Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Dukla staví tým volejbalistek. Do Liberce se vrátí extraliga

HISTORIE. Extraligový volejbal žen skončil v Liberci po sezoně 2010/11, tým TU vedl v předchozím ročníku trenér Miroslav Malán. V příští sezoně se do Liberce nejvyšší ženská soutěž vrátí pod hlavičkou Dukly. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

8 2017
Po šesti letech bude v Liberci opět k vidění extraliga volejbalistek. Nový tým žen se tvoří překvapivě pod hlavičkou Dukly, dlouholeté bašty mužů.

Po sezoně 2010/11 zmizel z Liberce extraligový volejbal žen. Nejvyšší soutěž se pod Ještědem hrála pod názvy Lokomotiva, Textilana a naposledy Technická univerzita nepřetržitě zhruba čtyřicet let.

„Jediný důvod jsou peníze. Už letošní sezona byla na hraně a teď už na obzoru žádný hodný strejda nebyl. Na ženský volejbal se v tomhle regionu prostě finance sehnat nedají,“ vysvětloval na začátku května roku 2011 zkázu elitního ženského volejbalu v Liberci Jindřich Martinec, dlouholetý šéf klubu TU.

„Od Technické univerzity jsme měli podmínky a veškeré zázemí na trénování naprosto super, stejně jako spojení studentka–hráčka, ale ženský volejbal pro ni není priorita. Má jiné starosti, to je jasné. Na další provoz týmu byly potřeba peníze odjinud, ale ty už jsem nesehnal. Tak jsme místo v extralize prodali jednomu brněnskému klubu.“

Pro příští sezonu se tradice opět obnoví a Liberec, který vyslal do české reprezentace a velkých evropských klubů jména jako Václavíková, Ritschelová či Pechová, si extraligu volejbalistek zaslouží.

O tom, že v Liberci bude opět extraliga volejbalistek, rozhodla podle šéfa VK Dukla Pavla Šimoníčka příznivá shoda několika okolností.

„Asi před šesti lety jsme založili v Dukle Liberec pod vedením Josefa Smolky mladšího žákovskou Baby akademii pro kluky i pro holky dohromady, která se dobře rozjela, a najednou tady máme hodně šikovné žákyně a kadetky, ale bez návaznosti na vrcholový ženský volejbal,“ popsal Šimoníček. „A teď se naskytla možnost vytvořit v Dukle ženský extraligový tým, který podpoří jak ministerstvo obrany, tak i Liberecký kraj. Proto jsme se rozhodli do toho jít.“

Této myšlence výrazně napomohl i fakt, že extraliga volejbalistek má kapacitu na deset družstev, ale dlouhodobě ji hraje pouze devět, z toho osm z Moravy a pouze jedno z Čech, a to Olymp Praha.

„To byla další okolnost, že nikdo z první ligy nechce jít výš a Český volejbalový svaz měl zájem zaplnit extraligu na těch deset týmů. My jsme o to místo požádali, od svazu jsme dostali divokou kartu a v příští sezoně budeme jako Dukla Liberec hrát kromě extraligy mužů i nejvyšší soutěž žen,“ uvedl Šimoníček.

Teď už zbývá jen „maličkost“: vytvořit konkurenceschopný tým. Ten povede v roli trenéra Josef Smolka mladší, bývalý český volejbalový reprezentant, odchovanec Dukly, který má bohaté hráčské i trenérské zkušenosti z Francie. Asistenta mu bude dělat Libor Gálik z Přerova.

„Budeme mít profesionální tým, s některými hráčkami už máme podepsané smlouvy, s dalšími jednáme. Domlouváme se i o spolupráci s klubem Technické univerzity, který hraje extraligu juniorek, o možnosti hostování některých nadějných hráček u nás, aby pak měl ženský volejbal celkově v Liberci určitou návaznost,“ naznačil Šimoníček.

V příští sezoně se tak mohou fanoušci volejbalu v Liberci těšit v hale Dukly na zápasy extraligy každý týden. „Původní záměr byl, že by ženy hrály předzápasy mužů, ale nakonec jsme se rozhodli, že se utkání obou týmů budou v naší hale po týdnu střídat,“ řekl Pavel Šimoníček.

Historicky první domácí zápas v extralize odehrají volejbalistky Dukly Liberec v sobotu 14. října proti brněnskému Královu Poli.Nejčtenější

Jak vysvětlit synovi, kdo je jeho biologický otec?
Jak vysvětlit synovi, kdo je jeho biologický otec?

Svého biologického otce vídá syn jednou měsíčně, ale myslí si, že to je jen kamarád, který si s ním hraje a dává mu dárky k narozeninám. Jak co nejlépe vysvětlit synovi situaci?

Najdete na iDNES.czmobilní verze