Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Volejbalisty čeká boj o nominaci. Duely s Tuniskem rozhodnou o týmu pro MS

Český dvojblok Jakub Veselý (vlevo) a Peter Pláteník | foto: cev.lu

7 2010
O nominaci na světový šampionát do Itálie stále ještě sní čtrnáctka českých volejbalistů. Dva z nich půjdou z kola ven. Ti se špatnou zprávu dozvědí v pátek. Ještě před tím ale reprezentace odehraje tři zápasy s Tuniskem. Ten středeční i páteční se uskuteční v Odoleně Vodě, čtvrteční v Benátkách nad Jizerou. Všechny začínají shodně v 18:00.

"Určitou představu už máme, ale čeká nás ještě trénink a tři utkání. Ty nám určitě ještě napoví," doplnil trenér Jan Svoboda na tiskové konferenci.

A prozradil, kde se bude škrtat: "Na blokařském postu máme čtyři muže, ale tři místa." V ohrožení tak je jeden z těchto hráčů: Vladimír Sobotka, Aleš Holubec, Jakub Veselý a Petr Konečný.

Poslední jmenovaný se přitom do týmu zapojil až po zranění zkušených Martina Lébla a Michala Raka. Předem ho to ale nediskvalifikuje. "Zapadl mezi nás dobře a velice rychle. Byl ve složité situaci. Překvapilo mě, že turnaj v Polsku odehrál tak kvalitně," chválí Svoboda.

Poslední vyřazování se pak bude týkat libera: na jedno místo aspirují Martin Kryštof s Jiřím Bencem.

Pozice smečaře a univerzála totiž už nominačním škrtáním prošly. Shodou náhod se vyřazování týkalo jmenovců Novotných. Marka mezi smečaři a univerzála Jakuba.

K jejich konci Svoboda dodal: "Těžko vám povím jediný důvod, proč padla volba právě na ně. Jde o komplex toho, jak přišli hráči připravení fyzicky, jak zvládli testy a jak pracovali v jednotlivých trénincích. No a samozřejmě jde o to, co byli schopni dát družstvu na hřišti i mimo."

Poslední škrtání proběhne dlouhých patnáct dní před startem mistrovství světa v Itálii. Není to příliš brzo? "Není, naopak se nám zdá, že už je to potřeba udělat. Je třeba poslední přípravné zápasy směřovat k základní šestce. V případě zranění jsou vyřazení hráči připraveni naskočit," odpovídá trenér Svoboda.

Na pilování sestavy dojde ve třech duelech proti Kanadě ve Svitavách. Na šampionát pak Češi odletí 22. září. O tři dny později se Svobodův výběr poprvé představí v turínské skupině E v souboji s Francií. Dalšími soupeři jsou Čína a Bulharsko.

"Družstvo jsem dvakrát viděl. Výkon se mi zdá slibný. Situaci před šampionátem se snažím vidět realisticky. Myslím, že tato generace má jednu z posledních šancí naplnit to, co naznačila při svých vrcholech v letech 2001 a 2003," navnadil fandy Zdeněk Haník, předseda Českého volejbalového svazu a Svobodův předchůdce na pozici reprezentačního kouče.

Širší nominace před ms 2010 v itálii

Nahrávači: Lukáš Ticháček, Petr Zapletal

Univerzálové: Jan Štokr, David Konečný

Smečaři: Peter Pláteník, Jiří Popelka, Ondřej Hudeček, Michal Hrazdíra

Blokaři: Aleš Holubec, Jakub Veselý, Vladimír Sobotka, Petr Konečný

Libera: Martin Kryštof, Jiří Bence

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze