Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Barguil, hrdina Tour, byl vyhozen z Vuelty. Vlastní tým jej poslal domů

26 2017
V červenci byl na Tour hrdinou Francie. Warren Barguil, muž v puntíkatém trikotu nejlepšího vrchaře se tehdy stal na Den dobytí Bastily vítězem obtížné pyrenejské etapy a později i vítězem na alpském Izoardu. Zato nyní? Najednou je z něj vyvrhel. Nikoliv doma ve Francii, ale ve svém týmu Sunweb. Ten jej totiž vyhodil z Vuelty.

Jako by se pojivo mezi Warrenem Barguilem a jeho německo-nizozemským týmem přetrhlo už ve chvíli, kdy po skončení letošní Tour šéfům Sunwebu oznámil, že po sezoně odejde do druhodivizní francouzské formace Fortuneo-Oscaro.

Na první pohled to rozhodnutí působilo nepřirozeně. Taková hvězda a míří z první divize do druhé? Proč? Ale pětadvacetiletý Barguil měl své argumenty Chtěl více volnosti - i podpory. V Sunwebu cítil, že se mu jí nedostane. Obzvlášť na příští Tour ne, protože na té chce přece bojovat o žlutý dres největší hvězda stáje Tom Dumoulin.

Proto kývl na nabídku druhodivizních Francouzů, kteří byli odhodlaní vykoupit ho ze smlouvy u Sunwebu a jít mu ve všem na ruku - a kteří budou mít s ním v sestavě zároveň prakticky jistou divokou kartu na příští Tour.

I po svém oznámení o změně týmu zůstal Barguil v nominaci Sunwebu na Vueltu. Pozbyl však pozice, která mu měla být dříve přislíbena. Nemohl už ve Španělsku bojovat o celkovou klasifikaci. Roli jasného lídra stáje přisoudili v týmu Wilkovi Keldermanovi.

Barguil se měl stát superdomestikem Keldermana.

Nyní je jasné, že v nejtěžších kopcích jím nebude.

Nebude totiž už na této Vueltě vůbec.

Pětadvacetiletý cyklista podle vyjádření týmu post superdomestika vytrvale odmítal a požadoval naopak v horách volnou ruku. Během úvodního týdne došlo k několika bouřlivějším diskuzím. A po páteční sedmé etapě Sunweb oznámil, že Barguilovi bylo řečeno, aby okamžitě opustil Vueltu.

Konečné rozhodnutí se zrodilo v pátek pozdě večer.

„Otevřeně nám dal najevo, že nebude závodit v souladu s vytyčenými cíli celého týmu. Proto jsme neměli jinou možnost než přistoupit k takovému řešení,“ praví se v týmovém prohlášení. V něm je dále připomenuto, že od roku 2008, kdy stáj vznikla, byly její úspěchy spojeny právě s důsledně dodržovanou týmovou strategií - které se nyní Barguil odmítl podřídit.

Francouz byl průběžně nejlépe umístěným jezdcem stáje po sedmé etapě, když na třinácté pozici ztrácel na vedoucího Frooma 1:43 minuty. Lídr týmu Kelderman se v pořadí držel hned za ním se ztrátou 1:45 minuty.

26.srpna 2017 v 11:27, příspěvek archivován: 26.srpna 2017 v 15:38

#Breaking Barguil excluded from the #sbsvuelta by his team (@TeamSunweb) for not following strategy. #cycling @CyclingCentral https://t.co/Xnm9jAYOd0

Nejsilnějším podnětem k odeslání Barguila domů měla být situace ze závěru páteční etapy, kdy Kelderman řešil defekt, ale Barguil na něj (navzdory pokynům?) nepočkal.

„Naším cílem je podporovat Wilka na Vueltě. Všichni ostatní chlapci v tomto směru pracují. Warren se instrukcím nepodřídil,“ uvedl tým.

Odjezd ze závodu potvrdil jezdec krátkým prohlášením: „Musím opustit Vueltu na základě rozhodnutí týmu. Cítil jsem se tu dobře, měl jsem silné nohy. Sám sebe však vidím v jiné roli, než mi byla přiřknuta. Chtěl jsem atakovat v horách, stejně jako na Tour. Vuelta je velký závod a já jsem zklamaný, že ji opouštím. Ovšem rozhodnutí týmu musím akceptovat.“

ZBYTEČNÁ RADOST. Warren Barguil si myslí, že vyhrál devátou etapu Tour de...
KRÁL HOR. Warren Barguil vyjel nejrychleji na Izoard a vyhrál už druhou etapu...
KRÁL HOR. Vítěz dvou etap a majitel puntíkatého dresu Warren Barguil.

HRDINA FRANCIE. Tak oslavoval na Tour: po etapových triumfech v Pyrenejích i na Izoardu a také v Paříži, coby definitivní majitel puntíkatého trikotu nejlepšího vrchaře a desátý muž celkové klasifikace.

Vytratil se tak ze španělského závodu, kde na sebe před čtyřmi lety v dresu stáje Sunweb (byť tehdy ještě nesoucí název Argos-Shimano) poprvé na scéně Grand Tour výrazně upozornil a ovládl dokonce dvě etapy.

O rok později už na Vueltě obsadil celkově osmé místo a poprvé na třítýdenních podnicích pronikl do Top 10 celkové klasifikace.

V euforii po úspěších na letošní Tour se Warren Barguil nechal v červenci slyšet, že příští rok se ve Francii pokusí usilovat o žlutý dres. Poté, co předčasně odlétá z Vuelty, bude na svoji příští Grand Tour ještě více nažhavený.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze