Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vrásky mi dělají soupeři pro osmifinále ME, nezastírá kouč českých volejbalistů

Jan Svoboda, trenér české reprezentace | foto: ČTK

21 2010
Po úspěšném světovém šampionátu v Itálii čeká kouče českých volejbalistů Jana Svobodu nová výzva: domácí mistrovství Evropy 2011. Soupeře do základní skupiny se desátý tým světa dozvěděl při losování na Pražském hradě.

Jak vidí třiačtyřicetiletý kouč trio soupeřů ve skupině B? Jak by měla vypadat sestava pro turnaj, který od 10. do 18. září 2011 hostí Praha, Karlovy Vary, Innsbruck a Vídeň? A jak se budou Češi na turnaj připravovat?

Mohl byste okomentovat soupeře Česka v základní skupině?
Na mistrovství Evropy si soupeře vybírat nemůžete. Je tu opravdu třináct, čtrnáct kvalitních soupeřů. Rusko jsme dlouho nepotkali. My bychom si je nevybrali. Srbsko a Rusko jsem nechtěl.

Dále vás čeká Portugalsko.
S Portugalskem jsme se naopak často potkávali a hráli jsme s ním v Evropské lize 2007. Poslední souboj byl loni na kvalifikaci o mistrovství světa. Tam jsme je porazili v infarktovém závěru 3:2. To je nesmírně houževnatý soupeř. Takový francouzský styl volejbalu, výborní obranáři. Uvidíme, jak se jejich tým za rok a půl změní.

A posledním celkem v základní skupině je Estonsko.
To je soupeř, kterého bych si z posledního koše asi taky nevybral. Estonsko hrálo vloni skvělý volejbal na mistrovství Evropy a letos bez problémů vyřadilo Holandsko. To bude taky tvrdý oříšek.

Jak byste v kostce zhodnotil sílu skupiny?
Je to asi tak nějak uprostřed. Mně možná trošičku vrásky na čele dělá ta skupina D, na kterou narazíme. Tam nám los moc nepřál. Není tam slabej soupeř. Tři musejí postoupit. Složení Polsko, Bulharsko, Německo, to je těžký.

Jak obtížné bude navázat na evropský šampionát v Ostravě v roce 2001?
Čtvrtá místa z Vídně 1999 a Ostravy 2001, to nevím, jestli o tom můžeme mluvit a uvažovat. My jsme rádi, že se nám povedlo vrátit volejbal trošku k evropské špičce. Možná to mohlo být ještě o kousíček lepší, pro nás je ale důležité, že jsme hráli volejbal, který ocenili soupeři i odborníci v zahraničí. Možná jsme získali respekt. Důležité bude, jestli tenhle volejbal zopakujeme znovu na mistrovství Evropy.

Může týmu pomoci podpora domácího publika podobně jako basketbalistkám?
Samozřejmě by měla. Ale důležitý je vstup do šampionátu. Ono to trošku svazuje. Když se začne hrát, snad by domácí publikum mohlo pomoct.

Přál jste si spíš Karlovy Vary, nebo byste případně upřednostnil palubovku v Praze?
Důležité je, abychom ve stejné hale hráli další zápasy. To Vary zaručují. Kdybych si mohl vybrat, tak bych asi radši hrál v Praze. Snad se nám podaří zpropagovat šampionát natolik, aby se haly zaplnily.

Dostanete prostor vyzkoušet si karlovarskou arénu ještě před mistrovstvím Evropy?
Samozřejmě to byl jeden z mých dotazů na vedení svazu. Hraje to velkou roli. Jsem k tomu ale skeptický. Není možné v našich podmínkách na týden zablokovat a zaplatit halu. Možná to bude tak na den, na den a půl. Víc asi ne.

Neuvažuje se o nějakém mezinárodním turnaji pro Karlovy Vary?
To je věc, kterou bych viděl rád. Myslím, že bych dokázal přitáhnout dobré soupeře. Ale vše záleží na finanční situaci. Něco takového je hodně nákladné.

Máte už nějaké týmy, které by s vámi mohly hrát před šampionátem?
Mám. Byly to ty z nejlepších. To znamená Spojené státy, Kanada, Argentina, Brazílie, Francie... Těch pozvánek bylo opravdu hodně.

Už víte, jak by měla vypadat příprava?
Upřímně: to netuším. Ještě se rozhoduje, jestli budeme hrát Evropskou ligu, nebo ne. Od toho se to bude odvíjet. Tahle soutěž se hraje na konci května, celý červen a začátek července. Pak zbývají necelé dva měsíce do zahájení šampionátu. To by trošku nabourávalo naši přípravu, která se nám letos osvědčila. Byla tvrdá, tříměsíční. Ale začínalo se fyzickou přípravou a na to je potřeba si také odpočinout. Jenomže k tomu by nebyl prostor. Takže plánovat můžeme, až bude jasno o Evropské lize.

A co sestava týmu? Bude identická jako ta na mistrovství světa?
Byli bychom rádi, kdyby se družstvo podařilo zachovat. Záleží to ale na tom, jak kdo absolvuje sezonu, jestli bude úspěšný a jestli také bude v květnu zdravý. Stejně musíme přípravu zahájit v šestnácti, sedmnácti lidech, protože nás mohou potkat zranění. Byl bych ale rád, kdyby všech dvanáct hráčů, kteří byli v Itálii, nastoupilo do přípravy i za rok.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze