Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


König na Vueltě proháněl favority. Na Peňa Cabarze byl nejlepší Froome

Chris Froome při své stíhací jízdě na Lagos de Covadongu dojíždí a předjíždí Alberta Contadora. Co mu síly stačí se s ním drží Alejandro Valverde. | foto: Profimedia.cz

31 2016
Několikrát v průběhu závěrečného stoupání zaútočil, dostal do problémů Yatese, Contadora i Scarponiho a jel si pro třetí místo v etapě. Na posledních metrech ale Leopolda Königa předstihl Alejandro Valverde. Český cyklista tak na vrchol Peňa Cabargy v jedenácté etapě Vuelty vyjel jako čtvrtý nejlepší. V souboji Nairo Quintana vs. Chris Froome měl tentokrát víc sil britský cyklista, který navázal na své vítězství před pěti lety.

Etapa po volném dni je na cyklistické Grand Tour vždycky ošidná a s jedním z nejtěžších stoupání v závěru etapy pak dvojnásobně.

„Po volném dni netrpím tolik jako jiní. I proto se těším,“ říkal ale Leopold König.

A bylo to vidět.

Jako první pod Peňa Cabargu dorazil třiadvacetičlenný únik i se Zdeňkem Štybarem. Kvůli mohutnému sjíždění Tinkoffu ale jen s dvacetivteřinovým náskokem.

Český cyklista Etixxu byl čtyři kilometry před cílem dojet a jako poslední z úniku zůstával vepředu Ben Hermans z BMC. I on byl ale tři kilometry před cílem tempem Movistaru pohlcen. Rubén Fernández opět odváděl skvělou práci pro své dva lídry, když za to dva kilometry před cílem vzal Esteban Chaves.

Za Kolumbijcem se po chvíli vydal Leopold König, za kterého se ale hned zavěsil Alejandro Valverde a skupina se spojila. Oba dva si následně ještě několikrát nastoupili, až 700 metrů před cílem přišel útok červeného muže.

Quintany se udržel pouze Froome, Contador ztrácel. Po chvíli kolumbijsko-britská dvojice dojela tuhnoucího Chavese, který se dál propadal, v cíli až na osmé místo. V posledních metrech měl nakonec o něco více sil jednatřicetiletý Brit. „Mám tady na tenhle kopec krásné vzpomínky,“ připomněl své pět let staré vítězství.

Hned za nejlepší dvojicí se do cíle lámal Leopold König, kterého na posledních metrech předstihl Alejandro Valverde. Přesto byl český cyklista spokojený, je to jeho třetí nejlepší výsledek v etapách Grand Tour.

„Mám radost z toho, co jsme dokázali. Chtěli jsme vyhrát etapu a plán vyšel. Jsem rád, že jsem mohl Chrisovi pomoci, uvidíme, jak na tom budu v dalších dnech,“ říkal český cyklista v cíli.

Vueltu dál vede Quintana před Froomem o 54 vteřin. Třetí Valverde ztrácí dalších jedenáct sekund. König zůstal po jedenácté etapě šestý, na pátého Contadora ale ztrácí jen tři vteřiny.

Jak se vše odehrálo

Nebýt úterního volného dne, šlo by o čtvrtou etapu s cílem na kopci za sebou. I tak náročná může být jedna z Grand Tour.

Vuelta totiž po tříleté odmlce zavítala na Peňa Cabargu.

Cyklisty v jedenácté etapě čekalo 168 kilometrů, z toho 163 téměř po rovině. Vyjíždělo se z dinosauřího muzea v Colunze a celá etapa vedla po pobřeží směrem na východ.

31.srpna 2016 v 10:30, příspěvek archivován: 31.srpna 2016 v 17:46

Hoy los participantes de @lavuelta se despiden de #Asturias. No te pierdas la salida (13 h.) desde @Museojurasico pic.twitter.com/s17EtY7H6z

Než přišel přetěžký závěr.

Pět a půl kilometru v téměř deseti procentech. První tři kilometry přitom sklon kopce neklesl pod deset procent, začátek pak byl osmnáctiprocentní. V půlce kopce přišlo lehké zvolnění v La Idě a poslední dva kilometry už měl sklon kopce znovu dvouciferná čísla.

Peňa Cabarga se ještě nehonosí titulem tradiční kopec Vuelty. Poprvé byl na španělském závodě využit teprve v roce 2010. Tehdy tady v červeném trikotu lídra spadl Igor Anton a přišel tak o šanci na své jediné vítězství na Grand Tour.

O rok později si tady své první triumf z třítýdenního závodu připsal jistý Chris Froome. „Mám na tenhle kopec speciální vzpomínky,“ psal ještě ráno na svůj Instagram.

Naposledy se tady stoupalo v roce 2013, kdy měl nejvíce sil v úniku Vasil Kiryjenka, zatímco Chris Hörner najel cenné vteřiny na své konkurenty v celkovém pořadí.

Do středeční etapy už neodstartovali Silvio Herklotz a Simon Clarke a znovu se dlouho čekalo na únik dne. Až po více než hodině ujelo třiadvacet cyklistů včetně Pierra Rollanda (Cannondale), Jana Bakelantse (AG2R) nebo dvojky Etixxu - Zdeňka Štybara a Pietera Serryho.

31.srpna 2016 v 17:31, příspěvek archivován: 31.srpna 2016 v 17:44

VIDEO: YES! That's how you do it @chrisfroome! A brilliant second win atop the Pena Cabarga five years on from his first. https://t.co/nFdRSvUuFi

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

YES! That's how you do it @chrisfroome! A brilliant second win atop the Peña Cabarga five years on from his first. pic.twitter.com/nFdRSvUuFi

Únik držel na uzdě především tým Tinkoff, který mu nepovolil větší náskok než pět minut. Čtveřice Boaro, Paulinho, Rovný a Gogl v průběhu dne mocně stahovala, a tak třicet kilometrů před cílem měla vedoucí skupina k dobru už jen minutu a pod závěrečný kopec přijížděla jen s dvaceti sekundami k dobru.

Kilometr a půl ve stoupání se ještě před hlavním polem udržel Zdeněk Štybar, než pro něj naděje na etapový triumf skončily.

Pak přišly útoky Chavese, Königa, Valverdeho, ale až ten Quintany s Froomem byl nakonec vítězný.

Vuelta a Espaňa

11. etapa Colunga - Peňa Cabarga (168,6 km)

1. Froome (Brit./Sky) 3:44:47, 2. Quintana (Kol./Movistar) stejný čas, 3. Valverde (Šp./Movistar), 4. König (ČR/Sky), 5. Contador (Šp./Tinkoff) všichni -6, 6. S. Yates (Brit./Orica) -13, 7. Scarponi (It./Astana) -14, 8. Chaves (Kol./Orica) -19, 9. Latour (Fr./AG2R) -22, 10. S. Sánchez (Šp./BMC) -30, ...68. Štybar (ČR/Etixx-Quick-Step) -5:37.

Průběžné pořadí: 1. Quintana 42:21:48, 2. Froome -54, 3. Valverde -1:05, 4. Chaves -2:34, 5. Contador -3:06, 6. König -3:09, 7. S. Yates -3:25, 8. Scarponi -3:34, 9. De La Cruz (Šp./Etixx-Quick-Step) -3:45, 10. S. Sánchez -3:56, ...61. Štybar -56:08.Najdete na iDNES.czmobilní verze