Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Smolná poslední rána. Kdyby ji Soukalová dala, vyhrála by. Ale je pátá

STADION JE BLÍZKO. Gabriela Soukalová ve vytrvalostním závodu v Östersundu. | foto: Český biatlon, Petr Slavík

3 2015
Před dvěma lety v Östersundu vyhrála úvodní individuální závod Světového poháru a oblékla žluté startovní číslo. Také tentokrát po něm sahala. A měla by ho, kdyby zasáhla i poslední z dvaceti terčů. Přesto to byl od Gabriely Soukalové povedený vstup do sezony, ve vytrvalostním závodě vybojovala 5. místo.

Devatenáct terčů už skolila.

Zbýval jen ten poslední, o kterém v minulosti tolikrát s úsměvem referovala, že „ten přece nedává jen blbec“.

Bohužel, terč zůstal černý. Mimo.

Když později projela cílem, přesto šťastně vymrštila pěst nad hlavu, protože i tak to byl skvělý závod. V tu chvíli vedla, ale startovala už s číslem pět, před všemi největšími soupeřkami. Musela čekat.

ON-LINE

Závod jsme sledovali v podrobné reportáži

Nakonec viděla: Jsem pátá.

O 48,7 vteřiny byla rychlejší vítězka, Italka Dorothea Wiererová, bezchybná a extrémně rychlá na střelnici, která slavila svůj první pohárový triumf kariéry.

Před Soukalovou se v pořadí vměstnaly ještě dvojnásobná mistryně světa Marie Dorinová-Habertová (navzdory dvěma chybám na střelnici), s nulou závodící Ukrajinka Olena Pidhrušná a o pouhých pět vteřin také Norka Tiril Eckhoffová.

Od českého ženského týmu to byl rozhodně vydařenejší závod než ve středu od mužů. Veronika Vítková obsadila se dvěma chybami (vždy vleže) sedmé místo, bodovala rovněž dvaatřicátá Jitka Landová a do popředí se dlouho tlačila Eva Puskarčíková. Jenže tři chyby při závěrečné střelbě ji srazily až do páté desítky.

KOLIKÁTÁ SKONČÍM. Eva Puskarčíková před vytrvalostním závodem v Östersundu.
NA STŘELNICI. Jitka Landová ve vytrvalostním závodu v Östersundu.
SEŠUP DOLŮ. Eva Puskarčíková ve vytrvalostním závodu v Östersundu.
JEDE SE 15 KILOMETRŮ. Jitka Landová ve vytrvalostním závodu v Östersundu.
LEŽKA. Gabriela Soukalová ve vytrvalostním závodu v Östersundu.
MAKEJ. Trenér Ondřej Rybář povzbuzuje Gabrielu Soukalovou.

Neztratila se ani novicka Lucie Charvátová. V cíli sice byla se šesti trestnými minutami na 57. místě, ale předvedla devátý nejlepší běžecký čas. Vítková a Soukalová byly v této statistice pátá a šestá.

„Jsme spokojení, předvedli jsme velice slušný závod,“ hodnotil pro Českou televizi trenér ženského týmu Zdeněk Vítek. „Dvě holky máme do deseti, což je perfektní výsledek. I když nebýt poslední rány Gabči a kalibrových ran Verči mohlo to být ještě lepší.“

Zlý den prožila Kaisa Mäkäräinenová, druhá žena minulého Světového poháru a dle sázkových kanceláří největší favoritka toho současného. S pěti chybami, která nabrala při položkách vstoje, se Finka nevešla do elitní dvacítky.

Ještě mnohem hůře dopadla senzační mistryně světa v této disciplíně Jekatěrina Jurlovová, skončila mimo bodované pozice. Nejlepší z ruského týmu, Olga Podčufarovová, byla až pětadvacátá.

O 57 míst lepší než loni...

Fotogalerie

Pro Soukalovou to byl třináctý vytrvalostní závod Světového poháru v kariéře a nebyla to třináctka nešťastná.

„Chtěla bych dopadnout lépe než loni,“ říkala před startem v nadsázce. Tehdy se v Östersundu protrápila do cíle na 62. místě. Teď byla naopak plná energie a bojovala o stupně vítězů.

Na střelnici zahájila čistou ležkou. Při následující stojce potom poslední ránu dlouho odkládala a předržela ji. Až po dlouhých osmi vteřinách čekání vystřelila - a také tentokrát terč zbělal.

Soupeřky, které na tom byly v této fázi závodu běžecky lépe, postupně chybovaly na střelnici. Po trati letící Mäkäräinenová nabrala při druhé položce tři chyby, Dorinová-Habertová dvě. Norka Birkelandová, vedoucí po druhé položce, řešila ztrátu hůlky a vzápětí sbírala i trestné minuty na střelnici.

VYČERPÁNÍ FAVORITEK. Veronika Vítková (vpravo) a Marie Dorinová-Habertová po...

VYČERPÁNÍ FAVORITEK. Veronika Vítková (vpravo) a Marie Dorinová-Habertová po vytrvalostním závodu v Östersundu.

Soukalová zvládla bezchybně i třetí položku a kdyby totéž provedla se závěrečnou stojkou, mířila by za vítězstvím. Po poslední nepovedené ráně zvrátila tak trochu nevěřícně hlavu. Škoda.

„Už už to vypadalo, že to spadne,“ litoval kouč Vítek.

Žluté číslo vedoucí ženy Světového poháru tak v sobotu do sprintu neobleče ona, ale poprvé v životě Dorothea Wiererová, ještě při smíšené štafetě nachlazená a nestartující.

Ale jak se zdá, kandidátek na velký glóbus bude letos víc než dost.

SP v biatlonu v Östersundu

Ženy
Vytrvalostní závod na 15 km:
1. Wiererová (It.) 42:17,0 (0 tr. minut), 2. Dorinová Habertová (Fr.) -14,1 (2), 3. Pidhrušná (Ukr.) -37,8 (0), 4. Eckhoffová (Nor.) -43,3 (2), 5. Soukalová (ČR) -48,7 (1), 6. Skardinová (Běl.) -1:04,4 (0), 7. Vítková (ČR) -1:24,2 (2), 8. Hauserová (Rak.) -1:42,6 (1), 9. Bescondová (Fr.) -2:15,6 (2), 10. Hildebrandová (Něm.) -2:19,8 (2), ...32. Landová -4:08,1 (3), 46. Puskarčíková -5:03,1 (4), 57. Charvátová (všechny ČR) -5:59,5 (6).

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze