Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vstávej z pláže, pojedeš Giro, slyšel z mobilu. Teď Nibali slavný závod vede

Italský cyklista Vincenzo Nibali získal na Giru růžový dres lídra | foto: AP

14 2010
Co mají společného Alberto Contador a Vincenzo Nibali? Příběh o Giru d´Italia. O úprku na start. A o růžovém trikotu lídra. Jeden ovládl italské etapy v roce 2008, druhý má k triumfu nakročeno letos.

Před dvěma lety se Španěl Contador právě opaloval u moře, když se dozvěděl, že jeho stáj Astana byla přece jen připuštěna na start Gira.

"Právě jsem ležel v lehátku na pláži u Cádizu a užíval si s přítelkyní. Najednou zazvonil mobil a Johan Bruyneel (tehdejší šéf stáje) mi říká: Hned si bal věci, jedeš Giro."

Do startu tehdy chybělo pět dní. "Moc jsem toho před ním nenatrénoval." Přesto závod vyhrál!

Ani Vincenzo Nibali letos Giro jet neměl, ladil formu na Tour. Třetího května psal na Twitter: "Sicílie. Dovolená. Krásný den na slunci."

Také jeho mobil najednou zazvonil. Volal Stefano Zanatta, sportovní ředitel stáje Liquigas: "Pojedeš Giro místo Franka (Pellizottiho)."

Do startu opět chybělo pět dnů... "Ale on je typem závodníka, který stejně neumí odpočívat," soudí týmový kolega Roman Kreuziger. "Nic jiného nedělá, než že jezdí na kole." Což dělá skvěle. V týmové časovce si řekl o růžový trikot lídra, slavný "maglia rosa".

Má se snad historie opakovat? "Giro made in Italy. Nibali maglia rosa!" křičel čtvrteční titulek listu La Stampa.

Pravda, ještě před prologem Nibali říkal: "Neočekávejte ode mě mnoho. Tlak není naštěstí na mých ramenou." Byl tu přece týmový kolega Ivan Basso, jenž hlásal: "Udělám 110 procent pro to, abych Giro vyhrál." Tomu měl pomáhat.

Ještě stále tvrdí: "Opravdovým kapitánem je Ivan." Ovšem Kreuziger tuší: "V pozici, v jaké teď je, to Vincenzo nebude jen objíždět." Koneckonců, má přezdívku Žralok, ne?

"Giro jsem neměl v kalendáři," vykládá Nibali. "Netrénoval jsem na něj, neznám horské etapy. Po té osmé (první horské) se rozhodnu, zda pojedu na celkové pořadí."

Šéf týmu Zanatta příkladům z minulosti věří. "Je tu precedens v podobě Contadora," připomíná. "Věřím, že i Vincenzo může Giro vyhrát. To, že měl volno, neznamená, že zapomněl šlapat na kole. Možná mu v některých etapách bude chybět rytmus, ale pak je tu tým, aby mu pomohl."

Nibali má být v budoucnu spasitelem italské cyklistiky, které série dopingových skandálů v uplynulých 15 letech uštědřila tvrdý direkt. Loni jej Ivano Fanini, majitel týmu Amore e Vita, obvinil ze spolupráce s "dopingovým" lékařem Ferrarim.

Cyklista se však pro list La Reppublica tvrdě ohradil: "Mám silné rodinné kořeny. Můj otec by mi podvod nikdy neodpustil. Podnikám proti Faninimu právní kroky. Jméno toho doktora znám, ale nikdy jsem se s ním nesetkal."

Nibali je mladý Sicilián z Messiny. A za čistotu svého jména je připraven se rvát.Najdete na iDNES.czmobilní verze