Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vypil pár piv a rozhodl se: Pražský maraton poběžím pozpátku. Pro charitu

28 2010
Doběhl Pražský půlmaraton, na afterparty si dal pár piv a vymyslel toto: Pražský maraton se pokusím uběhnout pozpátku. Za každý absolvovaný kilometr má německý vytrvalec Ralf Klug od sponzora slíbeny tři tisíce korun. Peníze pak poputují do dětského domova v Žatci.

"Nevím, jestli si moji sponzoři uvědomují to riziko, že maraton dokončím," smál se 46letý běžec, který už tři roky žije v české metropoli. "Pak by je to mohlo stát dost peněz."

Na start se příští neděli postaví pět minut před ostatními běžci, kteří se ke štrece přes 42 kilometrů postaví čelem. Úkol má jediný - dostat se do cíle v limitu sedmi hodin.

"Nejlepší výkon maratonu pozpátku je 3:43 hodiny," povídal Klug. "Na světě je možná deset lidí, kteří to zvládli. U vás v Česku zatím nikdo."

Nejdřív šlo o hec. Když se ale ráno poté, co přišel s bláznivou myšlenkou, probudil, začal se pídit: Jak se vlastně pozpátku běhá?

pražský maraton

9. května start i cíl na Staroměstském náměstí

pořadatelé očekávají 7500 běžců = 25% nárůst oproti loňsku

závodníci přijedou z 81 různých zemí

maraton bude zároveň mistrovstvím České republiky i mistrovstvím Evropy policistů

"Hned jsem napsal mail Thomasi Doldovi," popisoval borec z městečka Kandern. Jeho krajan je velký běžecký odborník - čtyřikrát vyhrál běh do schodů Empire State Building v New Yorku, ale hlavně drží světové rekordy na jeden a tři kilometry v běhu pozpátku.

"Psal jsem mu, že mám čtyři týdny na trénink, a aby mi dal nějaké rady," líčil Klug. "Odpověděl mi: Zapomeň na to, to se nedá zvládnout! Mojí motivací bylo ukázat, že to jde. A taky udělám něco pro děti."

Klug běhá už roky, maratonů absolvoval přes dvacet. A málokdy šlo o standardní běh - kdysi v Mnichově utíkal v kostýmu, za nějž dostal cenu originality, rok poté zase cupital v Hamburku s dětským kočárkem.

Nejlepší maraton finišoval za 2:58. Zvládl i závod na sto kilometrů ve Švýcarsku. Pak ale dvacet let neobul maratonky na nohy. "Oženil jsem se," vysvětloval.

Mezitím dělal jiné bláznoviny - létal s rogalem, nebo ujel osm tisíc kilometrů napříč Afrikou na horském kole.

Až mu vyrostly děti, vrhl se zase do běhů. "Tím prvním po pauze byl maraton v Praze, běžel jsem bez tréninku," vybavil si. "A jak se trénuje na běh pozpátku? Jednoduše, začnete a prostě běžíte. Celkem už jsem natrénoval 77 kilometrů, v kuse nejvíc třiadvacet."

Pokud to zopakuje i v Pražském maratonu, děti z dětského domova v Žatci dostanou 69 tisíc k vysněnému výletu do Egypta. A proč by jich nakonec nemohlo být skoro dvakrát tolik? Vždyť Klugovo motto zní: Hlavně dokončit!

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze