Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Volejbalový tulák se vrátil. Manželka už na mě dost tlačila, přiznal Zapletal

Petr Zapletal | foto: Dalibor Glück, MAFRA

13 2010
Za jedenáct klubů v devíti zemích při více než desetiletém putování Evropou hrál volejbalový nahrávač Petr Zapletal. Během právě skončeného světového šampionátu, kde s reprezentací obsadil 10. místo, však nečekaně přestoupil do Zlína.

V pondělí se s reprezentačním týmem vrátil z nečekaně úspěšného mistrovství světa, kde Češi obsadili desátou příčku. V úterý poprvé trénoval ve Zlíně. A ve čtvrtek ho v Liberci čeká extraligová premiéra. K vydechnutí není v časovém itineráři volejbalového nahrávače Petra Zapletala místo.

"Jsem profesionál, a tak jsem zvyklý, že hned po reprezentačním bloku musím jít do klubu. Jsem rád, že je to v Česku. Někteří kluci totiž museli hned cestovat do zahraničí," vydechla si 32letá zvučná posila Fatry EkoSolar Zlín, která se po více než deseti sezonách v cizině rozhodla pro návrat do Česka.

Nehodila by se vám před vstupem do extraligy nějaká pauza?
Ani ne. Já jsem toho na mistrovství světa moc neodehrál. Horší by samozřejmě bylo, kdybych tam odmakal všech devět zápasů, to bych možná byl unavený.

Kluby Petra Zapletala

Česko: Brno
Slovensko:
Púchov
Portugalsko: Madeira
Německo: Friedrichshafen, Mendig
Švýcarsko: Ženeva
Řecko: Orestiada, Panathinaikos
Itálie: Taranto
Polsko: Kedzierzyn
Francie: Narbonne
Turecko: Bozkurt

Pro vás je ale minimální přestávka nepříjemná tím, že se potřebujete seznámit s novým klubem.
To je možná jediný problém. Ale myslím si, že během jednoho dvou týdnů se s kluky sehraju a bude všechno klapat.

V týmu jste se sešel s Přemyslem Obdržálkem, vaším spoluhráčem z reprezentačního týmu, který v roce 2003 vybojoval čtvrté místo v prestižní Světové lize. Loboval také on pro váš příchod?
S Přémou si voláme pořád, stýkají se celé naše rodiny. Na jaře jsem za Zlín hrál turnaj v Uničově, a když jsem mu tam řekl, že se už chci vrátit, odpověděl mi, ať jdu za ním. Ale víc mě nepřemlouval.

Extraligu hrají ještě další tři moravské kluby. Co rozhodlo pro Zlín?
Z Olomouce to mám blízko. Je sice pravda, že cesta do Zlína je už několik let rozkopaná, ale už jsem se ptal, kudy je to nejlepší. Měl jsem nabídku z Ostravy, která přišla hned po mém návratu z tureckého klubu, ale odmítl jsem ji. Čekal jsem na zájemce ze zahraničí, ale nic se neobjevilo. V tu chvíli mě napadl Zlín.

Takže jste zavolal do Zlína, jestli by vás nechtěli?
Ano. Do jiných klubů jsem nevolal. Slyšel jsem pak sice, že by mě chtěl i bůhvíkdo další, ale to už jsme byli domluvení se Zlínem. A nejsem podrazák, který by měnil rozhodnutí, když něco slíbí.

Petr Zapletal

Je pravda, že ve vašem rozhodnutí hrála velkou roli rodina?
Je to tak. Hlavně manželka už na mě dost tlačila, protože jsme dvanáct let byli v zahraničí a už to nebylo jednoduché. Zvlášť teď se nám narodila druhá dcera a ta starší už má 4,5 roku.

Obsahuje vaše roční smlouva ve Zlíně i klauzuli o umožnění předčasného odchodu do zahraničí?
Podmínky smlouvy jsou mezi mnou a klubem, takže bych o tom nechtěl mluvit.

Výjimečná angažmá

Nejlepší: "Asi tři měsíce v Itálii. Životem i volejbalem."

Nejhorší: "Turecko. Liga patří v Evropě mezi nejlepší, ale komunikace v klubu byla špatná a styl života mi nepřirostl k srdci."

A chcete ve Zlíně zůstat celý rok?
Stát se může cokoliv, ale jsme rozhodnutí tady zůstat rok. A co bude dál, se uvidí.

Co od angažmá ve Zlíně čekáte?
Je ještě hrozně brzo. Zdá se, že tým by mohl být dobře poskládaný ze zkušených i perspektivních hráčů, ale to je jen první dojem. Teprve zjistím, jakou máme výkonnost, jaká je úroveň české ligy. Tuším, že silné budou celky Liberce a Českých Budějovic.

A řekli vám představitelé Zlína, jaké umístění si letos představují?
Ambicí by mělo být play-off, kam přímo postoupí první šestka.

Zlín ve vás získal nejlepšího nahrávače ze všech extraligových týmů. Počítáte s tím, že na vás bude tlak?
Volejbal je kolektivní sport a jeden hráč nic nezmůže.

Nahrávač se ale považuje za nejdůležitější postavu.
To je sice pravda, ale bez kvalitního příjmu a kvalitních smečařů nahrávač nic nezmůže. Ukázalo se to i na mistrovství světa, kde jsme šlapali všichni na 120 procent, měli jsme dobrou atmosféru v týmu a výsledek přišel.

Petr Zapletal

Vzhledem k výkonům reprezentace byla šance ještě na lepší než desáté místo, ne?
Asi jo, ale před odjezdem byl naším jediným cílem postup z první skupiny. Musí nás těšit, že jsme z devíti zápasů odehráli osm úplně perfektně. To je hlavní.

Nemrzí vás osobně, že jste si na šampionátu v Itálii nezahrál víc?
To mě samozřejmě mrzí, ale Cyrda Ticháček hrál fantasticky. Nebylo by dobré pro tým, aby se měnil nahrávač, když mu to tak šlo.

V extralize nyní budete na očích reprezentačnímu kouči Svobodovi, který vede i Příbram. Chcete se v národním týmu udržet?
Jestli mě trenér bude chtít, i já budu chtít reprezentovat na mistrovství Evropy. Při loučení nám řekl, že s celou dvanáctkou hráčů počítá i dál a byl by nerad, kdyby někdo z nás reprezentaci odmítl.Najdete na iDNES.czmobilní verze