Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vyloučený volejbalový trenér hodil po sudích stůl a dával facky

Volejbal - ilustrační foto | foto: MF DNES

14 2010
Nevídaná agrese zakončila volejbalový zápas 1. ligy mezi pražským Prosekem a rezervou Brna. Kouč Pražanů Jiří Melichar po něm napadl duo rozhodčích, rozdával facky, hodil po nich stůl a nakonec jim se svým synem vyhrožoval.

Hodně krušný závěr zápasu zažilo duo volejbalových rozhodčích ve víkendovém zápase 1. ligy mezi pražským Prosekem a rezervou Brna. Fyzicky je totiž napadl již vyloučený trenér pražského celku Jiří Melichar.

"Nejdříve nám vyhrožoval jen slovně. Sprostě nás urážel, posílal do různých míst a upozorňoval, že se odtud nemusíme dostat zdraví," vypráví druhá rozhodčí zápasu Diana Vaničková.

Bohužel nezůstalo pouze u slov. Trenér Melichar, který byl během utkání vyloučen za urážky rozhodčích a neustálé vstupování na hrací plochu, dal hlavnímu sudímu facku a od dalších ran ho odradil až jeho syn, kapitán týmu a technický rozhodčí.

"Skutečně ho museli držet tři chlapi, jinak nevím, co by se stalo," popisuje situaci hlavní rozhodčí Petr Dušek. "Dal mi jednu pořádnou facku a pak, když viděl, že se k nám nedostane, tak na nás hodil stůl," pokračuje Dušek.

Oba rozhodčí z incidentu odešli s bolavými koleny, která mají odřená od hozeného stolu. "Víc se toho naštěstí nestačilo udát," ulevuje si Vaničková. Přesto se po utkání rozhodla jít situaci vyřešit na policii. "Trenér i jeho syn mi vyhrožovali pomstou, proto mám strach," říká Vaničková.

Věděli o něm, že nemá daleko k ostrým slovům, že se snadno rozčílí a bude s nimi diskutovat o každém sporném rozhodnutí. I tak ale duo rozhodčích Petra Duška s Dianou Vaničkovou dokázal kouč prvoligových volejbalistů Proseka Jiří Melichar pořádně překvapit, když je kromě slovních urážek i fyzicky napadl.

"Všechno začalo už v průběhu zápasu, kdy pan Melichar několikrát vstoupil do hřiště a sprostě nás urážel," vzpomíná druhá rozhodčí Vaničková. "Když jsme ho následně vyloučili, odmítl jít na místo pro vyloučené. Přišel ke mně, zeptal se, zda je skutečně venku, a hodil po mně svou registraci," popisuje sudí.

Vyhrocenou situací při zápase to však neskončilo. "Po zbytek utkání se hráči domácích chovali hrozně, neustále protestovali, nadávali. Musel je uklidnit až technický rozhodčí," pokračuje Vaničková.

To nejhorší se ovšem odehrálo až dlouhé minuty po závěrečném hvizdu zápasu, který vyhrálo hostující Brno 3:0 na sety. "Seděli jsme u stolku a dopisovali zápis k utkání," vypráví hlavní sudí Dušek. "Když v tom přišel pan Melichar a začal nás urážet."

"Byl z něj cítit alkohol," podotkla jeho asistentka Vaničková, která to samé uvedla v oficiální zprávě disciplinární komisi.

"Chtěl jsem od rozhodčích vysvětlení jejich trapného výkonu," obhajuje své chování Melichar. "Jenže to nepřišlo. Rozhodčí ani nepřiznali, že chybovali," zlobil se Melichar. A tak vzal zkušený kouč situaci do svých rukou. "Vrazil mi pořádnou facku," přiznal Dušek.

"Pak jsme ho naštěstí stačili zastavit. Museli jsme na to být ale tři dospělí chlapi, jinak bychom asi neměli šanci," přiznává technický delegát Zdeněk Škoda, který se v zápase musel hodně angažovat.

Co by se stalo, kdyby Melichara nikdo nezastavil, těžko říct. Nápovědou může být převržený stůl, který vzteklý Melichar po rozhodčích mrštil. "Oba máme pěkné podlitiny pod kolenem," přiznávají rozhodčí.

Ostrá situace pokračovala ještě desítky minut. "Naštěstí už jen na slovní úrovni, do které se přimotal i syn trenéra Melichara, Jiří," vysvětlovali rozhodčí. "Jeho syn mi sliboval, že mě zbije tak, že mě doma nepoznají. Vyhrožoval pomstou. Měla jsem strach, tak jsem raději zašla na policii," říká Vaničková.

Chování Jiřího Melichara mladšího, který je zároveň hráčem extraligového Kladna, tak bude rovněž v řešení disciplinární komise. "Jeho otec a trenér v jedné osobě nás nutil, abychom ze zápisu výtky k jeho synovi vyškrtli. Vyhrožoval nám fyzickou likvidací," popisuje strašný zážitek Vaničková.

Trenér Melichar hned po zápase přiznal, že s volejbalem končí. "Nemám na to nervy. Rozhodčí neumí pískat, jsou to lidé, kteří tomu nerozumí," pokračoval rozčíleně. Omluvit svůj čin neumí, místo toho neustále apeluje na špatnou kvalitu českého sportu. "Jde to do záhuby. Stačí se podívat, co tihle rozhodčí udělali za brutální chyby," pokračuje Melichar a tím jakoby ospravedlňoval své chování.

Lidé z volejbalového svazu jsou zatím opatrní. Výši trestů určí až pohovory s hlavními aktéry ve čtvrtek. "Ale já už bych se docela bál pana Melichara pískat. Ani se nedokázal omluvit," říká závěrem Dušek. Zaskočeni jsou i další lidé. "Znám ho desítky let. Teď nevím, co si myslet, ani se neomluvil," uzavírá Škoda.Najdete na iDNES.czmobilní verze