Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vydírali nás, říká Jandův manažer

21 2006
Praha - Sezonu, v níž triumfoval na Turné čtyř můstků i Světovém poháru, absolvoval Jakub Janda bez smlouvy. Podepsal ji, ale kopii nikdy nedostal. "Vlastně ani není reprezentant," tvrdí jeho manažer František Jež. Zabavená kopie kontraktu je jen jedním ze sporů mezi Jandys teamem a vedením skokanského úseku.

Ty se táhnou už několik měsíců. Janda i Jež o konfliktech s úsekem skokanů taktně mlčeli. Ale pouze do úterní tiskové konference.

"Jednali jsme pod nátlakem. Bylo to doslova vydírání," nešetřil ostrými výrazy František Jež.

"Byla to záměrná a dobře cílená rána," komentoval Janda nejtěžší moment sezony. Prožil ho den před odletem na zimní olympijské hry - šéf úseku skoků Leoš Škoda tehdy veřejnosti zprostředkoval zprávu o úmyslu trenéra Vasji Bajce necestovat do Turína: kvůli sporům na úrovni Bajc - úsek skoků - Jandys team.

Spory začaly před sezonou. Tehdy sedmadvacetiletý lyžař podepisoval reprezentační smlouvu, jenže její kopii nikdy do ruky nedostal.

"Odevzdal jsem ji s tím, že mi co nejdřív přijde zpátky jedno ze tří vyhotovení. Ale to se nestalo. A když jsme po ní pátrali, hned nás začali napadat," uvedl Janda.

Osočování prý pokračovalo celou sezonu: především kvůli financím. "Stále se prezentoval názor, že my jsme ti špatní. Že chceme jenom peníze," řekl Jež. "Přitom v alpském lyžování nebo v běhu na lyžích mají sportovci na těle i reklamy pro vlastní sponzory a vlastní prezentaci."

Spory o peníze a reklamu

U českých skokanů trvají svazoví funkcionáři na odlišném přerozdělení ploch - všechny patří úseku. Jandys team při podepisování smlouvy ustoupil.

"Bylo to doslova vydírání. Hrozili, že trenér Bajc odejde. Moc dobře věděli, že ho Janda potřebuje. Ustoupili jsme a celou sezonu jsme neměli nic, co bychom našim partnerům mohli nabídnout," vysvětluje manažer.

"Snažil jsem se funkcionářům vyjít vstříc, aby se zachovalo bezproblémové prostředí, i když někdy nám to bylo proti srsti," dodává Janda.

Pro příští sezonu budou znovu žádat místo pro vlastní sponzory na lyžích i na kombinéze.

Ježe jako manažera neberou

Jenže jak bude vůbec příští ročník vypadat? Velmi důležitá bude valná hromada skokanského úseku, která je plánovaná na 22. dubna. "Hlavně se mezi oběma stranami musí zlepší komunikace. Z naší strany je dobrá, ale oni řekli, že s mým manažerem jednat nebudou," říká Janda.

"Už by mě měli akceptovat," doplňuje Jež.

Že by se sám ucházel o pozici ve vedení skoků, odmítá. "Do vedení úseku nechci. Já osobně o to zájem nemám. Nechci být funkcionář ani činovník. Pokud by to bylo nezbytně nutné pro fungování, aby mohl Jakub v klidu trénovat, pak je to otázkou..."

Na valné hromadě se bude mimo jiné řešit i otázka nového kouče, protože Bajc při víkendovém Světovém poháru v Planici oznámil, že končí. "Nechci se k tomu teď vyjadřovat," reagoval Janda. "Já jsem se s ním o tom bavil a budeme čekat do konce dubna."Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze