouzském.

Finální devítka bude sice zvolena až za cílem Kolem Švýcarska, ale David Brailsford, boss britské superstáje, připustil, že to Wiggins bude mít s prosazením se těžké. Celý tým se totiž staví kolem obhájce Chrise Frooma a ten se s Wigginsem celou sezonu v závodě nepotkal.

Navíc vztah obou Britů není právě ideální. Už loni mezi nimi zužila slovní válka, kdo bude jedničkou na Tour a Froome navíc prozradil, jak se Wiggins neměl k vyplacení podílu z výhry v ročníku 2012. "Je nutná důvěra, kamarádství, to všechno je pro tento závod potřeba," připomněl šéf týmu. "To vše zvážíme a budeme skládat dohromady."

Když Wigginsovi začínalo svítat, že o nominaci přijde, vyjádřil v rozhovoru pro BBC svůj smutek. "Jsem deprimovaný. Cítím, že jsem byl formě jako před dvěma lety," vzkázal. A ve francouzském deníku L’Équipe vydaném den po oslavách vylodění v Normandii, kterému přihlížel, Wiggins naznačil, že se nejspíš vylodí i on sám. "Pokud budu chtít jet Tour ještě někdy v budoucnu, možná budu muset odejít jinam."

Od Sky totiž britský čahoun ještě nedostal žádnou konkrétní nabídku pro příští sezonu, zato prý komunikoval s Australany z Oriky, kteří intenzivně hledají lídra pro celkové hodnocení. "Pravda, hledáme," kýval manažer Matt White. "A Brad je člověk, který by do týmu zapadl."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze