Všechny medaile putují do Norska

• 5
Val di Fiemme - I druhé zlato z mistrovství světa v klasickém lyžování ve Val di Fiemme se vrátí do kolébky běhu na lyžích, do Norska. Nečekaným vítězem klasické třicítky se stal všestranný běžec Thomas Alsgaard. Červené dresy zářily i na dalších místech. Druhý dokončil Anders Aukland a třetí Frode Estil. "Jsme silný tým, a když jsme ve formě, tak jsme schopni dosáhnout podobného výsledku v každém závodu," řekl jedenatřicetiletý Alsgaard a v zápětí prozradil, že ani on nepovažoval sám sebe za favorita. "Nečekal jsem, že vyhraji. Nikdy o tom nepřemýšlím, ale věřil jsem, že se udržím s nejlepšími."Magál byl jedenatřicátý

Až místo pod stupni zbylo na obhájce titulu Andruse Veerpala. Estonec nasazoval od startu k trhákům, Norům však ujet nedokázal a vyčerpaný podlehl i v závěrečném finiši. "Přijel jsem vyhrát, ale jeden Estonec je málo proti tříčlenné norské přesile," vzdychl Veerpalu. Švéd Fredriksson, který vede Světový pohár, se musel spokojit s devátým místem.

Třicetiletý Alsgaard získal čtvrtou zlatou medaili v individuálním závodě z olympijských her nebo mistrovství světa, v klasickém stylu však první. V letošním roce ho trápí bolesti zad a před závodem se s ním příliš nepočítalo.

"On je obrovský talent a už v juniorech byl nejlepší. Pořád vyhrával a na nás vždy zbylo jen druhé a třetí místo, takže tenhle výsledek pro nás není ničím překvapivým," vtipkoval třetí Estil.

Běžecké pole mužů je vyrovnanější než ženské a o výsledku rozhoduje aktuální forma a připravenost. Na mistrovství světa byla v klasické třicítce ještě na dvacátém kilometru v čele patnáctičlenná skupinka, kde se drželi kromě čtyř Norů i tři Švédová, dva Němci, dva Italové, Veerpalu, Botvinov, Vilissov a Burgermeister.

Nejlepší z českých reprezentantů Jiří Magál se pohyboval na hranici první třicítky. Pro něj bylo třicet kiometrů klasicky hlavní tratí. Směřovala k ní příprava před šampionátem.

Skvělý tempař Verpaalu z Estonska táhl dlouho celé pole a pokoušel se poodjet. Proti dravcům v zádech však neměl šanci. Před cílovou rovinkou ho norští borci zavřeli za sebou a o prvenství si to rozdali jako na domácím šampionátu.

Magál nenaplnil očekávání, vkládaná do něj před mistrovstvím světa a dokončil jedno místo za nejlepší třicítkou. O šest pozic za ním dojel Petr Michl. Tempír se Šperlem se celý závod pohybovali okolo padesátého místa.

V cíli klasické třicítky bylo klasifikováno 65 závodníků. Poslední skončil Arménec Edmond Chačatryan. Na Alsgaarda ztratil přes osmnáct minut.

Muži - 30 km klasicky s hromadným startem:
1. Alsgaard 1:12:29,3, 2. A. Aukland -0,6, 3. Estil (všichni Nor.) -1,1, 4. Veerpalu (Est.) -1,9, 5. Schlütter -2,8, 6. Filbrich (oba Něm.) -5,5, 7. Brink (Švéd.) -9,4, 8. Hjelmeset (Nor.) -10,2, 9. Fredriksson (Švéd.) -11,3, 10. Burgermeister (Švýc.) -12,7, ... 31. Magál -3:33,1, 37. Michl -4:28,9, 48. Tempír -6:34,9, 54. Šperl (všichni ČR) -8:57,3.

POŘADÍ ZEMÍ PODLE MEDAILÍ

Norská vlajka "zdraví" závodníky závodu MS na 30km klasicky.

Norský běžkař Thomas Alsgaard se raduje z vítězství na 30km klasicky na MS ve Val di Fiemme.