Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Volejbalisté se vezou na vítězné vlně. Jsou za tím hodiny dřiny, říká kouč

Čeští volejbalisté patří mezi největší překvapení mistrovství světa. | foto: FIVB

1 2010
Spekulace o příštích soupeřích čeští volejbalisté odmítají. "Vezeme se na vítězné vlně," říká trenér už téměř jistých čtvrtfinalistů mistrovství světa Jan Svoboda.

"Trochu smolná prohra s Francií v úvodním utkání nás srazila, ale když jsme zvládli klíčový zápas s Čínou, hráče to nakoplo," vzpomíná český trenér na chvíle, které před týdnem v Itálii nastartovaly senzační sérii. Už jen málo pravděpodobná shoda okolností může jeho tým připravit o postup mezi nejlepších dvanáct týmů mistrovství světa.

Národní tým porazil dva velké favority: v základní skupině vyhrál 3:1 nad Bulharskem, v osmifinálové fázi přehrál 3:0 Američany. "V utkání s Bulharskem se nám vůbec poprvé na velkém turnaji podařilo porazit silného soupeře. Dostali jsme se tím na vítěznou vlnu, na které jedeme dál."

ptejte se volejbalistů


Posílejte otázky českým volejbalovým reprezentantům do Itálie. Hráči a trenéři vám budou průběžně odpovídat po dobu svého pobytu v dějišti šampionátu ZDE.

Trenér ocenil útočnou hru, ve které Češi figurují mezi nejlépe hodnocenými týmy na šampionátu. "V hale v Anconě, kde nás neoslňovala špatně umístěná světla, jsme přidali i dobrý servis," pochvaloval si trenér a zastavil se u obětavé hry v poli. "Obrana funguje výborně, kluci hrají srdcem a zvedáme spoustu míčů, které bychom dříve ztratili," domnívá se Jan Svoboda.

Zlepšení v této činnosti Svoboda nepřisuzuje ani tak vítězné euforii, jako pečlivé letní přípravě. "Jsou za tím hodiny a hodiny, které jsme hře v poli přes léto věnovali," zdůrazňuje.

Američané nedali českému týmu nic zadarmo. V třísetovém utkání udělali jen třináct chyb, všechny zbývající body si vítězové museli uhrát sami.

Spekulace o příštích soupeřích nejsou na místě

Volejbalový šampionát se hraje opravdu zvláštním způsobem. Na cestě k závěrečným bojům se mužstva musí proplést přes tři skupiny: základní, osmifinálovou a čtvrtfinálovou. Umístění ve skupinách je vždy určující pro výběr dalších soupeřů, a tak se otevírá prostor k řadě spekulativních myšlenek.

Čeští volejbalisté Veselý a Ticháček v utkání proti FranciiÚtočí Jan ŠtokrOSLAVA. Čeští volejbalisté se radují. Právě skolili olympijské vítěze z USA

Také skupina L, ve které hrají v Anconě spolu s Čechy ještě Američané a Kamerunci, k takovým úvahám svádí. "Už jsme to na několika místech zaregistrovali, ale spekulují jen fanoušci. Tady nikdo tímto způsobem nepřemýšlí, potvrzují mi to i trenéři jiných týmů," tvrdí Jan Svoboda. "Nic se stejně nedá předem naplánovat. Podívejte na Poláky, kteří se nečekaně ocitli ve skupině s Brazílií a Bulharskem."

Volejbalisté se v případě postupu určitě přestěhují do Říma, kde se odehrají dvě ze čtyř čtvrtfinálových skupin. Narazit mohou například na Itálii, Brazílii, Francii, Polsko... "Vidíme, jak vypadá cesta dál, ale díváme se na ni pokorně. Koncentrujeme se jen na sobotní zápas s Kamerunem," říká český trenér.

Co čeká volejbalisty v případě postupu

Soupeři při postupu z 1. místa:
2. ze skupiny G (Portoriko, Německo, Itálie)
2. ze skupiny N (Bulharsko, Polsko, Brazílie)

Soupeři při postupu z 2. místa:
1. ze skupiny G (Portoriko, Německo, Itálie)
2. ze skupiny M (Francie, Argentina, Japonsko)

V obou případech budou Češi hrát v Římě, a to od pondělí 4. 10. do středy 6. 10. Tím skončí boje ve skupinách, a pak už se bude hrát o konečné pořadí. Vítěze čtyř skupin čeká v Římě semifinále, druhé celky boje o 5.-8. místo v Modeně a poslední čtyřka se utká o 9.-12. Příčku ve Florencii. Šampionát vyvrcholí příští víkend.

První rozbor hry afrického soupeře už mají trenéři připravený, ale hlavní informace budou sbírat dnes odpoledne v hledišti zápasu USA - Kamerun.

"Hráče necháme odpočívat, aby měli dost sil na náš zápas. Informace o Kameruncích dostanou zítra na dopolední taktické poradě," plánuje Svoboda. Utkání s Kamerunem začíná v sobotu v 17 hodin.Najdete na iDNES.czmobilní verze