Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Osmnáctého, od osmnácti: volejbalisty z Varů čeká domácí premiéra

Volejbal - ilustrační foto | foto: www.cev.lu

17 2014
Osmnáctého října od osmnácti hodin nastoupí VK ČEZ Karlovarsko poprvé ve své historii k domácímu zápasu ve volejbalové extralize. Jako by osmnáctky měly ukázat, že ambiciózní klub spojený s mnoha zvučnými jmény je dospělým projektem.

Osm domácích a čtyři cizinci načali ve čtvrtek na palubovce Benátek nad Jizerou historicky první sezonu v nejvyšší soutěži. Pod vedením ostříleného kouče Petra Broma, který se ve svých třiapadesáti letech může pyšnit tituly z Ústí nad Labem, Liberce a Českých Budějovic, vyhrál tým VK ČEZ Karlovarsko 3:2.

„Jsme nový tým a začínáme s pokorou, naším základním cílem je play-off a cílem dalším je zajistit si do vyřazovací části co nejlepší pozici,“ říká držitel dvaceti extraligových medailí v pozici trenéra.

„Vím, že některé týmy významně posílily, a tak to bude těžké, ale my chceme být své konkurenci zdatným soupeřem a dosáhnout co nejlepších výsledků.“ K nim má pomoci například někdejší kapitán olympijského výběru Venezuely Andy Rojas, který se v dresu Karlovarska vrací do české extraligy, k němu klub z dalších krajánků angažoval také nejlepšího hráče slovinské ligy Mateje Mihajloviče, historicky prvního norského volejbalistu v české nejvyšší soutěži Mathiase Loftesnese a šestinásobného mistra Polska, olympionika Roberta Szczerbaniuka.

Cíl je jasný: play-off

Na prahu nového ročníku nejvyšší volejbalové soutěže vyhlásil VK ČEZ Karlovarsko své ambice. Základní cíle z průběhu přípravného období extraligový nováček nezměnil. „Je to postup do play-off, ale pochopitelně budeme chtít vyhrávat co nejvíc,“ prohlásil na tiskové konferenci předseda klubu Jakub Novotný. „Ovšem jsme zcela nově sestavené družstvo, extraligový nováček, a to vnímáme i jako riziko.“ Diskutovaným tématem bylo také místo tréninků a domácích zápasů v extralize. Volejbalisté Karlovarska odehrají svůj první rok v hale Lokomotivy v městské části Tuhnice, kde působí karlovarské basketbalistky. Na tribuny se zde vměstná něco přes tři stovky diváků. „Rozhodli jsme se pro tuto menší halu proto, že v Karlových Varech začínáme, v danou chvíli je pro nás stávající hala vyhovující,“ ujišťuje Jakub Novotný.

Kapitánské céčko bude ovšem na dresu Karlovarska nosit zkušený blokař Michal Sukuba. „Bude to určitě velká změna oproti mému předchozímu angažmá, jsme nově vznikajícím družstvem a já se těším, že budu jeho součástí a snad i oporou,“ pravil několikanásobný extraligový šampion.

Volejbalový klub Karlovarsko vznikl v průběhu letošního roku a extraligovou licenci získal pro Karlovarský kraj od odstupujícího Starého Města. „Volejbal tu na vrcholové úrovni dosud nebyl, ale jinak má v regionu velkou tradici, v Karlových Varech, Sokolově, Chodově, Ostrově i v Chebu a Aši se volejbal vždy hrál a stále hraje,“ upozornil zakladatel klubu Jakub Novotný.

„My věříme, že fanoušky volejbalu dá extraliga dohromady. Navíc mistrovství Evropy 2011 potvrdilo, že na dobrý volejbal přijde v Karlových Varech lidí dost.“

Generálním partnerem VK Karlovarsko se stala Skupina ČEZ a už jen to dokazuje, že nováček na volejbalové mapě Česka není pouze krátkodobým projektem, představitelé klubu usilují o posílení významu volejbalu v Karlovarském kraji a jeho rozvoji na všech úrovních.

„Když jsem se rozhodoval, jestli to všechno má smysl, tak jsem věděl, že kromě kvalitních lidí budu potřebovat silného partnera do začátku a také to, aby šlo o dlouhodobou záležitost, dělat něco jen na rok by bylo nezodpovědné,“ ujistil Jakub Novotný.

Volejbalový klub Karlovarsko totiž není zdaleka jen mužská elita. Klub od svého založení začal systematicky pracovat na rozvoji mládeže v karlovarském regionu, do čehož se vydatně zapojili také hráči extraligového celku a mládežnická družstva se už prosazují na všech úrovních.

Vrcholem bylo zářijové finále Minivolejbalu v barvách v Brně, kde družstva z Karlovarského kraje ovládla čtyři z pěti kategorií. Také začátek školního roku se v regionu nesl ve znamení náborů na základních školách. Během dvou vyučovacích hodin se zábavné výuky volejbalu na karlovarské ZŠ Komenského zúčastnily tři stovky dětí a více než sto z nich projevilo zájem přihlásit se na volejbal.

Vary jsou krásné, culil se Szczerbaniuk do kamer

Kamery, světla, všudypřítomný mikrofon... Jako by při procházce lázeňským centrem Karlových Varů odchytili reportéři České televize uprostřed týdne VIP hosta a k nepřehlédnutí byl už jen kvůli své výšce, se kterou čněl nad celý štáb. Jenže Robert Szczerbaniuk - olympionik z her v Aténách je vlastně v Karlových Varech doma a v sobotu vpodvečer se poprvé v novém ročníku volejbalové extraligy ukáže domácím fanouškům v dresu VK ČEZ Karlovarsko.

V kouzelném jádru města Robert představil svá oblíbená místa, zaskákal si na zvukových kostkách v chodníku na nábřeží a ochutnal i několik pramenů. „Karlovy Vary jsou krásné, neznám tak pěkné lázně v Polsku, ale tu vodu z pramenů nemusím,“ křivil tvář u vřídla. V rámci natáčení vyrazil i na pozdní oběd. „Tak takhle se jí v Karlových Varech, řízek a hranolky,“ culil se do kamery.

Natáčení se šestinásobným mistrem Polska pro týdenník Volejbalového magazínu zabralo celé odpoledne. První část rozhovoru proběhla po tréninku v hale, pak se štáb České televize přesunul do centra Karlových Varů. „Netušil jsem, že to bude tak dlouhé, čekal jsem pětiminutový rozhovor a dost,“ divil se.

Ze své vlasti, kde patří volejbal mezi nejpopulárnější sporty, je Robert Szczerbaniuk zvyklý komunikovat s médii. Ostatně strávil řadu let v polské nejvyšší soutěži i v národním mužstvu. „V Polsku chodí novináři na každý zápas a víkend co víkend se v televizi vysílají dva až tři zápasy,“ vyprávěl.

Za sebou má už uctivou řádku rozhovorů a také vystupoval v televizi jako expert. „Bylo to živé vysílání ve studiu, líčili nás snad hodinu, pak na nás svítila spousta světel, to tohle natáčení je příjemnější, pohodové,“ usmíval se. V medailonu Volejbalového magazínu se o něm ještě víc dozvíte v pondělí 20. října od 16.45 hodin na programu ČT sport.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze