Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Další úspěch biatlonistů. Moravec zářil na střelnici a bere čtvrté místo

Ondřej Moravec se raduje ze čtvrtého místa ve vytrvalostním závodě v Ruhpoldingu. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

13 2016
Čeští biatlonisté se znovu v německém Ruhpoldingu vytáhli. Po nedělní stříbrné pozici vybojoval Ondřej Moravec tentokrát čtvrté místo ve vytrvalostním závodě na 20 kilometrů. Zářil hlavně na střelnici, kde předvedl nejlepší výkon ze všech. Povedený den korunoval desátým místem Michal Krčmář. Podruhé v řadě vyhrál Martin Fourcade.

Jednu trestnou minutu jako Fourcade zapsali také Simon Eder z Rakouska a Rus Anton Šipulin. Oba však vymazali svou ztrátu na čtvrtého Moravce a pátého Cvetkova - jediné dva bezchybné střelce - v běhu na vytrvalecké trati.

Když Moravec v neděli slavil druhé místo z hromadného závodu, senzační střelbě se divil: „Vždyť čtyři nuly jsem dal potřetí v životě!“ Nyní si může do životopisu zapsat - čtyřikrát zajel čistý závod se čtyřmi položkami.

On-line reportáž

Závod jsme sledovali minutu po minutě

Tentokrát to stačilo na čtvrtou pozici. Co chybělo na stupně vítězů? 8,1 sekund, které v běžeckém duelu ztratil na Šipulina, který nechal minutu na střelnici.

„Škoda, že to není na stupních, ale čtvrtého místa si ceníme,“ komentoval výsledek šéftrenér Ondřej Rybář. „Báli jsme se počasí, protože to bylo včera příšerné. Naštěstí se v průběhu závodu zlepšilo.“

Nejlepší výsledek kariéry zaznamenal Michal Krčmář, který se s jednou trestnou minutou vyšvhil až do top ten.

Fotogalerie

Životní závod běžel také 23letý junior Adam Václavík, který ve svém druhém Světovém poháru v kariéře bojoval s elitou. Na poslední střelbu vestoje přijel jako průběžně devátý, jenže se sesypal. Poslední tři rány mu uletěly mimo.

„Byl z toho hodně špatný,“ vyprávěl po závodě Rybář. „Nezvládl to vyloženě psychiky. Věděl, že skončí v desítce, když to vyjde, a takhle to dopadlo. Kritiky se nezdráhám, ale v tomto případě ho musím pochválit za celý výkon.“

Nakonec dorazil do cíle bez jediného bodu na 41. pozici. „To jsou ty chybějící zkušenosti,“ lamentoval Rybář. „Ale běžecky byl od začátku excelentní.“

Šlesingr: Chtělo to střílet lépe

„Spokojený úplně nejsem. Střelba byla zásadní a bohužel jsem udělal na třech položkách po chybě, což je v tuto chvíli moc,“ hodnotil Michal Šlesingr. „Navíc nebyly úplně rovné podmínky na trati. Závodníci, kteří startovali vzadu, měli trať už o něco rychlejší, takže na to doplatil třeba Ondra Moravec, který sice střílel čistě, ale ještě ho pak zezadu předjel Simon Eder.“

S rukama nad hlavou projel cílem už v polovině závodu Martin Fourcade. Jako kdyby dobře tušil, že ani dalších 60 biatlonistů na trati na něj stačit nebude.

A nemýlil se. Johannes Bö z Norska v závěru selhal. Riskoval a když chyboval, ani se nezarazil. Celkem nabral tři trestné minuty. Zle se po poslední střelbě šklebil také Eder. Téměř na všech mezičasech figuroval před Fourcadem, až závěrečná položka ho zradila a odsunula na druhé místo.

Francouzský suverén tak vyhrál druhý závod v řadě, čtyřiačtyřicátý v kariéře a vyrovnal na druhém místě historické statistiky krajana Raphaela Poiréeho.

Ve čtvrtek jedou v Ruhpoldingu, kde se závodilo už minulý týden místo zrušeného podniku v Oberhofu, vytrvalostní závod na 15 kilometrů ženy.

Světový pohár v biatlonu v Ruhpoldingu (Německo):

Muži - vytrvalostní závod (20 km): 1. M. Fourcade (Fr.) 50:53,9 (1 tr. minuta), 2. Eder (Rak.) -17,5 (1), 3. Šipulin (Rus.) -28,9 (1), 4. Moravec (ČR) -37,0 (0), 5. Cvetkov -58,0 (0), 6. Garaničev (oba Rus.) -1:07,0 (1), 7. Stenersen (Švéd.) -1:41,9 (1), 8. Doll (Něm.) -1:54:0 (2), 9. Bjöntegaard (Nor.) -2:04,5 (2), 10. Krčmář -2:19,0 (1), ...33. Šlesingr -3:56,1 (3), 41. Václavík -4:13,8 (4), 53. T. Krupčík -4:47,7 (3), 93. Soukup (všichni ČR) -9:28,9 (7).

Průběžné pořadí SP (po 12 z 26 závodů): 1. M. Fourcade 601 b., 2. T. Bö 438, 3. Svendsen (oba Nor.) 434, 4. Fillon-Maillet (Fr.) 376, 5. Šipulin 371, 6. Björndalen (Nor.) 366, ...13. Moravec 267, 27. Šlesingr 157, 33. Krčmář 135, 52. Soukup 37, 82. T. Krupčík 3.Najdete na iDNES.czmobilní verze