Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vzdaly se medailí a pomohly zraněné soupeřce

12 2007
Praha - Mohly vyhrát prestižní závod a se svým týmem slavit úspěch. Jenže dobrovolně se ho vzdaly, aby pomohly zraněné soupeřce. Pozoruhodný čin mladých orientačních běžkyň zastínil výsledky mistrovství republiky tříčlenných štafet pro dorostenky od 14 do 18 let, které se konalo koncem září ve Větřkovicích u Opavy.

Co se vlastně stalo?

V polovině trati se do čela závodu dostala Madla Svobodná z pražského týmu Kotlářka. Jenže zakopla a upadla tak nešťastně, že si zlomila vřetenní kost.

Dorostenky, které běžely za ní a mohly jít do čela závodu, však neváhaly – místo aby běžely dál, přispěchaly jí na pomoc. Závod sice pokračoval, ale Zuzana Kubátová z Trutnova, Tereza Doškářová z Jilemnice i Klára Petráčková z Pardubic se rozhodly vzdát.

"Zakopla jsem a hned jsem věděla, že je zle. Ruka byla divně ohnutá," popisuje zraněná Svobodná. "Holky ke mně přiběhly a ptaly se, jestli chci pomoct. Nejdřív jsem jim říkala, ať běží dál, ale jsem ráda, že zůstaly. Vůbec nevím, co bych dělala. Byla jsem trochu v šoku."

Dvě dívky zůstaly se zraněnou, třetí běžela informovat pořadatele. "Zuzka a Tereza se mnou šly k cestě stopovat. Hrozně mě to bolelo," popisuje Svobodná. "Nakonec nám zastavila paní, která při závodě prodávala párky, a odvezla nás na shromaždiště."

Tam už byla i poslední z dívek, patnáctiletá Klára Petráčková.

"To zranění Madly vypadalo opravdu špatně, ruka byla úplně obrácená.
V tu chvíli jsme nepřemýšlely nad tím, že je to mistrovství republiky a že tím, že Madle pomůžeme, přijdeme o možnost získat medaili," říká Petráčková. "V cíli mě dojala mladší sestra Madly, která nám děkovala, že jsme ji tam nenechaly."

Vidina medailí nebyla přednější než pomoc zraněné soupeřce v hlubokém lese, kde se závody v orientačním běhu konají. "Určitě bych se zachovala stejně. Holky mi pomohly, i když mohly vyhrát. Když bude potřeba, oplatím to," tvrdí Svobodná.

Ale její "zachránkyně" na tom zase tak špatně nebyly. "Dostaly jsme dárky od pořadatelů, taky dort a nějaké sladkosti od lidí z Kotlářky. Nakonec to bylo lepší než vyhrát," směje se Petráčková.

TŘI HRDINKY. Tereza Doškářová, Zuzana Kubátová, Klára Petráčková (zleva) pomohly zraněné soupeřce.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze