Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sny proměňuje ve skutečnost. Králem kanoistů je slalomář Prskavec

Dvojnásobný mistr světa ve vodním slalomu Jiří Prskavec se stal nejlepším sportovcem Českého svazu kanoistů za loňský rok. | foto: FOTOMALÝ.

11 2016
Dvojnásobný mistr světa ve vodním slalomu Jiří Prskavec se stal nejlepším sportovcem Českého svazu kanoistů za loňský rok. V anketě odborníků zvítězil tento kajakář před Martinem Fuksou, světovým šampionem v rychlostní kanoistice, a kajakářkou Kateřinou Kudějovou, též dvojnásobnou mistryní světa ve vodním slalomu.

„Mám z takového ocenění radost, ale vážím si hlavně úspěchů na vodě. To, co přijde potom, je jen taková třešnička na dortu,“ řekl při vyhlášení v Praze dvaadvacetiletý Prskavec, mistr světa a Evropy do 23 let, který po dvou evropských titulech mezi seniory z let 2013 a 2014 přidal loni i ten ze světového šampionátu.

„Začínal jsem s tím, že jednou budu nejlepší na světě a že pojedu na olympijské hry stejně jako táta. Myšlenky se samozřejmě směrem k olympiádě ubírají, ale snažím se soustředit na nominaci - teprve ta bude vstupním krokem. V ní se musí zadařit, aby myšlenky na Rio mohly sílit.“

Olympiáda je snem i pro Fuksu

Výsledky ankety

Nejlepší kanoista roku 2015 - jednotlivci: 1. Jiří Prskavec (vodní slalom), 2. Martin Fuksa (rychlostní kanoistika), 3. Kateřina Kudějová (vodní slalom).
Posádky: 1. Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba (K4, rychlostní kanoistika), 2. Jiří Prskavec, Vavřinec Hradilek, Ondřej Tunka (K1 hlídky), 3. Kateřina Kudějová, Štěpánka Hilgertová, Veronika Vojtová (K1 hlídky).
Junioři: 1. Martina Satková (slalom, sjezd), 2. Václav Chaloupka (slalom), 3. Adam Neubert (sjezd).
Osobnost sjezdu: Martina Satková.
Osobnost maratonu: Anna Kožíšková.
Osobnost vodní turistiky: Karel Štemprok.

Na druhém místě skončil v anketě ČSK rychlostní kanoista Martin Fuksa, majitel deseti medailí z loňských velkých akcí. „Rok 2015 se dá považovat za můj zatím nejúspěšnější. Bylo parádní získat před domácím publikem titul mistra Evropy, něčím úplně novým byly Evropské hry, navíc okořeněné dvěma medailemi. Ale ten největší úspěch přišel na mistrovství světa, kde jsem získal titul a ještě vyjel místo na olympiádě,“ pravil rovnež 22letý světový šampion na pětistovce a stříbrný z olympijského kilometru.

„Olympiáda je můj největší sen, tam míří veškerá příprava. Moje přání je být hlavně zdravý, aby se dřina při tréninku zúročila právě v Riu,“ dodal Fuksa.

Úžasný rok zažila také pětadvacetiletá kajakářka Kateřina Kudějová, světová šampionka ve vodním slalomu v individuálním závodě i s hlídkou.

Úspěšná ve škole i v peřejích

„Začalo to jedničkou z ústní zkoušky, asi čtyři dny nato jsem získala bronz na mistrovství Evropy. Tehdy mě vůbec nenapadlo, že k tomu všemu ještě budu na bedně na Světovém poháru v Praze, dostuduju bakaláře na Vysoké škole ekonomické a o týden později budu mít dva světové tituly. A abych si ty chvíle připomněla i teď v zimě, tak jsem ještě přidala druhé místo z předolympijského závodu v Riu,“ pochvalovala si 25letá závodnice, a prozradila další přání: „Cílem je nominace do Ria, to je jasné.“

V kategorii týmů zvítězila před slalomářskými týmy mistryň a mistrů světa, hlídkou žen Kateřina Kudějová, Štěpánka Hilgertová, Veronika Vojtová a hlídkou mužů Jiří Prskavec, Vavřinec Hradilek, Ondřej Tunka, posádka čtyřkajaku. Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba se v Račicích potřetí v řadě stali mistry Evropy a s bronzem na světovém šampionátu získali také čtyři olympijská místa.

Kanoista Martin Fuksa skončil v anketě druhý.

Kanoista Martin Fuksa skončil v anketě druhý.

Vodní slalomářka Kateřina Kudějová skončila v anketě třetí.

Vodní slalomářka Kateřina Kudějová skončila v anketě třetí.

Čtyřkajak nechce ubrat

„V půlce sezony jsme měli menší problémy s koordinací záběrů v lodi, ale do mistrovství světa se to podařilo doladit,“ vzpomněl Josef Dostál, který na MS získal i stříbro na singlkajaku. „Na olympiádě v Riu bych se rád ukázal v dobré formě alespoň ve dvou disciplínách,“ dodal, a ani Jan Štěrba, zadák čtyřkajaku, bronzového z OH v Londýně, se netajil s touhou posádky uspět pod pěti kruhy znovu. „Bude to stát velké úsilí, ale směrem k olympiádě máme neskromné cíle.“

V uplynulém roce získali čeští kanoisté pět medailí v olympijských disciplínách a pro hry v Riu budou patřit k největším nadějím českého týmu. „Výsledky jsou zavazující. Směrem k olympiádě se od nás hodně očekává, což může být ošidné, ale věřím, že pokud budou všichni v srpnu zdraví, dopadne to dobře a medaile by měla v Riu cinknout,“ uvedl Jan Boháč, předseda Českého svazu kanoistů.

Ve všech disciplínách slavili kanoisté v uplynulém roce i množství mládežnických úspěchů, mezi juniory se stala nejlepší sportovkyní ČSK Martina Satková. Mnohonásobnou medailistku ze slalomu i sjezdu následovali v této kategorii slalomář Václav Chaloupka a sjezdař Adam Neubert. Satková, jež sbírala úspěchy mezi dospělými i juniory, se stala též osobností sjezdu. Českou královnou maratonu byla vyhlášena Anna Kožíšková, mistryně světa, za vodní turistiku byl oceněn Karel Štemprok.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze