Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vrátili se s hromadou medailí

2 2000
P r a h a - Nadšený, ale nesmírně utahaný se vrátil domů předvoj úspěšné paralympijské výpravy z her v Sydney. Po třicetihodinovém letu, necelou hodinu po středeční půlnoci, se ruzyňská hala proměnila v jásající dav. Zhruba dvě stovky čekajících, většinou rodinných příslušníků a kamarádů, připravily sportovcům bouřlivé uvítání. "Je to fantastický pokrok, že se o nás veřejnost tak zajímá. Ale nedělám si iluze, že by paralympici předběhli v médiích fotbalovou ligu," pousmál se plavec Martin Kovář. Česká výprava získala 43 medailí, z toho patnáct zlatých, a v hodnocení zemí obsadila jedenácté místo. To je historický úspěch.

"Všichni dokázali extrémně zabojovat. Do posledního dne jsme drželi desáté místo před Německem, které mělo pětkrát větší výpravu," řekl dojatý František Janouch, výkonný předseda Českého paralympijského výboru. "Je to skvělý počin." Znavení paralympici spali zhruba dvě hodiny a už se chystali na přijetí u předsedkyně Senátu Libuše Benešové. Někteří se nevyspali vůbec, třeba cyklistický šampion Jiří Ježek podstoupil rozhovory v ranních pořadech České televize i na Nově.

Ještě předtím si ale sportovci prožili chvíle zmatků a nejistoty. Nejprve při mezipřistání na Srí Lance, kde z pilotní kabiny vyslechli hlášení, že nefunguje jeden motor. Letadlo přesto vzlétlo. Podruhé ve Frankfurtu, kde vedení provozu naléhalo, aby si výprava pospíšila s přesednutím, neboť se blíží uzávěrka odletu. "V podstatě šlo o to, že kdo se do letadla dostane včas, poletí. A zbytek bude muset čekat do druhého dne," popsal Jaroslav Křeček, šéf svazové sekce tělesně postižených. "Ale nikdo nehudral. Nálada byla skvělá, ačkoliv mnozí to neměli jednoduché."

V mumraji s přesouváním kufrů a invalidních vozíků se zhruba na třetinu lidí nedostalo. A šťastlivci, kteří všechno stihli, zase ve většině případů zůstali bez zavazadel a do Senátu museli vyrazit v teplákových soupravách. Z pyšných tváří se přesto dalo vyčíst, že jim to vůbec nevadí. "Hlavně jsme rádi, že jsme v pořádku doma a že se nám vyhnula zranění," shrnul za všechny Roman Musil, s pěti medailemi nejúspěšnější člen výpravy.

Úspěšné paralympiky přivítala ve Frýdlantském salónku Valdštejnského paláce předsedkyně Senátu ČR Libuše Benešová. Pohovořila i s pětinásobným medailistou Romanem Musilem.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze