Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hvězdné války na Vueltě: Quintana ujel i Froomovi, skvěle se držel König

DO ČELA PRŮBĚŽNÉHO POŘADÍ. Nairo Quintana se po osmé etapě Vuelty dostal na první místo. | foto: Profimedia.cz

27 2016
První horský finiš si španělská Vuelta nechala až na osmou etapu a byla to úžasná bitva. Tu první o vítězství pro sebe získal Sergej Lagutin z Kaťuše, který jel celý den v úniku. Tu druhou o červený dres lídra pak Nairo Quintana. Šestadvacetiletý Kolumbijec v brutálním stoupání na Camperonu utrhl Chrise Frooma i Alberta Contadora a dostal se do čela španělského závodu. Skvěle zajel také Leopold König, který už je celkově pátý.

Celý den šlapala vepředu jedenáctka cyklistů, která pod závěrečné stoupání přijela s devítiminutovým náskokem.

Hned na úpatí kopce za to vzal Kolumbijec Restrepo, ale posléze na své tempo doplatil. Dotáhli se k němu Lagutin, Domont, Serry a Quemener a právě tato čtveřice se v místy až 25% stoupání utkala o vítězství.

Nahoru se nejrychleji „vylámal“ Sergej Lagutin, který při průjezdu cílem doslova řval. „Konečně se mi splnil sen, vyhrál jsem etapu na Grand Tour. Je mi pětatřicet, pomalu jsem v to přestával věřit, ale povedlo se,“ radoval se.

27.srpna 2016 v 17:16, příspěvek archivován: 27.srpna 2016 v 18:00

Sergey Lagutin (KAT) gana, previa fuga, la 8a etapa #LV2016 en La Camperona. Entre los favoritos, todo por decidir. pic.twitter.com/DEm9fM4OYd

O téměř pět minut později pak přijel jako první z favoritů na celkové vítězství na Vueltě dojel Nairo Quintana z Movistaru. Kolumbijský cyklista se v jednom z nejprudších úseků vyvezl za Chrisem Froomem a když Brit lehce zpomalil, sám Quintana zaútočil.

Do cíle dojel o pětadvacet vteřin před Albertem Contadorem, který se ještě zmátořil a Frooma v závěrečných metrech předstihl. Více než dvě minuty naopak na Quintanu ztratil červený Darwin Atapuma z BMC, a tak se cyklista Movistaru dostal i do čela celého závodu, který aktuálně vede o devatenáct vteřin před týmovým kolegou Alejandrem Valverdem.

Ten dojel spolu s Froomem a Pardillou osm vteřin za Contadorem. A pak už se do cíle vydrápal Leopold König!

Svého lídra Frooma předtím vytáhl až na čelo celé skupiny hlavních favoritů a sám si pokračoval svým tempem. To ho vyneslo už na páté místo v celkovém pořadí, na Quintanu ztrácí 1:16 minuty.

UŽ V ČERVENÉM. Nairo Quintana je novým lídrem Vuelty.

UŽ V ČERVENÉM. Nairo Quintana je novým lídrem Vuelty.

Jak se vše odehrálo

Po třech relativně lehčích etapách se Vuelta dostala do fáze, kdy lídři na celkové pořadí musí ukázat všechny své karty.

V posledních letech bylo na španělském závodě zvykem mít tři etapy s vrcholem na kopci za sebou. Bylo to nejspíš málo, a tak letos organizátoři ještě jednu přidali. Kvarteto těžkých horských zkoušek začínalo 181 kilometrů dlouhou poutí z Villalpanda na La Camperonu.

Paradoxem bylo, že etapa s prvním opravdu horským dojezdem, měla zatím nejméně nastoupaných metrů.

Celý den se totiž jelo po úplné rovině, až 8,5 kilometrů před cílem se v městečku Sabero terén změnil. Od té doby dosahoval průměrný sklon stoupání 7,4 procent. Nejtěžší část kopce přišla až v jeho druhé polovině, kdy se sklon pohyboval mezi 8-22 %!

Camperonu objevila Vuelta před dvěma lety, kdy byl v úniku nejsilnější Ryder Hesjedal a v boji o celkové pořadí na všechny najel pár sekund Chris Froome.

Před letošní etapou se britský trojnásobný vítěz Tour nechal ostříhat. „Pojedu zase stejně. Do kopce vjedu pomaleji a v závěru se pokusím zrychlit,“ neváhal odhalit své karty.

27.srpna 2016 v 13:23, příspěvek archivován: 27.srpna 2016 v 17:58

Froomey in @BICGroup 's #Barbershop today in Villalpando. Preparing for a shot in the finishline, @chrisfroome? pic.twitter.com/3GQBg2yi3Wi3W

Na startu byl i zle potlučený Alberto Contador, který měl zatejpované koleno ve španělských barvách. Ještě ráno před etapou na Twitteru kritizoval pravidlo o časové neutralizaci na posledních třech kilometrech v rovinatých etapách. Podle něj a mnoha dalších cyklistů by se tato hranice měla posunout ještě dál.

„Měl jsem velmi špatnou noc. Snažili jsme se zmírnit následky zranění, takže jsem šel do postele velmi pozdě. Pak jsem zase ráno vstával dřív, abych se podrobil dalšímu ošetření,“ popisoval své útrapy Španěl.

Do osmé etapy vyjelo 186 cyklistů a tentokrát to nebyl dlouhý boj o únik jako v předešlých dějstvích. Hned po startu odjela jedenáctka cyklistů, ve které byli i Pieter Serry z Etixxu, Sergej Lagutin z Kaťuši nebo Gatis Smukulis z Astany.

Jedenáctka skvěle spolupracovala a po většinu etapy si vypracovávala čím dál větší náskok - až vystoupal na jedenáct minut 30 kilometrů před cílem, kdy je přece jen mírně začalo stahovat BMC.

Pod závěrečný výstup vjížděla skupina s devítiminutovou převahou.

V tu chvíli vepředu nastoupil Gatis Smukulis s Jonatanem Restrepem, pak už Kolumbijec pokračoval sám a jako první se začal drápat nahoru na Camperonu. Ke stoupání mezitím vzadu peloton přivedly týmy Tinkoff a Etixx, než tempo hlavního pole převzali cyklisté Sky a Movistaru.

Restrepo na svůj brzký nástup doplatil, v koncovce měl nejvíce ruský cyklista Lagutin.

Ve skupině favoritů ze začátku kopce nejprve ztrácel jak Chris Froome, tak i Leopold König. Oba se ale do čelní skupiny jezdců pro celkovou klasifikaci, která byla vedená Movistarem, zvládli rychle dostat zpět. Český cyklista pak Frooma protáhl až na její čelo, když trojnásobný vítěz Tour de France zaútočil.

27.srpna 2016 v 17:37, příspěvek archivován: 27.srpna 2016 v 18:00

VIDEO: Con este ataque ???? @NairoQuinCo ???? se viste de l?der de #LV2016 https://t.co/oNsm5shVu3

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Con este ataque @NairoQuinCoCo se viste de líder#LV20162pic.twitter.com/oNsm5shVu3hVu3

Držel se s ním jen Nairo Quintana a chvíli i Alberto Contador. Jenže zatímco na Tour se se kolumbijský cyklista po pár metrech rovněž pokorně posadil, tentokrát za to v momentě, kdy Froome lehce zpomalil, vzal sám.

Svému úhlavnímu rivalovi ujížděl metr po metru a na Camperoně se pak převlékal do červené.

Cyklistický etapový závod Vuelta

8. etapa: Villalpando - La Camperona (181,5 km)

1. Lagutin (Rus./Kaťuša) 4:09:30, 2. Domont (Fr./AG2R) -10, 3. Quemeneur (Fr./Direct Energie) -17, 4. Cattaneo (It./Lampre) -24, 5. Serry (Belg./Etixx-Quick-Step) -40, 6. J. Janse Van Rensburg (JAR/Dimension Data) -55, 7. Thwaites (Brit./BORA) -1:11, 8. Smukulis (Lot./Astana) -1:30, 9. Restrepo (Kol./Kaťuša), 10. Chetout (Fr./Cofidis) oba -1:44, ...17. König (ČR/Sky) -5:23, 135. Štybar (ČR/Etixx-Quick-Step) -14:58.

Průběžné pořadí: 1. Quintana (Kol./Movistar) 29:55:54, 2. Valverde (Šp./Movistar) -19, 3. Froome (Brit./Sky) -27, 4. Chaves (Kol./Orica) -57, 5. König -1:16, 6. Atapuma (Kol./BMC) -1:36, 7. Contador (Šp./Tinkoff) -1:39, 8. Moreno (Šp./Movistar) -1:44, 9. Brambilla (It./Etixx-Quick-Step), 10. S. Sánchez (Šp./BMC) oba -1:46, ...63. Štybar -32:55.Najdete na iDNES.czmobilní verze